Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karawan pod szkołami, czyli sposób na dopalacze w Mysłowicach WIDEO + ZDJĘCIA

TOS
Mysłowice: niecodzienny pomysł, by uświadomić młodym ludziom czym grożą dopalacze.
Mysłowice: niecodzienny pomysł, by uświadomić młodym ludziom czym grożą dopalacze. mat.prasowe
Karawany pojawiły się przed szkołą w Mysłowicach i wzbudziły ogromne kontrowersje. Działań przeciw dopalaczom, które pokazują, jakie niosą one zagrożenie, nigdy nie jest za wiele. Niestety, dopalacze nie omijają Mysłowic. Na szczęście w mieście nie funkcjonuje już żadne miejsce, w którym można się zaopatrzyć w niedozwolone substancje.

- Nie mamy informacji o tym, żeby w Mysłowicach były sprzedawane dopalacze. W przeszłości miewaliśmy interwencje z nimi związane, ale były to przypadki incydentalne - mówi sierż. szt. Michał Lisowski, oficer prasowy mysłowickiej policji. - Prowadzimy też działania profilaktyczne. Szkoły odwiedza nasz kolega Dariusz Opatrzyk - dodaje.

Mysłowice wpadły na niecodzienny pomysł, jak uświadomić młodym ludziom, jak wiele krzywdy mogą wyrządzić dopalacze. Pod kilkunastoma szkołami stanęły we wtorek... karawany.

- Wychodzimy z założenia, że tylko pełna świadomość, a co za tym idzie edukacja, mogą uchronić młodych ludzi przeddopalaczami. Zdecydowaliśmy się na odważną szatę graficzną i zwracające uwagę hasła, by przyciągnąć uwagę przede wszystkim młodzieży – podkreśla Iwona Nowak, dyrektor Kancelarii Prezydenta.

W wybranych szkołach, siedmiu podstawówkach, wszystkich szkołach ponadpodstawowych i w szkole specjalnej, odbyły się także specjalne inscenizacje z udziałem aktorów i przedstawicieli firm pogrzebowych. Wizyta zakładów pogrzebowych na lekcjach i prosty przekaz, że dopalacze to śmierć, choroby psychiczne czy trwałe uszkodzenia organów miały jedno zadanie – wpłynąć na podejmowane przez młodych ludzi decyzje i ich świadomość, co do związanych z nimi konsekwencjami.

Mysłowice rozpoczęły akcję od dystrybucji plakatów, które informowały o 50-procentowej zniżce na organizację pogrzebu dla fanów dopalaczy. W szkołach pojawiły się również ulotki informujące o zagrożeniach wynikających z brania dopalaczy, a także o formie jaką mogą przybrać.

Mysłowice nie są odosobnione i jak wiele miast w Polsce walczą ze sklepami, w których sprzedawane są dopalacze. Ta walka nie jest równa, bo obecnie obowiązujące prawo w zestawieniu z przebiegłością sprzedawców daje niewielkie szanse na wygraną.

- Jestem przekonany, że mimo luk w przepisach, konsekwencja pewnych działań może przynieść pożądane rezultaty. Działamy razem z sanepidem, policją i strażą miejską i na pewno nie złożymy broni zanim nie wygramy – przekonuje Edward Lasok, prezydent miasta Mysłowice.

Wtorkowa akcja w czwartek, 26 października, zostanie podsumowana specjalnym happeningiem na ulicy Grunwaldzkiej. Początek o godz. 13.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Wypadek koszmar: TIR spadł z wiaduktu w Katowicach ZDJĘCIA

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Kuchenne rewolucje w Katowicach ze skandalem w tle WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!