Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: M jak Mysłowice, czyli tu zaczęło się pierwsze powstanie śląskie

Tomasz Szymczyk
Kopalnia Mysłowice dzisiaj nie wydobywa już węgla
Kopalnia Mysłowice dzisiaj nie wydobywa już węgla Marzena Bugała-Azarko/Dziennik Zachodni
W 1987 r. dziewiętnastu górników zmarło po wybuchu pyłu węglowego na „Mysłowicach”. W 2007 r. KWK Mysłowice połączono z „Wesołą”. Dziś należy do SRK

Sto osiemdziesiąt lat minęło w maju tego roku od oficjalnego początku działalności dzisiaj już nieczynnej Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice. Górnicze szyby od wielu lat górują nad centrum Mysłowic i były świadkami wielu historycznych wydarzeń. Przez lata jej pracę obserwowali też pasażerowie pociągów z Katowic do Krakowa i Oświęcimia, a biorąc pod uwagę niewielką prędkość pociągów w tym miejscu, można się jej było przyjrzeć dokładnie.

Dokładnie 18 maja 1837 roku pruski Królewski Wyższy Urząd Górniczy zgodził się na powołanie kopalni „Danzing”, która stała się zalążkiem późniejszych Mysłowic. Niecałe trzydzieści lat później wspomniany zakład pod nazwą „Danzing” połączono z polem górniczym „Neu Danzing” tworząc zakład pod nazwą „Myslowitz”. Zakład cały czas rósł w siłę i rozwijał się. Niewiele osób pamięta dzisiaj, że to kopalnia Mysłowice była pierwszym na świecie zakładem górniczym, w którym w 1901 roku uruchomiono wypełnianie pustych miejsc po węglu podsadzką hydrauliczną. Dopiero potem, na bazie doświadczeń z Mysłowic, zaczęto technologię tę stosować w innych górnośląskich kopalniach. W 1919 roku w kopalni Mysłowice miało miejsce wydarzenie, które stało się jedną z przyczyn wybuchu I powstania śląskiego. Żołnierze Grenzschutzu zaczęli strzelać do oczekujących na wypłatę pieniędzy górników. Zginęło wtedy dziesięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. To niejedyne tragiczne wyda-rzenie w historii zakładu. W 1987 roku doszło tutaj do wybuchu pyłu węglowego, w którym śmierć poniosło siedemnastu górników, a dwóch w wyniku tego wypadku zmarło w szpitalu. Dwadzieścia sześć kolejnych osób zostało wówczas poparzonych.

W latach dziewięćdziesiątych kopalnia Mysłowice została częścią Katowickiego Holdingu Węglowego. W 2007 roku zakład połączono z inną mysłowicką kopalnią tworząc w ten sposób KWK Mysłowice-Wesoła. 1 stycznia 2008 roku ruch Mysłowice zaprzestał wydobycia węgla, wciąż jednak zjeżdżała tędy załoga do pracy pod ziemią. W 2015 roku właścicielem dawnej kopalni Mysłowice stała się Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Od kilku lat mówi się o rewitalizacji zabytkowych obiektów dawnej kopalni, ale do tej pory nie doszła ona do skutku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty