Niemieckie standardy kształcenia dla techników z Lublińca...

  Niemieckie standardy kształcenia dla techników z Lublińca [ZDJĘCIA]

  AKC

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie z Lublińca zdobywali zawodowe szlify w Niemczech
  1/9
  przejdź do galerii

  Uczniowie z Lublińca zdobywali zawodowe szlify w Niemczech ©Fot. ZSOT Lubliniec

  Ostatnie 2 tygodnie czerwca 20 uczniów ZSOT spędziło w Niemczech, ucząc się rzemiosła murarskiego i suchej zabudowy – umiejętności wymaganych na egzaminie praktycznym w technikum budowlanym.
  Staż sfinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego". Na wyjazd do Niemiec wytypowane zostały osoby z najlepszymi ocenami z przedmiotów zawodowych i języka, pod uwagę brane były również frekwencja i zachowanie. Każda osoba musiała odbyć rozmowę kwalifikacyjną w języku obcym – jako namiastkę doświadczeń, które czekają wszystkich po ukończeniu edukacji.


  Program praktyki ustalali nauczyciele zawodu na wiele miesięcy przed wyjazdem na staż. Obejmował on dwa moduły tematyczne: rzemiosło murarskie i suchą zabudowę.

  - W ciągu pierwszego murowaliśmy w parach ściany, na których oparliśmy łuki: na zmianę ostre i pełne. Zadanie to okazało się nie lada wyzwaniem – wspomina Kamil Golis z klasy 2TB.

  Drugi tydzień rozpoczął się od ćwiczenia polegającego na zrobieniu kostki do gry z płyt kartonowo – gipsowych. Był to wstęp do poważniejszego zadania – stawiania ściany działowej z wejściem z łukiem oraz wnęką.

  Wszyscy pracowali w dwuosobowych zespołach. Każda para oceniana była indywidualnie przez niemieckiego instruktora. Pan Enricke organizował pracę, doglądał i oceniał zadania na różnych etapach realizacji. Prócz niego przez cały czas towarzyszyli grupie nauczyciele z Polski: Anna Giemza – Jurga i Daniel Łodziński – germanistka i nauczyciel przedmiotów budowlanych.

  - Młodzież pracowała ambitnie, doceniając wysokie standardy kształcenia w niemieckim centrum szkoleniowym. Niektórym uczniom trzeba było wyznaczać dodatkowe zadania, bo robota paliła im się w rękach. W pewnym momencie podczas przerwy instruktor wyłączył prąd zasilający maszyny, bo niektórzy postanowili zrezygnować z obowiązkowej przerwy – żartują opiekunowie grupy. Za swoje zaangażowanie uczniowie zdobyli dodatkowe rekomendacje od firmy.

  Każdy uczestnik stażu prowadził swój własny dziennik praktyk w języku niemieckim. Był on potem wnikliwie analizowany przez instruktora i na jego podstawie młodzież otrzymała oceny.

  - Poznałem tajniki sztuki budowlanej, zawarłem wiele nowych znajomości, nauczyłem się życia w totalnie obcym środowisku. Jednocześnie odpoczywałem i pracowałem – podsumowuje Kamil. - Profesjonalna wiedza, wspaniali ludzie, zdobyte umiejętności poparte certyfikatem - a to wszystko bez wydawania grosza.

  Projekt „Razem zbudujemy Europę” jest już drugim przedsięwzięciem organizowanym w partnerstwie z centrum szkoleniowym w Cottbus. Ze środków Unii Europejskiej pokryte zostały koszty przygotowania językowego, podróży, szkolenia i utrzymania za granicą, wycieczek, ubezpieczenia, cyklu zajęć przygotowawczych a także kieszonkowego.

  Uczniowie poznali kulturę Niemiec, podwyższyli swoje umiejętności językowe, zwiedzili Berlin, Poczdam, spędzali czas wolny, korzystając z lokalnych atrakcji. Wszyscy wysoko ocenili organizację projektu i nabyte w nim kompetencje. Ich zawodowe portfolio wzbogaciły zdobyte w Niemczech certyfikaty wystawione przez Centrum Kształcenia w Cottbus, a także Europass – Mobility – dokument po polsku i po niemiecku honorowany we wszystkich krajach europejskich.

  W nowym roku szkolnym odbędzie się konferencja z udziałem uczniów i pracodawców oraz innych placówek oświatowych współpracujących z ZSOT. Na zaproszenie szkoły odpowiedzieli już nauczyciele Gimnazjum nr 2, którzy wrócili niedawno ze szkolenia Erasmusa+ „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w Portugalii i na Malcie i chcą skorzystać z okazji do wymiany doświadczeń w zakresie realizacji projektów unijnych.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama