Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafianie i licznie przybyli goście świętowali jubileusz sanktuarium w Lubecku [ZDJĘCIA]

AKC
Jubileusz 300-lecia odnalezienia Cudownego Medalionu Matko Boskiej Lubeckiej zgromadził rzeszę wiernych
Jubileusz 300-lecia odnalezienia Cudownego Medalionu Matko Boskiej Lubeckiej zgromadził rzeszę wiernych Fot. Andrzej Musioł
Lubeckie sanktuarium obchodzi w tym roku piękny jubileusz związany z rocznicą odnalezienia Cudownego Medalionu. Miniony weekend upłynął w Lubecku na celebrowaniu tego święta.

Ten najmniejszy wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w lubeckiej świątyni obecny jest już od 300 lat. Dokumenty podają dwie daty jego odnalezienia – 1716 i 1720 r. Medalion o wymiarach 12,5 x 7,5 cm, malowany na srebrnej blasze, przedstawiający na awersie wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, a na rewersie Zbawiciela w cierniowej koronie.

Gdy wieść o obrazku dotarła na Jasną Górę, ojcowie paulini przybyli do Lubecka, a widząc wyraźne podobieństwo do Obrazu Jasnogórskiego, zażądali wydania medalionu. Sprzeciwili się jednak zarówno proboszcz, jak i jego parafianie.

Ojcowie otrzymali jedynie pismo o okolicznościach znalezienia obrazka. Dokument ten jest opatrzony datą 12 marca 1720 r. Na tym jednak spór się nie skończył, bowiem obraz został zabrany do Kurii Biskupiej we Wrocławiu.

Mocą decyzji papieskiej medalion powrócił w 1738 r. na zawsze do Lubecka. W 1897 r. umieszczono go w nowym marmurowym ołtarzu, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

W tym roku mija 300 lat od odnalezienia medalionu, które uczczono i podniosły i piękny sposób. Uroczystości nie sprzyjała pogoda, ale nie była ona wstanie powstrzymać parafian i licznie przybyłych gości w uczestnictwie w tym zacnym wydarzeniu.

- To miejsce dla wielu mieszkańców ziemi lublinieckiej, ale nie tylko, jest miejscem naprawdę szczególnym. Przybywają tu już od trzech wieków i przed tym cudownym wizerunkiem zawierzają Bogu wszelkie sprawy swojego życia - mówił podczas mszy św. ks. Andrzej Bartysiewicz, proboszcz parafii w Lubecku.

Homilii przewodniczył bp Jan Kopiec, który podkreślił, że wydarzenie z 1716 roku nadało nowy wymiar lubeckiemu sanktuarium.

- Trudno oceniać czy jest to nagroda, czy raczej zadanie, które tutejszym mieszkańcom wyznaczyła Maryja na pięknym szlaku wiodącym od Jasnej Góry. To są kolejne elementy łańcucha dziejów i łańcucha łaski, który przebiega przez wszystkie miejsca, gdzie jest głoszone słowo Boże i siła udzielania sakramentów – mówił biskup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!