Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzienniki elektroniczne trafią do szkół w Mikołowie

Mateusz Demski
Mateusz Demski
W mikołowskich szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych, trwa właśnie wdrażanie specjalnego oprogramowania, które ma pomóc zarówno nauczycielom, dyrektorom, ale przede wszystkim rodzicom. Mowa o dziennikach elektronicznych, ale także o specjalnej platformie internetowej, na której znajdą się konspekty lekcji, plany zajęć dodatkowych i programy edukacyjne. Nowoczesne technologie informatyczne mają trafić do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów na terenie Mikołowa, jeszcze w tym roku. Na razie taki system działa w ZS nr 2.

Dzienniczek szkolny ze złą oceną mógł się zawieruszyć, tak samo zeszyt z uwagą. O wagarach rodzice często dowiadywali się dopiero na wywiadówce. Z takiej opcji uczniowie ZS nr 2 w Mikołowie nie korzystają. Bo i tak, od trzech lat, ich rodzice wszystkie informacje na temat stopni, a także zachowania dziecka, przeczytają w elektronicznym dzienniku.

- Nie wyobrażam sobie cofnąć się te kilka lat i powrotu do dzienników papierowych - mówi Magdalena Gładzik, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Mikołowie. - Przyznaję, że był to długotrwały proces. Przez pierwszy rok pracowaliśmy równocześnie na dziennikach tradycyjnych i elektronicznych. Tym samym wdrożenie nowych rozwiązań nie było zupełnie bezproblemowe, przeszliśmy szereg szkoleń, ale z perspektywy czasu, mogę stwierdzić, że naprawdę warto - podkreśla. Jej zdaniem dzienniki elektroniczne stanowią ułatwienie nie tylko w pracy nauczycieli, a przede wszystkim dla rodziców. Mają oni pełny dostęp do ocen, dzienniczka uwag, frekwencji, terminarza oraz wszelkich ogłoszeń i informacji o nagłych sytuacjach w organizacji życia szkoły.

- Dzienniki elektroniczne są fantastycznym narzędziem do komunikacji z rodzicami - tłumaczy Gładzik. - Mogą oni na bieżąco kontrolować postępy swoich dzieci i ich frekwencję. A co ważne, mają oni bezpośredni kontakt z nauczycielami. W zasadzie od trzech lat nie ma już potrzeby przychodzić do szkoły i umawiać się na spotkanie. Wystarczy napisać wiadomość, na którą nasi nauczyciele odpowiedzą w ciągu kilku godzin

Według założeń projektu, opracowanego na podstawie wymogów Ministerstwa Edukacji Narodowej, będzie on służył, jako narzędzie komunikacji, pomiędzy rodzicami, nauczycielami i samymi uczniami. Rodzice otrzymają możliwość bieżącej kontroli ocen i frekwencji swoich dzieci oraz kontaktu z nauczycielami za pomocą specjalnego komunikatora. Uczniowie natomiast będą mogli korzystać z elektronicznych wersji lektur szkolnych, czy weryfikować plan lekcji.

- Jako gmina, dążymy do profesjonalnego systemu oświaty w naszych placówkach - mówi burmistrz Stanisław Piechula. - Dyrektorom staramy się zapewnić jak najlepsze narzędzie do weryfikowania i nadzorowania procesu nauczania w placówkach, oraz ułatwić przez to zarządzanie. Rodzicom umożliwiamy codzienną obserwację osiągnięć dziecka, jego obecności na zajęciach i możliwość bezpośredniej komunikacji z nauczycielem prowadzącym. Te nowoczesne zmiany przyniosą korzyści wszystkim - podkreśla.

Śląskie cmentarze to miejsca lekcji historii. Nie zapominajmy o zmarłych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo