Lekarze z Mikołowa wspierają 40. Wyprawę Polarną ZDJĘCIA

  Lekarze z Mikołowa wspierają 40. Wyprawę Polarną ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lekarze z Mikołowa wspierają 40. Wyprawę Polarną
  1/12
  przejdź do galerii

  Lekarze z Mikołowa wspierają 40. Wyprawę Polarną ©Bartosz Wojsa

  Centrum Zdrowia w Mikołowie podjęło współpracę z uczestnikami 40. Wyprawy Polarnej. - Będziemy zdalnie udzielać im porad i instruować, jak się zachować w sytuacji zagrożenia - mówi dr n. med. Jacek Czapla.
  Centrum Zdrowia w Mikołowie, członek Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, nawiązało współpracę z Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Polską Stacją Polarną im. Stanisława Siedleckiego w Hornsundzie na Spitsbergenie. W efekcie placówka objęła wsparciem medycznym uczestników 40. jubileuszowej Wyprawy Polarnej.

  Polarnicy są objęci wsparciem medycznym w ustalonych dniach i godzinach.
  Dodatkowo, w nagłych sytuacjach możliwy jest całodobowy kontakt telefoniczny, mailowy i za pośrednictwem komunikatora internetowego. Projekt prowadzi Władysław Perchaluk, prezes Centrum Zdrowia w Mikołowie. Nadzór medyczny to z kolei zadanie dr. n. med. Jacka Czapli.

  - Nasze zadanie polega głównie na udzielaniu fachowych porad i niejako instruowaniu uczestników wyprawy, jak zachować się w sytuacji zagrożenia - mówi dr Jacek Czapla. - Kiedyś instruowałem na przykład, co należy zrobić, gdy któryś z uczestników się poparzy. O wiele łatwiej będzie też wezwać do nich helikopter, jeśli zajdzie taka konieczność i warunki pogodowe na to pozwolą - dodaje lekarz.

  Pierwsze wirtualne spotkanie z polarnikami odbyło się 5 października. Omówiono podstawowe zasady współpracy i kontaktu, przedstawiono wzajemne oczekiwania i propozycje, a w związku z tym, że badaczom w Polskiej Stacji Polarnej dopisują obecnie zdrowie i humor, kontakt miał charakter przede wszystkim informacyjno-zapoznawczy.

  Dzisiaj, 12 października, o godz. 8.30 za pośrednictwem komunikatora Skype lekarz mógł połączyć się z uczestnikami wyprawy w wideo-rozmowie, w której wziął udział na miejscu, w mikołowskim Centrum Zdrowia, także nasz dziennikarz.

  - Ten teren jest niebezpieczny, ale liczyliśmy się z tym. Największe zagrożenia to szczeliny i niedźwiedzie polarne, jest też oczywiście niska temperatura - wylicza Joanna Perchaluk, meteorolog i kierownik wyprawy.

  - Czujemy się bezpieczniej, wiedząc, że czuwa nad nami lekarz, nawet jeśli jest od nas tak bardzo oddalony. Jeśli coś się stanie, możemy dzwonić o każdej porze dnia i nocy. Nam trudniej byłoby wezwać stąd pomoc, gdyby takowa była potrzebna. To duże wsparcie - podkreśla Anna Nadolna i Mateusz Mandat, meteorolodzy.

  Zobacz galerię

  Jak mówią w Centrum Zdrowia w Mikołowie, podejmując współpracę z Polską Stacją Polarną zarząd spółki liczy również na przybliżenie pracownikom Centrum Zdrowia oraz mieszkańcom Mikołowa, jak żyje się w pobliżu koła podbiegunowego.

  - Mamy nadzieję na ciekawe zdjęcia niepowtarzalnej flory i fauny dalekiej północy oraz fascynujących zjawisk, takich jak zorza polarna - podkreślają pracownicy.

  POLECAMY:

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  Katowice stawiają na rowery miejskie. Jak wypożyczyć rower?


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  "Chrzczone" paliwo w woj. śląskim [LISTA STACJI]

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA