Ważne
  Spadek bezrobocia i nowe miejsca pracy w powiecie...

  Spadek bezrobocia i nowe miejsca pracy w powiecie mikołowskim. Tak wynika ze statystyk PUP

  Mateusz Demski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spadek bezrobocia i nowe miejsca pracy w powiecie mikołowskim. Tak wynika ze statystyk PUP
  1/5
  przejdź do galerii

  ©PUP Mikołów

  Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie w ostatnich trzech latach notuje stały spadek stopy bezrobocia. Od stycznia 2014 r. kiedy to stopa bezrobocia w powiecie mikołowskim wynosiła 8,6 proc. liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wciąż maleje. Dla porównania w grudniu 2014 r. wynosiła ona 6.9 proc, a w listopadzie ubiegłego roku już zaledwie 4,2 proc. Co jest powodem tej korzystnej sytuacji ?
  - Tendencja spadku stopy bezrobocia w ostatnich trzech latach utrzymuje się właściwie w całym województwie, a nawet w całym kraju - przyznaje Teresa Miguła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie.

  Przyczyn spadku bezrobocia jest kilka.

  - Z jednej strony może być to spowodowane emigracją osób w celach zarobkowych, ale także wzrostem gospodarczym czy większą liczbą ofert na rynku pracy.
  Ponadto od lat zauważamy zwiększenie funduszy na zatrudnienie dla pracodawców, pojawiły się też dodatkowe dotacje i pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności dla osób bezrobotnych. Kolejnym z czynników są również pieniądze z programu rządowego Rodzina 500 Plus - przyznaje.

  Pracownicy mikołowskiego PUP, podsumowali teraz swoje działania z ubiegłych dwunastu miesięcy. Okazuje się, że do 31 grudnia 2016 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie było zarejestrowanych 1637 osób, w tym 984 kobiety. Najliczniejszą grupą pod względem wieku, stanowiły osoby w wieku 28-34 lat, natomiast pod względem wykształcenia, osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym. To głównie tym osobom udzielono wsparcia w ubiegłym roku.

  Najpopularniejszymi formami aktywizacji zawodowej były staże, z których skorzystało 330 osób. Równie popularną formą pomocy, dla zarejestrowanych osób były refundacje części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne dla osób do 30. roku życia, a także dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W otworzeniu własnej firmy w powiecie mikołowskim, urząd pomógł 105 osobom.

  - Nasze działania nie ograniczają się jednak tylko do wsparcia finansowego - podkreśla Teresa Miguła. - W naszym urzędzie doradcy zawodowi prowadzą stałe zajęcia i szkolenia dla osób bezrobotnych. Ponadto wszyscy, którzy zamierzają otworzyć własną działalność gospodarczą, mogą liczyć na pomoc w przygotowaniu biznesplanu i wniosku o dofinansowanie. Spotkania te odbywają się w każdą środę - dodaje.

  Jak działania urzędu oceniają sami zainteresowani? Zdania są podzielone, jednak duża część zauważa znaczną poprawę na okolicznym rynku pracy.

  - Sytuacja naprawdę wygląda dużo lepiej, przedstawia nam się coraz więcej ofert i możliwości na rozwój zawodowy, co daje nadzieję - mówi pan Krzysztof z Mikołowa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama