Mysłowice: Gryzący dym to problem mieszkańców Morgów

  Mysłowice: Gryzący dym to problem mieszkańców Morgów

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Widok dymu z komina filii MOK w Morgach ok. godziny 7.45
  1/9
  przejdź do galerii

  Widok dymu z komina filii MOK w Morgach ok. godziny 7.45 ©Czytelnik, Olga Krzyżyk

  Gryzący, żółty dym wydobywa się z filii MOK w Morgach i zatruwa nasze dzieci. Takie informacje otrzymaliśmy od naszych Czytelników. Postanowiliśmy złożyć niezapowiedzianą wizytę w filii MOK-u i sprawdzić piwnicę z piecem.
  Na skrzynkę mailową naszej redakcji napisał nasz Czytelnik z Morgów. Chciał zainteresować naszych dziennikarzy problemem wydobywającego się z rana dymu z komina filii Mysłowickiego Ośrodka Kultury w Morgach.

  "Proszę o zwrócenie uwagi na to czym pali się w piecu bądź też jego stan techniczny w Państwa placówce na Morgach, gdyż gryzący, żółty dym wydobywający się z komina zatruwa cała okolicę, w tym dzieci z pobliskiej szkoły" - napisał mieszkaniec Mysłowic-Morgów.

  Rzeczywiście ok. godziny 7.45 dym wydobywa się z komina budynku MOK-u w Morgach. Wtedy bowiem rozpalany jest piec. Sprawdziliśmy, czy w piwnicy MOK-u nie ma innych rzeczy, którymi można by palić w piecu. Podczas niezapowiedzianej wizyty w filii MOK w Morgach zobaczyliśmy tylko w piwnicy, gdzie znajduje się piec stos węgla oraz ścinki drewna.

  - W filii MOK w Morgach palimy węglem typu orzech 2. Węgiel ten jest atestowany. Tym samym palimy w filii w Wesołej. Skargi jednak wpływają tylko na dym wydobywający się z komina filii w Morgach. To dlatego, że budynek filii znajduje się niższej niż reszta terenu. Dym osadza się w tym miejscu, jednak tylko w momencie gdy piec ten jest rozpalany - wyjaśnia Michał Skiba, wicedyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

  Tylko w Morgach i w Wesołej pali się węglem. W innych placówkach MOK-u jest ogrzewanie gazowe.

  - Z pieca starego typu, gdy dochodzi do jego rozpalenia może pojawić się dym. To normalne zjawisko. Co więcej np. od mokrego drewna może pojawić się nawet ciemny czy jasno-szary dym. Ważne jest także, jak się pali, by od razu nie dawać całego paliwa do pieca. Trzeba także dbać o czystość przewodów kominowych. Na kominach i piecach powinien być tylko sypki pył, a nie smoliste substancje. Trzeba także pamiętać o regularnym czyszczeniu pieców i kominów, by nie doszło do zapalenia się sadzy - informuje Wojciech Chojnowski, rzecznik straży pożarnej w Mysłowicach.

  W Morgach na ul. Wybickiego jest także wiele domów jednorodzinnych. Większość nie ma ogrzewania centralnego, tylko właśnie pali w piecach i kominach. Dym wydobywający się z licznych kominów najbardziej widać z rana, gdy wszyscy je rozpalają i w godzinach popołudniowych, gdy ludzie wracają z pracy.

  - Nie wolno palić styropianem, gumą, tworzywami sztucznymi i innymi materiałami mieszanymi. Papierem można palić, bo spala się na popiół - dodaje Wojciech Chojnowski.

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama