Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Jana w Mikołowie świętuje 155 rocznicę [GALERIA ZDJĘĆ]

Mateusz Demski
W sobotę, 29 października 2016 r. w kościele św. Jana w Mikołowie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, inauguracji Roku Jubileuszowego 500-lecia Reformacji i 155 rocznicy poświęcenia mikołowskiego kościoła.  Natomiast w Miejskiej Placówce Muzealnej otworzono wystawę „Historia Parafii Ewangelickiej w Mikołowie”, która sięga do początków zawiązania wspólnoty ewangelickiej w Mikołowie.
W sobotę, 29 października 2016 r. w kościele św. Jana w Mikołowie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, inauguracji Roku Jubileuszowego 500-lecia Reformacji i 155 rocznicy poświęcenia mikołowskiego kościoła. Natomiast w Miejskiej Placówce Muzealnej otworzono wystawę „Historia Parafii Ewangelickiej w Mikołowie”, która sięga do początków zawiązania wspólnoty ewangelickiej w Mikołowie. Mateusz Demski
W sobotę, 29 października 2016 r. w kościele św. Jana w Mikołowie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, inauguracji Roku Jubileuszowego 500-lecia Reformacji i 155 rocznicy poświęcenia mikołowskiego kościoła. Natomiast w Miejskiej Placówce Muzealnej otworzono wystawę „Historia Parafii Ewangelickiej w Mikołowie”, która sięga do początków zawiązania wspólnoty ewangelickiej w Mikołowie.

- Od 31 października 1517 r., umownej daty powstania naszego kościoła, aż do dzisiaj, prowadziła ewangelików trudna droga - mówi ks. bp dr Marian Niemiec, który był ordynowany na księdza właśnie w mikołowskiej parafii – Pierwsza ewangelicka parafia w Mikołowie powstała w 1580 r. W tamtym czasie nabożeństwa w obrządku luterańskim odprawiane były w obu mikołowskich kościołach: św. Wojciecha i św. Mikołaja. To świadczy o tym, jak w ówczesnym kościele oczekiwano zmian. Niestety w 1630 r. odebrano ewangelikom w Mikołowie obie świątynie, pozbawiając ich swojego miejsca na ponad dwa stulecia. Ale mimo to nasza społeczność przetrwała.

- Po wojnie XXX letniej rozpoczęły się czasy kontrreformacji i kościoły znajdujące się na Ziemiach Pszczyńskich, zostały odebrane ewangelikom – mówi Barbara Sznoder, kurator wystawy o historii ewangelików w Mikołowie - W tym czasie nabożeństwa odprawiało się w domach prywatnych czy lasach przez wędrownych kaznodziejów. Sytuacja uległa zmianie dopiero po powstaniach śląskich, kiedy część Śląska dostała się w ręce pruskie, a obszar cieszyński pozostał przy Państwie Austriackim.

Pierwsze nabożeństwa w czasie odwilży odprawiane były w kaplicy, która mieściła się w jednej z kamienic na mikołowskim rynku. Po siedmiu latach starań ks. Fryderyka Cernaka, ewangelicy doczekali się własnej parafii. 14 czerwca 1860 r., ks. Jakub z Gliwic w asyście 10 duchownych, książęcej pary z Pszczyny, a także miejscowej społeczności, położył kamień węgielny pod nowy kościół w Mikołowie. 29 października 1861r., po dwustu latach nieobecności ewangelików życiu publicznym, poświęcono w Mikołowie kościół im. Św. Jana.

Z okazji jubileuszu oraz inauguracji 500-lecia reformacji w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie otworzono wystawę Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, pt. „Historia Parafii Ewangelickiej w Mikołowie”.

- W przygotowaniach posłużyliśmy się dokumentami odnalezionymi w kościelnych archiwach, które sięgają do początków parafii. Niektóre z nich pochodzą sprzed 1854 r. i świadczą o staraniach tutejszej społeczności ewangelickiej o utworzenie parafii – mówi Barbara Sznoder - Podczas oczyszczania, uporządkowywania i inwentaryzacji archiwum, trafiliśmy na akt erekcyjny, spisany w języku polskim i niemieckim. Ten tekst nie został odczytany podczas położenia kamienia węgielnego w 1860 r., co dla historyka jest tym większym odkryciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!