Ciasna: Przemysław W. i jego pracownik nie mogą spać...

  Ciasna: Przemysław W. i jego pracownik nie mogą spać spokojnie. Sąd uwzględnił apelację prokuratury

  AKC

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marcin. K. wpadł na gorącym uczynku, ale został uniewinniony

  Marcin. K. wpadł na gorącym uczynku, ale został uniewinniony ©Fot. KPP Lubliniec

  Sąd Okręgowy w Częstochowie uwzględnił apelację prokuratora od wyroku Sądu Rejonowego w Lublińcu, dotyczącego uniewinnienia Przemysława W. i Marcina K. od zarzutu wręczenia korzyści majątkowej w kwocie 50 tys. zł radnemu gminy Ciasna.
  Marcin. K. wpadł na gorącym uczynku, ale został uniewinniony

  Marcin. K. wpadł na gorącym uczynku, ale został uniewinniony ©Fot. KPP Lubliniec

  Przypomnijmy, Wyrokiem z dnia 22 grudnia 2015 roku Sąd Rejonowy w Lublińcu uniewinnił oskarżonych od zarzutu wręczenia korzyści majątkowej w kwocie 50 tys. zł radnemu gminy Ciasna. W uzasadnieniu wyroku Sąd uznał, że nie można przypisać oskarżonym odpowiedzialności karnej za zarzucane im przestępstwo, gdyż korzyść majątkowa nie została wręczona osobie pełniącej funkcję publiczną.

  Prokurator złożył apelację o ww.
  wyroku, motywując, że zebrany materiał dowodowy wskazuje, że oskarżeni dopuścili się przestępstwa korupcji, ponieważ wręczyli korzyść majątkową osobie, która zajmowała stanowisko radnego gminy Ciasna.

  - W ocenie oskarżyciela publicznego sąd wydający wyrok w pierwszej instancji wyjątkowo selektywnie ocenił dowody, które prokurator dostarczył w postępowaniu przygotowawczym wraz z materiałem dowodowym, który nie był przez sąd rejonowy pogłębiany w sposób, który znacząco wpłynąłby na rozstrzygniecie sprawy. Muszę powiedzieć na podstawie swojego doświadczenia zawodowego, że rzadko spotykam się z sytuacją, żeby ocena materiałów dowodowych oraz ukształtowanie przekonania sądu były tak daleko posunięte właśnie na tak daleko posuniętym wyborze materiałów. W sprawie nie ma wątpliwości, że korzyść majątkowa została wręczona osobie, która z jednej strony pełni funkcje publiczną, a z drugiej strony jest członkiem stowarzyszenia, które oponuje w sprawie wydania przez wójta decyzji o warunkach środowiskowych dla inwestycji związanej z rozbudowa zakładu. Istnieją ewidentne, jasne i czytelne dowody wskazujące, że korzyść majątkowa została wręczona Marcinowi W. jako członkowie stowarzyszenia, ale nie można sztucznie - jak uczynił to sąd w swoim wyroku i jak kreowała to linia obrony - dzielić funkcji, jakie te osoba pełniła - mówiła podczas ubiegłotygodniowej wokandy pani prokurator, wnosząc o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

  Wyrokiem z dnia 16 czerwca 2016 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie uwzględnił apelację prokuratora i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Lublińcu.

  Poniżej informacja prasowa dot. skierowania aktu oskarżenia w tej sprawie.

  W toku śledztwa ustalono, że Przemysław W. prowadzi zakład zajmujący się produkcją podłoża pod uprawę pieczarek. W sierpniu 2013 roku Przemysław W. złożył wniosek o wydanie przez wójta gminy Ciasna decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy zakładu.

  Planowana rozbudowa zakładu spotkała się z protestami okolicznych mieszkańców, którzy obawiali się negatywnego wpływu funkcjonowania firmy na środowisko naturalne (pobliski rezerwat przyrody). Jedną z osób, która zajmowała się tą sprawą był Marcin W., który w listopadzie 2014 roku został wybrany radnym gminy Ciasna. Marcin W. był także jednym z założycieli stowarzyszenia, którego celem jest ochrona środowiska naturalnego i warunków życia mieszkańców.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sad w Lublińcu

   Ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jaki sędzia wydał wyrok w I instancji w Lublińcu?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama