Mysłowice: Kupujemy znicze i kwiaty na 1 listopada

  Mysłowice: Kupujemy znicze i kwiaty na 1 listopada

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Małe znicze kosztują nawet 1,50 zł. Za lampiony zapłacimy natomiast 30 złotych
  1/11
  przejdź do galerii

  Małe znicze kosztują nawet 1,50 zł. Za lampiony zapłacimy natomiast 30 złotych ©Olga Krzyżyk

  To ostatni weekend przed 1 listopada. Najwyższy czas, by porozglądać się za zniczami i kwiatami, które położymy na groby bliskich. Nasi dziennikarze sprawdzili, jakie są ceny kwiatów i zniczy w Mysłowicach.
  Znicze, sztuczne kwiaty i wkłady, które będziemy kłaść na groby bliskich 1 listopada można kupić już od początku miesiąca. Ruchu w sklepach czy przy stoiskach jednak jeszcze nie ma. Zacznie się dopiero teraz. W końcu to ostatni weekend przed Wszystkimi Świętymi. Kulminacja ma być jednak dopiero 1 listopada - tak zapowiadają sprzedawcy.

  - Mysłowiczanie dopiero orientują się, jakie są ceny. Jeszcze nie kupują.
  Chociaż zamówienia na kwiaty, głównie chryzantemy, przyjmujemy już od miesiąca. Znicze będzie można kupić nawet 1 listopada. Wtedy jesteśmy tutaj od godziny 5.00 - mówi Żaneta, sprzedawczyni ze stoiska ze zniczami i kwiatami przy cmentarzu parafialnym przy ulicy Mikołowskiej, którą spotkaliśmy w miniony piątek.

  Większość osób nie kupuje wcześniej kwiatów czy zniczy, głównie dlatego, że boi się złodziei. Niektórzy podpisują nawet swoje znicze. To jednak nie powstrzymuje kradzieży. - Niektórzy przyjeżdżają z innych cmentarzy i kradną znicze czy wiązanki. Na tym samym cmentarzu możliwe, że szybko by odszukano złodzieja - mówi sprzedawca z Mysłowic.

  W tym roku tradycyjnie do kupienia są znicze olejowe czy parafinowe, a także elektryczne. Te jednak nie cieszą się taką popularnością, jak tradycyjne znicze. Cena szklanych, małych zniczy zaczyna się już od 1 czy 2 złotych. Niektórzy klienci jednak kupują znicze z tzw. wyżej półki, np. gipsowe i porcelanowe. Te kosztują nawet po 60 złotych.

  - Znicze „zegary” kosztują 35 złotych, kapliczki z wizerunkiem Jezusa i lampiony to koszt 30 złotych. Mało uda się sprzedać tych droższych - wylicza Bogdan Kowalski, sprzedawca, którego można spotkać do 2 listopada przy cmentarzu przy ul. Mikołowskiej.

  W supermarketach ceny są porównywalne do tych ze stoisk przy cmentarzach. W Biedronce szklany znicz kosztuje 9 złotych, wkład do zniczy 1,49 zł, mały znicz biały, czerwony lub fioletowy 120 g kosztuje 1,79 zł. Z kolei duży szklany witraż z Maryją to koszt 14,99 zł. Znicz szklany dzwon kosztuje 19,99 zł. W Tesco z kolei możną kupić m.in. bukiet lilii za 9,99 zł. Za kompozycje kwiatów zapłacimy 19,99 zł. Znicz płomień duży kosztuje 7,99 złotych. Za LED-ową katedrę cyfrową zapłacimy 19,99 zł, a za znicz mały w kształcie serca - 9,99 złotych.

  - Ludzie w naszym regionie chcą pokazać, że mają najładniejszy grób i nie są gorsi od swojego sąsiada. To takie wybiórcze podejście do tego święta - podkreśla sprzedawca z 15-letnim stażem.  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Kierowca przejechał kobietę na pasach i uciekł. Szukają go internauci i policja
  *POLECAMY: Najlepsze kawiarnie w Katowicach to nie tylko dobra kawa
  *Gliwice miastem przyszłości, a jednak brakuje 9 rzeczy ZOBACZ
  *Kibolska zadyma w Zabrzu ZDJĘCIA I WIDEO tylko dla dorosłych
  *Ściągnąłeś film z torentów? Pójdziesz do więzienia. Policja namierza internautów

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama