Mysłowice: O przemocy w rodzinie i "Niebieskiej karcie"

  Mysłowice: O przemocy w rodzinie i "Niebieskiej karcie"

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Mysłowicach sprawcami przemocy są głównie mężczyźni
  1/3
  przejdź do galerii

  W Mysłowicach sprawcami przemocy są głównie mężczyźni ©Arc

  "Niebieska karta" to informacja, że w rodzinie dochodzi do przemocy. Sprawcą może być każdy - mąż, konkubent, ojciec, matka, a nawet syn i córka. Do przemocy przeważnie dochodzi w domach, gdzie nadużywa się alkoholu.
  Co zrobić, gdy w rodzinie dochodzi do przemocy domowej? Takie sprawy zwykle pozostają w zaciszu czterech ścian. Do czasu, aż dłużej nie da się ukryć siniaków lub jeśli sąsiedzi wezwali policję po wielkiej awanturze. W takim przypadku rodzinie zakładana jest „Niebieska karta”.

  - Dokumentacja „Niebieskiej karty” jest informacją, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy - wyjaśnia Dariusz Opatrzyk z komendy policji w Mysłowicach. - Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych oraz innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących - precyzuje.


  O przemocy mówimy też wtedy, gdy ktoś naraża bliskie osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, godności, nietykalności cielesnej, wolności, w tym seksualnej, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

  Nie ma reguły, kto najczęściej jest sprawcą przemocy. Dochodzi do niej w biednych i patologicznych rodzinach, ale także tam gdzie rodzice zdobyli wyższe wykształcenie i nie ma problemu z zarobkiem.

  - Ofiarą przemocy może być każdy. Mąż przez 20 lat mówi żonie, że jest niedołęgą i nic nie potrafi. Z kolei matki mogą zastraszać dzieci. Synowie biją rodziców. Takie osoby, ofiary przemocy muszą się później nauczyć od nowa żyć - wyjaśnia Sylwia Komraus, dyrektorka MOPS Mysłowice.

  Ofiary przemocy domowej mogą szukać pomocy w ośrodku interwencji kryzysowej MOPS-u. Przygotowany jest specjalny program dla sprawców i ofiar przemocy. Po jego zakończeniu co pół roku sprawdzane jest także, czy w rodzinie nie ma nawrotu przemocy.

  - Najczęściej dzwonią do nas i proszą o pomoc kobiety, mężczyźni zdecydowanie rzadziej - dodaje Sylwia Komraus.

  W 2015 roku założono 127 „Niebieskich kart”. W tym roku wdrożono 96 takich procedur. Jednak łącznie aktywnych jest 112. „Niebieska karta” wiąże się z wizytami policjanta i pracownika opieki społecznej. Taką kartę może założyć policja, pracownicy MOPS-u, komisja rozwiązywania problemów alkoholowych i placówka oświatowa. Powodem przemocy jest przeważnie alkohol (118 przypadków), środki psychoaktywne (16 przypadków) i choroby psychiczne (8 przypadków). W 2016 roku mąż był 87 razy sprawcą przemocy, konkubent 25, ojciec 24, syn 27, żona 6 razy, matka 11 oraz córka 3 razy.

  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przemoc

   Grazyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jestem matka, ktora doswiadczyla przemocy psychicznej od wlasnego syna kryminalisty. Prosby i blagania by sie zmienil nie pomagaly, dopiero kiedy przy pewnej przykrej sytuacji byla moja siostra to...rozwiń całość

   Jestem matka, ktora doswiadczyla przemocy psychicznej od wlasnego syna kryminalisty. Prosby i blagania by sie zmienil nie pomagaly, dopiero kiedy przy pewnej przykrej sytuacji byla moja siostra to wtedy wyslala mnie do pni adwokat wioletty szewczak. Moj syn musial sie wyprwadzic i nie utrzymujemy kontaktu. Wreszcie odzyskalam spokoj.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem