Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w sobotę Maraton Komandosa w lublinieckim Kokotku [ZDJĘCIA]

AKC
Maraton Komandosa - co roku biorą w nim udział setki zawodników
Maraton Komandosa - co roku biorą w nim udział setki zawodników Fot. Mirosław Szraucner
Już w sobotę w lubliniecki Kokotku odbędzie się Maraton Komandosa - kolejna impreza dla prawdziwych twardzieli organizowana przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec.

Trasa biegu wynosi 42,195 km i prowadzić będzie drogami leśnymi. Prawo startu mają osoby, które są żołnierzami lub funkcjonariuszami służb mundurowych, ale udział w imprezie mogą wziąć również cywile, pod warunkiem spełnienia pewnych warunków.

Zawodnicy startują w pełnym umundurowaniu polowym (mundur z długim rękawem, beret lub czapka, buty krój wojskowy-min. wys. cholewki 8 cali) z plecakiem (min. wymiary 45x30cm) w kolorze odpowiadającym umundurowaniu o wadze 10 kg na całej trasie biegu.

Bieg odbędzie się w kategorii open kobiet i mężczyzn, bez podziału na kategorie wiekowe. Mężczyźni zostaną podzieleni na kategorie służb.

Limit zawodników wynosi 600 osób. Lista startowa jest już zamknięta, ale warto w sobotę odwiedzić Kokotek, by zobaczyć ten ekstremalny bieg. Start godz. 9.

Rok temu trasę XII Maratonu Komandosa pokonało 506 zawodników. Pierwszy na mecie zameldował się por. Piotr Szpigiel z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa. Dystans 42 km 195 m pokonał w 3 godz. 3 min 22 s. Było to jego trzecie zwycięstwo z rzędu w tym biegu.

XII Maraton Komandosa od samego początku zapowiadał się rekordowo. Pierwszy rekord padł już przed jego rozpoczęciem, gdyż do biegu zgłosiło się 577 zawodników (rekord sprzed roku – 527).

Kolejny wynik pobito na starcie. W tym roku wyruszyło na trasę 520 maratończyków – to o 74 więcej niż w rekordowym pod względem frekwencji XI Maratonie Komandosa.

Na mecie padł następny rekord. W limicie czasu (siedem godzin) bieg ukończyło 500 zawodników, w tym 39 kobiet (rekord sprzed roku wynosił 432 biegaczy i 20 biegaczek).

Do pełni szczęścia organizatorom imprezy zabrakło w tym roku rekordowych wyników, które zanotowano w 2014 roku. Na liście rekordów trasy pozostały więc zeszłoroczne osiągnięcia: 2 godz. 55 min 40 s porucznika Szpigla i 3 godz. 58 min 26 s Arlety Meloch.

W rywalizacji kobiet najlepszy wynik 4 godz. 26 min 14 s uzyskała w tym roku sierż. pchor. Renata Przybylska z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!