Kościół św. Jana w Mikołowie świętuje 155 rocznicę [GALERIA...

  Kościół św. Jana w Mikołowie świętuje 155 rocznicę [GALERIA ZDJĘĆ]

  Mateusz Demski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  155 lat kościoła Św. Jana w Mikołowie
  W sobotę, 29 października 2016 r. w kościele św. Jana w Mikołowie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, inauguracji Roku
  1/34

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Mateusz Demski

  W sobotę, 29 października 2016 r. w kościele św. Jana w Mikołowie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, inauguracji Roku Jubileuszowego 500-lecia Reformacji i 155 rocznicy poświęcenia mikołowskiego kościoła. Natomiast w Miejskiej Placówce Muzealnej otworzono wystawę „Historia Parafii Ewangelickiej w Mikołowie”, która sięga do początków zawiązania wspólnoty ewangelickiej w Mikołowie.
  - Od 31 października 1517 r., umownej daty powstania naszego kościoła, aż do dzisiaj, prowadziła ewangelików trudna droga - mówi ks. bp dr Marian Niemiec, który był ordynowany na księdza właśnie w mikołowskiej parafii – Pierwsza ewangelicka parafia w Mikołowie powstała w 1580 r. W tamtym czasie nabożeństwa w obrządku luterańskim odprawiane były w obu mikołowskich kościołach: św. Wojciecha i św. Mikołaja. To świadczy o tym, jak w ówczesnym kościele oczekiwano zmian. Niestety w 1630 r. odebrano ewangelikom w Mikołowie obie świątynie, pozbawiając ich swojego miejsca na ponad dwa stulecia. Ale mimo to nasza społeczność przetrwała.

  - Po wojnie XXX letniej rozpoczęły się czasy kontrreformacji i kościoły znajdujące się na Ziemiach Pszczyńskich, zostały odebrane ewangelikom – mówi Barbara Sznoder, kurator wystawy o historii ewangelików w Mikołowie - W tym czasie nabożeństwa odprawiało się w domach prywatnych czy lasach przez wędrownych kaznodziejów. Sytuacja uległa zmianie dopiero po powstaniach śląskich, kiedy część Śląska dostała się w ręce pruskie, a obszar cieszyński pozostał przy Państwie Austriackim.

  Pierwsze nabożeństwa w czasie odwilży odprawiane były w kaplicy, która mieściła się w jednej z kamienic na mikołowskim rynku. Po siedmiu latach starań ks. Fryderyka Cernaka, ewangelicy doczekali się własnej parafii. 14 czerwca 1860 r., ks. Jakub z Gliwic w asyście 10 duchownych, książęcej pary z Pszczyny, a także miejscowej społeczności, położył kamień węgielny pod nowy kościół w Mikołowie. 29 października 1861r., po dwustu latach nieobecności ewangelików życiu publicznym, poświęcono w Mikołowie kościół im. Św. Jana.

  Z okazji jubileuszu oraz inauguracji 500-lecia reformacji w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie otworzono wystawę Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, pt. „Historia Parafii Ewangelickiej w Mikołowie”.

  - W przygotowaniach posłużyliśmy się dokumentami odnalezionymi w kościelnych archiwach, które sięgają do początków parafii. Niektóre z nich pochodzą sprzed 1854 r. i świadczą o staraniach tutejszej społeczności ewangelickiej o utworzenie parafii – mówi Barbara Sznoder - Podczas oczyszczania, uporządkowywania i inwentaryzacji archiwum, trafiliśmy na akt erekcyjny, spisany w języku polskim i niemieckim. Ten tekst nie został odczytany podczas położenia kamienia węgielnego w 1860 r., co dla historyka jest tym większym odkryciem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama