„Abisynia” nie będzie już najgorsza w Mikołowie. Władze...

  „Abisynia” nie będzie już najgorsza w Mikołowie. Władze miasta chcą dać jej szansę ZDJĘCIA

  Mateusz Demski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  „Abisynia” nie będzie już najgorsza w Mikołowie. Władze miasta chcą dać jej szansę ZDJĘCIA
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Mateusz Demski

  Trzy zaniedbane budynki bez gazu, ciepłej wody i łazienek. Podwórze pełne śmieci, gdzie nie powinny bawić się dzieci. Abisynia to zapomniany punkt na mapie Mikołowa. Miejsce często określane przez mieszkańców mianem „baraków", nie cieszy się najlepszą sławą. Projekt rewitalizacji prowadzony przez Urząd Miasta ma to jednak zmienić.
  Pan Andrzej Żur z żoną, mieszkają w budynku socjalnym przy ul. Młyńskiej na terenie tzw. mikołowskiej Abisynii już wiele lat. Nie mają dzieci, ich jedynym towarzyszem jest pies. Podobnie, jak ich sąsiedzi, żyją skromnie, specjalnie się im nie przelewa. Mają jeden pokój, który pełni rolę jednocześnie sypialni i kuchni. To właściwie tyle. - To miejsce naprawdę potrzebuje zmiany. Wiele z mieszkań w tej dzielnicy nie ma ubikacji i pozostaje w ruinie - mówi Andrzej Żur.


  Abisynia od lat uchodzi za zapomniany i najbardziej zaniedbany punkt na mapie Mikołowa. Władze miasta chcą to jednak zmienić. - Abisynia przez lata pozostawała zapomniana. A może tak naprawdę pamiętano, że istnieje, ale lepiej było jej nie zauważać? - mówi Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa. - Miejsce obrosło złą sławą, a tamtejsi mikołowianie byli brani za margines społeczny. Czas to zmienić - dodaje stanowczo.

  Trzy budynki mieszkalne w Abisynii, gdzie mieści się 50 mieszkań socjalnych mocno odbiegają od standardów nawet najstarszych kamienic w mieście. Brakuje w nich gazu, ciepłej wody i zaledwie kilka posiada osobne ubikacje i sanitariaty. Podwórze to właściwie grząskie pole pełne śmieci, a nie miejsce, w którym mogłyby bawić się dzieci. Projekt rewitalizacji prowadzony przez Urząd Miasta ma to zmienić.

  - W tej chwili trwa szereg prac, które mają pomóc odbudować to miejsce. Udało nam się już wyremontować tzw. chlewiki, czyli pomieszczenia gospodarcze. Jednak wiele prac wciąż pozostaje przed nami - mówi Izabella Konieczny, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Mikołowa. - W najbliższych miesiącach skupimy się na przebudowie kanalizacji i remoncie ubikacji, które znajdują się na zewnątrz - dodaje. Ponadto przy współpracy Centrum Integracji Społecznej zaplanowano wymianę okien oraz drzwi. Do tego dochodzi utwardzenie placu przed budynkami, nowe trawniki oraz montaż dodatkowego oświetlenia. Na rewitalizację miasto zarezerwowało około 470 tys. złotych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pięknie bedzie pięknie.

   stefan z manhattanu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pieknie.miasto nadal w długach ale burmistrzunio remontuje mikołowskie slumsy za nasze pieniądze.ci ludzie nie znaleźli się tam bez powodu.slums ma byc slumsem bo inaczej ludzie nie wyciagnac...rozwiń całość

   pieknie.miasto nadal w długach ale burmistrzunio remontuje mikołowskie slumsy za nasze pieniądze.ci ludzie nie znaleźli się tam bez powodu.slums ma byc slumsem bo inaczej ludzie nie wyciagnac wniosków i nauki że trzeba zapi***lać by coś w życiu miec.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak pamjyntom to łod 40 lot godali ło mikołowski abisyńji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama