Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kajaki, kręgielnia i pikniki rodzinne. Dawny letni wypoczynek w Mysłowicach-Słupnej

Magdalena Nowacka-Goik
Wakacje w Słupnej, lata 60. i 70. XX wieku. Po prostu oblężenie
Wakacje w Słupnej, lata 60. i 70. XX wieku. Po prostu oblężenie ARC Paweł Trocha senior
Ośrodek wypoczynkowy Słupna w Mysłowicach, czyli przede wszystkim kąpielisko. Pływać można do dzisiaj, a jak spędzano tu czas kiedyś? Historia tego miejsca jest długa, barwna i bogata. Już na początku XX wieku Słupna stanowiła swoisty ośrodek wypoczynkowy. Znajdował się tam cały kompleks restauracji i bufetów, nazywany „Ogrodem Trzech Cesarzy”.

Wypoczywającym przygrywała orkiestra, były podesty do tańca, występowały zespoły. Samo kąpielisko budowano natomiast w latach 20. XX wieku i jak wspomina Leonard Czarnota, pasjonat lokalnej historii, współzałożyciel Stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, miało już wtedy ciekawe atrakcje.

- W latach 30. XX wieku była tam latarnia, wzorowana na latarniach morskich, a nawet statek, którym wprawdzie nie pływano, ale można było go zwiedzać - opowiada. W latach PRL-u, a także u jego schyłku, miejsce cieszyło się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na możliwość skorzystania z wodnych atrakcji. Gorące letnie dni spędzali tu nie tylko Ślązacy, ale też i mieszkańcy Zagłębia, głównie z Sosnowca, który graniczy z Mysło-wicami. - Pamiętam, jak pływaliśmy tam w latach 80. kajakami, to była niesamowita frajda. Kąpielisko było tak podzielone, że część osób mogła swobodnie korzystać z wodnych kąpieli, a część z wodnego sprzętu - opowiada pan Leonard. Tradycja korzystania ze sprzętu wodnego w wakacje, na szczęście, zachowała się do dzisiaj. Wciąż można tu wypożyczyć kajak czy popływać rowerkiem wodnym. Także na zdjęciach znanego mysłowickiego mistrza fotografii, Pawła Trochy seniora, wykonanych w latach 60. XX wieku, widać prawdziwe tłumy plażowiczów. Koce, ręczniki, kanapki i termosy z napojami. W oczy rzucają się jeszcze piękne, zadbane kwietniki.

- Mam wrażenie, że obecnie teren ten jednak jest trochę bardziej zaniedbany. Pamiętam jeszcze, że była tu kręgielnia, a w pobliżu także tor żużlowy. I w rotundzie na tym terenie odbywały się próby zespołu Myslovitz - wspomina pan Leonard. Przyznaje jednak, że chociaż przydałoby się o to miejsce bardziej zadbać, to są czynione próby stworzenia tu nowych atrakcji, jak np. placu zabaw dla dzieci.

Dzisiaj to miejsce funkcjonuje jako Park Słupna - Centrum Rekreacji i podlega pod Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mysłowicach. Ale nazwa przystanku nadal brzmi: Słupna Ośrodek Wypoczynkowy.

- Chociaż mieszkam niedaleko, jakoś rzadko tam bywałem - przyznaje pan Konrad, mieszkaniec Mysłowic, który przeprowadził się tu w 1980 roku. - Pamiętam jednak, że w latach 80. mieścił się tu chyba nawet ośrodek żeglarski i restauracja. Sporo osób z naszego regionu przyjeżdżało tu właśnie odpocząć. Zwłaszcza ci, którzy z różnych względów nie mogli sobie pozwolić na dłuższy wyjazd w bardziej odległe strony. Miejsce z zielenią, wodą, sprzętem do pływania i plażowania, czego było potrzeba więcej przy wolnym czasie i pięknej, słonecznej, letniej pogodzie - wspomina pan Konrad.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!