Mikołów: Referendum w sprawie odwołania burmistrz pod...

  Mikołów: Referendum w sprawie odwołania burmistrz pod znakiem zapytania?

  Mateusz Demski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stanisław Piechula określa inicjatywę referendalną grą polityczną zwolenników byłego burmistrza i wiceburmistrza
  1/3
  przejdź do galerii

  Stanisław Piechula określa inicjatywę referendalną grą polityczną zwolenników byłego burmistrza i wiceburmistrza ©Fot. marzena bugała-azarko

  Aby doszło do referendum, w sprawie odwołania burmistrza Mikołowa Stanisława Piechuli , trzeba zebrać 3 tys. podpisów. W czwartek dowiemy się, ile brakuje. Ostateczny termin mija 29.05
  Inicjatorzy referendum w sprawie odwołania Stanisława Piechuli, burmistrza Mikołowa, mają jeszcze 33 dni, aby uzbierać minimum 3 tysiące podpisów potrzebnych do organizacji głosowania. Tymczasem w mieście huczy od plotek, kto mógłby zastąpić Piechulę. Pada nawet nazwisko byłego burmistrza. A część mieszkańców uważa, że organizacja referendum, kiedy do wyborów samorządowych pozostał tylko rok, nie ma sensu.

  – W czwartek odbędzie się spotkanie i podsumujemy zebrane podpisy – powiedział nam wczoraj Mateusz Kruszyna, pełnomocnik komitetu referendalnego. Członkowie komitetu trzymają w ścisłej tajemnicy ile mają już podpisów, jednak zapowiadają, że będzie to ważne ostrzeżenie dla burmistrza.

  Po zebraniu podpisów, najpóźniej 29 maja, muszą je dostarczyć do Komisarza Wyborczego w Katowicach. Po 30 dniach, jeżeli komisarz nie stwierdzi nieprawidłowości, wyda zarządzenie o przeprowadzeniu referendum.

  W komitecie referendalnym, który wnioskuje o odwołanie burmistrza, znaleźli się przedstawiciele głównych sił politycznych Mikołowa. Lista zarzutów pod adresem burmistrza jest długa, jednak trudno nie odnieść wrażenia, że kluczowym okazał się jego głośny romans z asystentką, o którym w wylewny sposób poinformował na swoim publicznym profilu na Facebooku. Sam Stanisław Piechula od samego początku określa tę inicjatywę mianem politycznej gry.

  – Wnioskodawcami w sprawie są głównie radni zwolennicy byłego burmistrza Marka Balcera i byłego wiceburmistrza Adama Putkowskiego. Do tego dochodzą przedstawiciele PiS, którzy również mają w tym polityczny interes – mówi Stanisław Piechula. Tymczasem były burmistrz Mikołowa Marek Balcer, który wycofał się z życia politycznego, dementuje plotki jakoby miał kandydować w kolejnych wyborach. Ale nie ukrywa, że ma swojego faworyta do burmistrzowskiego fotela.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Zakochany burmistrz Mikołowa przyznał się do romansu z asystentką. "Jestem po uszy zakochany"
  Zakochany burmistrz Mikołowa straci stanowisko przez miłość? Radni chcą referendum


  – Trudno wyrokować, czy referendum dojdzie do skutku, jednak nie ulega wątpliwości, że już sama inicjatywa to symboliczny sygnał niezadowolenia mieszkańców – mówi Marek Balcer. – Nie będę kandydował w wyborach, ale na pewno poprę osobę, która będzie stanowiła alternatywę dla Mikołowa. Miastu jest potrzebny ktoś ze świeżym spojrzeniem – dodaje. Sami mieszkańcy wydają się być bardziej wyrozumiali dla obecnego burmistrza, niż jego polityczni przeciwnicy.

  – Osobiście uważam, że za kadencji Stanisława Piechuli wiele dobrego wydarzyło się w Mikołowie. Dokonujmy jego oceny zatem za osiągnięcia, a nie życie prywatne – mówi Maciej Lipiński z Mikołowa.

  Mikołowianie zwracają też uwagę, że rok przed wyborami nie ma sensu podejmować takich zmian personalnych. Małgorzata Myśliwiec, politolog z UŚ, uważa jednak, że większość będzie chciała głosować. - Polacy być może są narodem biernym, jeśli chodzi o partycypacje wyborczą, jednak zachowanie Stanisława Piechuli było na tyle kontrowersyjne polityczne, że dla wielu mieszkańców może stać się impulsem, aby pójść do urny - mówi Małgorzata Myśliwiec. - W skali lokalnej nic, nawet malwersacje finansowe, nie wzbudzają takich emocji, jak skandal obyczajowy – dodaje.

  Życie intymne polityków na świeczniku. "Każdy polityk powinien być jak żona Cezara"

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w/s p.Piechuli

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zycie burmistrza to jedno - każdemu może się to przytrafić nie on pierwszy i nie ostatni - ale on ma więcej "grzeszków" na sumieniu ot choćby awansowanie (i to dwukrotne ) osoby z którą się...rozwiń całość

   Zycie burmistrza to jedno - każdemu może się to przytrafić nie on pierwszy i nie ostatni - ale on ma więcej "grzeszków" na sumieniu ot choćby awansowanie (i to dwukrotne ) osoby z którą się związał-to się chyba nazywa :nepotyzm; albo sprawa pola golfowego tudzież wiele innych uchybień z punktu widzenia urzędu jaki p.Piechula sprawuje to mniej istotne , a dla osób bezpośrednio poszkodowanych - to duże sprawyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   burmistrz

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   żeby się przyznać do romansu publicznie trzeba mieć jaja a Mikołów na tym nie ucierpiał bo wywiązuje się ze swoich obowiązków bardzo dobrze co świadczy o tym że poprzednia ekipa dbała o własny...rozwiń całość

   żeby się przyznać do romansu publicznie trzeba mieć jaja a Mikołów na tym nie ucierpiał bo wywiązuje się ze swoich obowiązków bardzo dobrze co świadczy o tym że poprzednia ekipa dbała o własny tyłek a nie o miasto politycy robicie z tego afera na cały kraj co innym brakuje jaj a za wami jest nie jedna afera gdzie ta wasza uczciwość do wyborców bo zajmujecie stołki dzięki nam wniosek można wyciągnąć jeden że trzeba żyć w tym kraju nie uczciwie ale w zakłamaniu i robić wszystko jak wy nakazujecie bo inaczej lecisz ze władzy zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystko prawda,

   mikołowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   ale żebyś tak jeszcze używał znaków interpunkcyjnych, to by było ekstra.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czepialski polonista

   przecinek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   nie masz gościu innych problemów? te Orły z górnej półki robią większe wpadki i powołują komisję w sprawie przecinków, może jesteś jednym z tych Orłów???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @przecinek

   mikołowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Podziwiam.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ynteligent

   interpunkciarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   ale mosz gościu problem !!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kultura

   obowiązuje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   co dzień. Również na forum internetowym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DZ

   poziom jamnika czy innego kundelka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   zajmuje się plotami. Super.
   I zróbcie coś ze swoją stroną, bo źle chodzi. Macie tam informatyków, czy gimbaza obsługuje portal?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobry burmistrz

   jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Jezeli ktos chce zeby wrocila popzrednia ekipa chama i prostakow to gratuluje, teraz jest ladniej w mikoloiwe remontuje sie cos sie robi, a nie jak A.P kawał chama gdzie jest CBA do tego gościa??

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama