Tak wyglądał Mikołów w PRL. Jak zmieniło się miasto?...

  Tak wyglądał Mikołów w PRL. Jak zmieniło się miasto? ARCHIWALNE ZDJĘCIA

  Mateusz Demski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chłodnia marki Star pod sklepem z nabiałe, Mikołów, koniec lat 70. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Ireneusza Kurzoka
  1/21
  przejdź do galerii

  Chłodnia marki Star pod sklepem z nabiałe, Mikołów, koniec lat 70. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Ireneusza Kurzoka ©Miejska Placówka Muzeualna

  Stary Mikołów: Tak wyglądał Mikołów w czasach PRL! Zdjęcia z przełomu lat 70. i 80. XX wieku, publikujemy dzięki uprzejmości Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie. Część z nich pochodzi ze zbiorów Ireneusza Kurzoka. Wiele z miejsc, które możemy na nich zobaczyć już nie istnieje, ale mieszkańcy nadal o nich pamiętają. To właśnie oni rozszyfrowali adresy, pod którymi zostały wykonane poszczególne zdjęcia.
  Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie w ubiegłym roku świętowała swoje dziesięciolecie. To miejsce niezwykłe, ponieważ zostało właściwie stworzone przez samych mieszkańców. To właśnie oni podarowali mikołowskiemu muzeum dużą część eksponatów, a także powyższe zdjęcia.

  Możemy na nich zobaczyć m.in. mieszkańców Mikołowa pod barem Tempo oraz pijalnią soków, która mieściła się na ul. 1 maja, a także w czasie Wyścigu Pokoju, największego amatorskiego wyścigu kolarskiego organizowane po wojnie w Europie Wschodniej. Do dzisiaj nie udało się stwierdzić skąd pochodzą niektóre z nich, ale jedno jest pewne - każde zdjęcie kryje niepowtarzalną historię.

  Przykładowo jedno ze zdjęć pochodzące z lat 80. XX w, przedstawia kamienicę przy ul. Jana Pawła II 7. Na początku stał tam dom wybudowany około 1903 r. na fundamentach domu parterowego pochodzącego z końca XVIII w. Ze źródeł miejskiego konserwatora zabytków wynika, że w 1806 r. właścicielem parterowego domu wraz z ogrodem był Johann Husseck.
  Zobacz galerię
  Następnie Krystian Dorman. W 1833 r. dom został sprzedany właścicielowi kopalni Ignacemu Eisenckerowi, a w 1851 roku w posiadanie domu wszedł piekarz Johann Struff. W 1903 roku dom stał się własnością Teodora Pifko - handlarza nieruchomościami, który przebudował go na okazałą kamienicę. W 1904 roku kamienica powędrowała do rąk handlarza Johana Lemke i pozostał w jego rękach aż do 1959 roku, kiedy to przejął ją Skarb Państwa.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mikolow

   fünf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Zmiany dzieki Unii a takze dzieki Niemcom.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama