Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniały gest absolwentów mikołowskiego gimnazjum. Okazali solidarność ze swoimi nauczycielami

Mateusz Demski, Katarzyna Domagała
Wspólne śpiewanie kolęd, spotkanie z przyjaciółmi ze szkolnej ławy i setki wspomnień. Właśnie tak wyglądała wczorajsza wigilia absolwentów Gimnazjum nr 1 w Mikołowie. Inicjatywa wyszła od samych uczniów a konkretnie od Szymona Maliszewskiego, absolwenta mikołowskiego gimnazjum, który chciał okazać solidarność z nauczycielami w przeddzień podpisania przez prezydenta ustawy dot. reformy oświaty. Na wezwanie Szymona odpowiedziało setki absolwentów.

Odpowiedzieli na wezwanie absolwenta

– Coraz częściej śledzę wydarzenia polityczne, a tym bardziej teraz, kiedy dzieje się wiele i dzieje się burzliwie. W takich momentach w każdym z nas rodzą się pytania w jakim stopniu mnie to dotyczy i jeśli się z tym nie zgadzam, to co mogę zrobić? Nie chciałem przyłączać się do wielkich protestów przeciwko likwidacji gimnazjów, ale jednocześnie wiedziałem, że należy wspomóc naszych nauczycieli w tym trudnym czasie. Nam tutaj było dobrze i chcieliśmy im za to podziękować. – mówi Szymon Maliszewski, organizator wigilii.

– Pomysł był spontaniczny, tydzień temu razem z siostrą stworzyliśmy wydarzenie na Facebooku i od raz otrzymaliśmy odzew. To potwierdza, że nie tylko dla nas chwile spędzone w gimnazjum były istotne. Oczywiście był to czas pierwszych miłości, pierwszych dramatów, a więc okres trochę paskudny, ale każdy musi przez to przejść. Ponadto to nie mogła być aż tak wielka trauma, skoro wczoraj spotkaliśmy się w tak dużym gronie - dodaje.

A przyszli dosłownie wszyscy: osoby, które kończyły gimnazjum prawie dziesięć lat temu, jak również ci, którzy opuścili mury tej szkoły zaledwie przed rokiem. Byli wśród nich uczniowie wzorowi oraz tacy, którzy walczyli o promocję do kolejnej klasy. Ich ścieżka była różna, ale mimo tego absolwenci zgodnie twierdzą, że był to wyjątkowy czas. – Wspaniała atmosfera, otwarci nauczyciele i przyjaciele na całe lata. Oczywiście zdarzały się również problemy, ale nie wyeliminujemy ich zamiatając wszystko pod dywan i wracając do dawnego systemu. To ból, że takiej szkoły już nie będzie – mówią Michał Pawłowski i Michał Murzyn.

Do akcji Szymona i pozostałych absolwentów przyłączyli się również nauczyciele, którzy wczoraj udostępnili im wszystkie szkolne sale. – Nasza szkoła zawsze była otwarta na uczniów, a w tych trudnych dniach są nam jeszcze bardziej potrzebni – mówi Grażyna Nazar, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Mikołowie. – Jesteśmy szczęśliwi, widząc te wszystkie uśmiechnięte twarze. Tym bardziej, kiedy przypominają sobie one czas spędzony z nami i twierdzą, że to miało sens. Takie głosy przywracają godność, godność, którą w ostatnich miesiącach nam odebrano.

Czego życzy sobie pani dyrektor na nadchodzące święta? – Mam tylko nadzieję, że pan prezydent stanie na wysokości zadania i dotrzyma obiecanego słowa. W kampanii wyborczej deklarował przecież, że nie podpisze żadnego aktu prawnego, który nie został społecznie przekonsultowany. A w tej kwestii niestety nie wzięto pod uwagę głosów środowiska nauczycieli i uczniów. – mówi Grażyna Nazar.
Groźba strajku w szkołach coraz bliższa

Tymczasem we wtorek zarząd główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjął uchwałę ws. wszczęcia sporu zbiorowego. To oznacza, że groźba strajku generalnego w szkołach jest coraz bliższa. Związkowcy domagają się wycofania z wprowadzanej przez Prawo i Sprawiedliwość reformy edukacji oraz zwiększenia nakładów na oświatę.

Sławomir Broniarz, szef ZNP, stwierdził, że prawdopodobnym terminem strajku w szkołach jest marzec. Jednak, do tego jeszcze daleka droga. Najpierw w szkołach musi się odbyć referendum. Najprawdopodobniej odbędzie się w styczniu.

Reforma oświaty zakłada powrót do 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum, 5-letniego technikum czy powołanie dwustopniowych szkół branżowych w miejsce zasadniczych szkół zawodowych. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany mają rozpocząć się już od najbliższego roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie, którzy w czerwcu skończyli klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum.

W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. - Z dniem 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym nie będą funkcjonować gimnazja - możemy przeczytać na stronie MEN.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024. W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej.

Uczniowie kończący gimnazjum będą kształcili się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wspaniały gest absolwentów mikołowskiego gimnazjum. Okazali solidarność ze swoimi nauczycielami - Dziennik Zachodni