Modernizacja linii tramwajowej nr 14 w Mysłowicach. Będzie...

  Modernizacja linii tramwajowej nr 14 w Mysłowicach. Będzie cicho i wygodnie

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Torowisko w Mysłowicach jest krzywe i zardzewiałe. Przez to trzęsie i jest głośno, a tramwaj nie może szybko jechać.

  Torowisko w Mysłowicach jest krzywe i zardzewiałe. Przez to trzęsie i jest głośno, a tramwaj nie może szybko jechać. ©Olga Krzyżyk

  Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na dokumentację projektową dla modernizacji linii tramwajowej nr 14 w Mysłowicach. Remont ten ma objąć torowisko wraz z niezbędna infrastrukturą na następujących ulicach: Bytomska, Starokościelna, Szymanowskiego, Powstańców. Ma być równo, wygodnie i cicho, a podróżujący tramwajami mają zapomnieć o hałasie i trzęsieniu. Na to jednak trzeba będzie jeszcze poczekać.
  Torowisko w Mysłowicach jest krzywe i zardzewiałe. Przez to trzęsie i jest głośno, a tramwaj nie może szybko jechać.

  Torowisko w Mysłowicach jest krzywe i zardzewiałe. Przez to trzęsie i jest głośno, a tramwaj nie może szybko jechać. ©Olga Krzyżyk

  Hałas i kołysanie nie powinny kojarzyć się z tramwajami. Niestety jeszcze ciągle pasażerowie nie wszędzie mogą podróżować nowoczesnymi, cichymi i szybkimi tramwajami, tak jak m.in. w Katowicach. Najbardziej odczuwalna jest różnica, gdy jednym tramwajem podróżujemy z Mysłowic do Katowic, tak jak linią nr 14. Czternastką pojedziemy z przystanku Dworzec Mysłowice do katowickiej pętli w Brynowie.

  - Często jeżdżę tramwajami, myślę że są wygodniejsze niż autobusy. Jednak mają pewne wady. Przede wszystkim jest głośno i bardzo trzęsie. Ponadto są za wysokie stopnie i trudno wsiąść i wysiąść. W Katowicach zupełnie inaczej się jeździ. Jest cicho, a wejście do tramwaju jest tuż przy ziemi. Chciałabym, aby też u nas tak było - mówi Ewa Smolińska, mieszkanka Mysłowic, którą spotkaliśmy gdy wysiadała z tramwaju linii nr 14 na przystanku Dworzec Mysłowice.

  Tramwaje Śląskie właśnie ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Modernizacja linii tramwajowej nr 14 w Mysłowicach w ciągu ulic: Bytomska, Starokościelna, Szymanowskiego, Powstańców wraz z niezbędną infrastrukturą”. Oznacza to, że krzywe, i zardzewiałe tory, ale także niezbędna infrastruktura zostanie wymieniona. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo.

  Oferty do przetargu można składać do 12 maja. Cała dokumentacja projektowa powinna z kolei być gotowa do 30 czerwca 2017 roku. Dopiero później wyłoniony zostanie wykonawca. Modernizacja linii nr 14 to nie jednorazowe zadanie, a część projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej wraz z zakupem toboru tramwajowego. Spółka Tramwai Śląskich będzie się starała, by ten projekt wziął udział w unijnym rozdaniu na lata 2014-2020.

  - Łącznie planujemy modernizację ok. 100 km tras, budowę 22 km nowych linii tramwajowych i zakup 44 nowych tramwajów ­ wyjaśnia Andrzej Zawada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

  Jednym z zadań, które obejmuje ten projekt to remont linii tramwajowej nr 14, czyli ok 1,5 kilometra torowiska wraz z niezbędną infrastrukturą. Torowisko na odcinku od skrzyżowania ulicy Bytomskiej z ulicą Świerczyny do dworca kolejowego jest torowiskiem pojedynczym, wbudowanym w drogę. Nie ma możliwości budowy tam przejazdu dwutorowego, bo jest za wąsko. W takim przypadku niezbędne będzie zaprojektować nową sygnalizację międzymijankową, zabezpieczającą przejazdy przez odcinki jednotorowe: Szopienice Chemiczna - Mysłowice Szpital, Mysłowice Szpital - Mysłowice Dworzec.

  - Torowisko ma być zaprojektowane w technologii, która zapewnia maksymalne wytłumienie wibracji, drgań i hałasu. Będzie cicho i wygodnie - dodaje Andrzej Zawada.

  Nie tylko torowisko, ale także ulice, którędy jedzie tramwaj nr 14 mają zostać przebudowane, a także chodniki, czy zatoki autobusowe, oświetlenie uliczne, miejsca postojowe, czy odwodnienia.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Łącznie planujemy (...) budowę 22 nowych linii tramwajowych"

  DW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Łącznie planujemy (...) budowę 22 nowych linii tramwajowych" - Raczej 22 km nowych linii, a to kolosalna różnica.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Rejestr pedofili i gwałcicieli NAZWISKA + TWARZE

  Rejestr pedofili i gwałcicieli NAZWISKA + TWARZE

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.