Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyczyścili skały na częstochowskim Mirowie. Już nie ma na nich szpecących napisów [ZDJĘCIA]

AKC
Podczas akcji ze skał usunięto napisy
Podczas akcji ze skał usunięto napisy Fot. BP UM
Kilka skałek na częstochowskim Mirowie zostało 17 października oczyszczonych ze szpecących napisów. Prowadzona od kilku lat przez Związek Gmin Jurajskich akcja ma wymiar praktyczny, ale także edukacyjny. „Graffiti” na ostańcach znacząco obniża przyrodniczą wartość i turystyczną jakość jurajskiego krajobrazu.

Związek Gmin Jurajskich od 2014 r. realizuje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pilotażowy projekt pn. „Czyste Skały”, polegający na usuwaniu niepożądanych napisów graffiti z jurajskich ostańców. Do czyszczenia stosowana jest metoda piaskowania (zupełnie neutralna dla środowiska), polegająca na wykorzystaniu sprężonego powietrza oraz bardzo drobnego suszonego piasku.

W roku 2014 pierwszą skałą, na której przeprowadzona została akcja był reprezentacyjny Okiennik Wielki położony na terenie gminy Kroczyce.

W roku 2016 projekt Czyste Skały objął:skałkę triasową „Zamek” w Bolęcinie (gmina Trzebinia), wzgórze Kromołowiec (Gmina Łazy), skały przy wejściu do Doliny Będkowskiej „Misiaczek”, „Fraszka” (gmina Wielka Wieś), masyw Skały 502 (gmina Jerzmanowice – Przeginia) oraz skały Młynarskie (gmina Kroczyce).

Po weryfikacji tegorocznych zgłoszeń Związek Gmin Jurajskich przygotował się do kolejnej akcji. 16 października przedstawiciele ZGJ wraz z wynajętą specjalistyczną firmą działali na terenie Zakrzówka w Krakowie, piaskując fragmenty masywu Skał Twardowskiego. Wyczyszczona została również tzw. Kopuła Trawertynowa w miejscowości Laski (gmina Bolesław).

Wczoraj przejechali na północną część Jury, gdzie - w dzielnicy Mirów w Częstochowie - czyszczone były skałki w rejonie ul. Skarpowej (boczna od Mirowskiej), położone nad zakolem Warty i dobrze widoczne m.in. przez turystów korzystających ze szlaków biegnących wzdłuż rzeki: pieszego, rowerowego i kajakowego. Wyczyszczono skałki w trzech miejscach, akcja trwała blisko dwie godziny. Jej przebieg nadzorowali m.in. przewodniczący Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski oraz dyrektor biura Związku Robert Nieroda.

ZGJ chce – poprzez akcję „Czyste Skały” – przypomnieć o tym, jak ważne dla promocyjnego wizerunku Jury są jurajskie ostańce, które – aby były turystyczną i krajobrazową atrakcją – nie mogą być upstrzone jakimikolwiek bazgrołami i napisami.

„Czyste Skały” to jedno z wielu działań prowadzonych przez Związek Gmin Jurajskich. Oprócz projektów promocyjnych, wydawniczych, szkoleniowych czy związanych z jurajską informacją turystyczną realizuje od wielu lat – przy wsparciu środków marszałkowskich województw śląskiego i małopolskiego - także projekt „Bezpieczna Jura”, w ramach którego wymienia i zakłada na drogach wspinaczkowych Jury Krakowsko-Częstochowskiej ringi i stanowiska zjazdowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!