Kajaki, kręgielnia i pikniki rodzinne. Dawny letni...

  Kajaki, kręgielnia i pikniki rodzinne. Dawny letni wypoczynek w Mysłowicach-Słupnej

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wakacje w Słupnej, lata 60. i 70. XX wieku. Po prostu oblężenie

  Wakacje w Słupnej, lata 60. i 70. XX wieku. Po prostu oblężenie ©ARC Paweł Trocha senior

  Ośrodek wypoczynkowy Słupna w Mysłowicach, czyli przede wszystkim kąpielisko. Pływać można do dzisiaj, a jak spędzano tu czas kiedyś? Historia tego miejsca jest długa, barwna i bogata. Już na początku XX wieku Słupna stanowiła swoisty ośrodek wypoczynkowy. Znajdował się tam cały kompleks restauracji i bufetów, nazywany „Ogrodem Trzech Cesarzy”.
  Wakacje w Słupnej, lata 60. i 70. XX wieku. Po prostu oblężenie

  Wakacje w Słupnej, lata 60. i 70. XX wieku. Po prostu oblężenie ©ARC Paweł Trocha senior

  Wypoczywającym przygrywała orkiestra, były podesty do tańca, występowały zespoły. Samo kąpielisko budowano natomiast w latach 20. XX wieku i jak wspomina Leonard Czarnota, pasjonat lokalnej historii, współzałożyciel Stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, miało już wtedy ciekawe atrakcje.

  - W latach 30. XX wieku była tam latarnia, wzorowana na latarniach morskich, a nawet statek, którym wprawdzie nie pływano, ale można było go zwiedzać - opowiada.
  W latach PRL-u, a także u jego schyłku, miejsce cieszyło się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na możliwość skorzystania z wodnych atrakcji. Gorące letnie dni spędzali tu nie tylko Ślązacy, ale też i mieszkańcy Zagłębia, głównie z Sosnowca, który graniczy z Mysło-wicami. - Pamiętam, jak pływaliśmy tam w latach 80. kajakami, to była niesamowita frajda. Kąpielisko było tak podzielone, że część osób mogła swobodnie korzystać z wodnych kąpieli, a część z wodnego sprzętu - opowiada pan Leonard. Tradycja korzystania ze sprzętu wodnego w wakacje, na szczęście, zachowała się do dzisiaj. Wciąż można tu wypożyczyć kajak czy popływać rowerkiem wodnym. Także na zdjęciach znanego mysłowickiego mistrza fotografii, Pawła Trochy seniora, wykonanych w latach 60. XX wieku, widać prawdziwe tłumy plażowiczów. Koce, ręczniki, kanapki i termosy z napojami. W oczy rzucają się jeszcze piękne, zadbane kwietniki.

  - Mam wrażenie, że obecnie teren ten jednak jest trochę bardziej zaniedbany. Pamiętam jeszcze, że była tu kręgielnia, a w pobliżu także tor żużlowy. I w rotundzie na tym terenie odbywały się próby zespołu Myslovitz - wspomina pan Leonard. Przyznaje jednak, że chociaż przydałoby się o to miejsce bardziej zadbać, to są czynione próby stworzenia tu nowych atrakcji, jak np. placu zabaw dla dzieci.

  Dzisiaj to miejsce funkcjonuje jako Park Słupna - Centrum Rekreacji i podlega pod Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mysłowicach. Ale nazwa przystanku nadal brzmi: Słupna Ośrodek Wypoczynkowy.

  - Chociaż mieszkam niedaleko, jakoś rzadko tam bywałem - przyznaje pan Konrad, mieszkaniec Mysłowic, który przeprowadził się tu w 1980 roku. - Pamiętam jednak, że w latach 80. mieścił się tu chyba nawet ośrodek żeglarski i restauracja. Sporo osób z naszego regionu przyjeżdżało tu właśnie odpocząć. Zwłaszcza ci, którzy z różnych względów nie mogli sobie pozwolić na dłuższy wyjazd w bardziej odległe strony. Miejsce z zielenią, wodą, sprzętem do pływania i plażowania, czego było potrzeba więcej przy wolnym czasie i pięknej, słonecznej, letniej pogodzie - wspomina pan Konrad.

  Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.


  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  "Chrzczone" paliwo w woj. śląskim [LISTA STACJI]

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  CIĘŻARÓWKI COCA-COLI już jeżdżą ZDJĘCIA + WIDEO + PLAN TRASY

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Zachodniego w świątecznej cenie!

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA

  MAYDAY 2017 w katowickim Spodku. Zobaczcie stylizacje uczestników ZDJĘCIA