Mysłowice: Czy to ustawa ma decydować, gdzie sprzedawać...

  Mysłowice: Czy to ustawa ma decydować, gdzie sprzedawać alkohol w mieście? [ROZMOWA]

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Joanna Frysztacka mówi o ustawie dotyczącej sprzedaży alkoholu
  1/5
  przejdź do galerii

  Joanna Frysztacka mówi o ustawie dotyczącej sprzedaży alkoholu ©Arc

  Rozmowa z Joanną Frysztacką, mysłowicką radną miasta i projekcie uchwały dotyczącej sprzedaży alkoholu w mieście. Radna mówi o problemach w mieście i komentuje zniesienie tej uchwały z obrad sesji rady miasta.
  Podczas wrześniowej sesji rady miasta wycofano projekt uchwały dotyczący sprzedaży alkoholu. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Jaonnę Frysztacką, mysłowicką radną miasta.

  Jaki jest problem w związku ze sprzedażą alkoholu w mieście?
  Najważniejszy problem to brak możliwości ograniczania ilości punktów w danych dzielnicach. Limity dotyczą całego miasta, a podejmowane w kraju próby ograniczenia ilości punktów w poszczególnych częściach gminy kończyły się uchyleniem uchwał przez wojewodów.
  Tę kwestię musiałaby precyzować tzw. ustawa alkoholowa. Drugim problemem jest brak możliwości ograniczenia sprzedaży nocą w określonych punktach. Jednak zakaz handlu alkoholem w godzinach np. 22.00-6.00 musiałby się wiązać z wydaniem na terenie całej gminy całkowitego zakazu handlu w tym czasie. Co ponownie jest nielogiczne i uderza w każdego mieszkańca, np. który chciałby przed godziną 6.00 kupić pieczywo. Tak więc w tych kwestiach samorządy musiałyby mieć więcej swobody i możliwości.

  Na jakie punkty sprzedaży skarżą się mieszkańcy Mysłowic?

  Dwoma punktami z najgorszą sławą są monopole, które powstały tam w ostatnich latach - jeden na ul. Gwarków w dzielnicy Piasek, a drugi przy ul. Górniczej na tak zwanej Rymerze. Najwięcej zażaleń jest o zakłócanie spokoju w ich pobliżu, szczególnie nocami. Jednak sami mieszkańcy, członkowie rad dzielnic, którzy mocno lobbowali za tymi zmianami, w rozmowach przyznali, że w takiej formie nic one nie zmienią.

  Projekt uchwały dot. zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz liczby punktów ich sprzedaży został zniesiony z obrad sesji. Proszę o opinię w tej sprawie.

  Prawda jest taka, że podjęcie tej uchwały w żaden sposób nie rozwiązuje naszego problemu. Problematyczne jest funkcjonowanie określonych, licznych dodam, monopoli w tych szczególnie w niebezpiecznych dzielnicach, narażonych na rozwój zachowań patologicznych. Wprowadzając zapisy w takiej formie nie zamkniemy ich. Nie zmniejszymy ilości spożywanego alkoholu, a co gorsza uderzymy we wszystkich przedsiębiorców. W tej chwili podjęliśmy apel do rządu o przyspieszenie nowelizacji tzw. ustawy alkoholowej. Innym problemem jest też ograniczone możliwości policji i mała ilość funkcjonariuszy.

  Rok temu, gdy podejmowaliśmy temat, zmiany były w powijakach. Obecnie racjonalnym jest wstrzymanie się z działaniami do momentu zmiany ustaleń odgórnych przy jednoczesnym silnym lobbowaniu za szybszym ich przeprowadzeniem. Wtedy, jeśli nadal będzie taka potrzeba, można podjąć się zmiany uchwały – w kontekście już znowelizowanej ustawy. Natomiast moim zdaniem jeśli chcemy podejmować jakieś kroki jako samorząd, powinny być one oparte na wnioskach z ogólnomiejskiej debaty – nie internetowych konsultacji, w których mało kto bierze udział, ale szerokich dyskusjach z głosami wszystkich środowisk. Jeśli okazałoby się, że rząd będzie działał opieszale i będzie trzeba jednak jakieś półśrodki wprowadzić, takie wnioski będą istotne, by faktycznie móc reprezentować większość.

  *Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
  *CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

  JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama