Katastrofa w kopalni Mysłowice - Wesoła. Na początku...

  Katastrofa w kopalni Mysłowice - Wesoła. Na początku kwietnia odbędzie się wizja ekspertów

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kopalnia Mysłowice-Wesoła

  Kopalnia Mysłowice-Wesoła ©Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni

  W pierwszych dniach kwietnia ma odbyć się wizja ekspertów w kopalni Mysłowice - Wesoła, gdzie w październiku 2014 roku doszło do zapalenia metanu. W wypadku zostało poszkodowanych 30 pracowników, jeden zginął pod ziemią, czterech zmarło w szpitalach w wyniku odniesionych obrażeń. Wizja jest możliwe dopiero teraz, ponieważ w rejonie, gdzie doszło pożaru, poprawiła się jakość powietrza.
  Kopalnia Mysłowice-Wesoła

  Kopalnia Mysłowice-Wesoła ©Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni

  Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego wydał decyzję, zezwalającą na likwidację otamowania w rejonie pożarowym w kopalni Mysłowice - Wesoła, gdzie 6 października 2014 roku doszło do tragicznego wypadku. Poszkodowanych wówczas zostało 30 górników, pięciu z nich zmarło - jeden pod ziemią, czterech w szpitalach w wyniku odniesionych obrażeń.

  Wizja jest możliwa dopiero teraz, ponieważ eksperci, zajmujący się zagrożeniami pożarowo - metanowymi na podstawie pobranych próbek powietrza z otamowanej przestrzeni, ocenili, że jej otwarcie jest już bezpieczne i możliwe jest przeprowadzenie oględzin. Przywrócenie atmosfery zdatnej do oddychania potrwa tam kilka tygodni.

  Przeprowadzenie wizji w rejonie ściany 560, w pokładzie 510 zakończy tym samym postępowanie nadzoru górniczego, który zajmował się wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności katastrofy sprzed półtorej roku.

  Przypomnijmy, że prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołał specjalną komisję, która ustaliła, że do wypadku doszło w sytuacji prowadzenia wydobycia w sytuacji pożaru endogenicznego.

  - Ustalono, że przyczyną zapalenia metanu był pożar endogeniczny w rejonie ściany 560 na skutek m.in. braku aktywnej profilaktyki pożarowej. Jednocześnie skonstatowano, że do zdarzenia przyczyniła się nieprawidłowa praca osób kierownictwa i dozoru ruchu kopalni, polegająca m.in. na prowadzeniu robót eksploatacyjnych w ścianie w warunkach występowania pożaru, nie rozpoczęciu akcji przeciwpożarowej w związku z zaistniałym pożarem, nie informowaniu pracowników o wzroście zagrożenia pożarowego oraz braku lub niezgodnej z ustaleniami projektu technicznego częstotliwości kontroli ściany - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.

  Podczas prowadzonego dochodzenia przesłuchano 208 świadków, a kilkunastu z nich wielokrotnie. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami prezes WUG wydał decyzję zakazującą pełnienia czynności na dotychczasowych stanowiskach dziewięciu osobom zajmującym się kierownictwem i ruchem dozoru kopalni. W sprawie 12 innych pracowników dozoru kopalni został skierowany wniosek do sądu o ukaranie. Powiadomiono również Prokuraturę Okręgową w Katowicach o możliwości popełnienia przestępstwa przez siedem osób kierownictwa kopalni i wyższego dozoru ruchu.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem