Mysłowice: Przy granicy Mysłowic z Katowicami nie ma...

  Mysłowice: Przy granicy Mysłowic z Katowicami nie ma chodnika. Nie da się tu nawet iść do sklepu

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tu potrzebny jest chodnik (ul. Katowicka)
  1/25
  przejdź do galerii

  Tu potrzebny jest chodnik (ul. Katowicka) ©Olga Krzyżyk

  Tu powinien być chodnik i to już od dawna. Mieszkańcy, którzy żyją przy granicy z Katowicami chcą, aby przy ulicy Katowickiej powstał chodnik. W miejskim urzędzie od lat jednak słyszą, że nie ma na to pieniędzy. Do Mysłowic idą wąskim przejściem przy barierkach.
  Tutaj diabeł mówi dobranoc. Tak mówią sami mieszkańcy o terenie przy ulicy Katowickiej, gdzie przebiega granica między Mysłowicami a Katowicami. Tam tuż przy tablicy „Mysłowice zapraszają” mieszka niewielu ludzi. Głównie młodych par z dziećmi i seniorów. Terytorialnie przynależą do Katowic, jednak kościół, szkołę i cmentarz mają w Mysłowicach. Tu jednak pojawia się problem. Przy ulicy Katowickiej w Mysłowicach nie ma bowiem chodnika.


  Mieszkańcy , którzy chcą pójść choćby do Auchana w Mysłowicach, muszą iść fragmentem leśnej ścieżki tuż za barierkami drogi, następnie starym mostem nad Boliną. Dopiero za mostem zaczyna się wąski chodnik, który jednak ma tylko parę metrów. Później droga się urywa. Pozostaje jedynie iść wzdłuż barierek i drogi. A to jest niebezpieczne.

  - Od 2012 roku piszę do miejskiego urzędu o budowę chodnika. Zawsze jednak brakuje na to pieniędzy - mówi Danuta Stryczek, która w imieniu mieszkańców przygranicznego terenu stara się o budowę chodnika.

  - Tu nie mieszkają bogaci ludzie. Jednak, by pójść do sklepu, który jest przecież tak blisko, trzeba jechać autobusem i kupić bilet. Gdy jedzie się tylko po chleb, to zapłacimy i za bilet, i za chleb. A tu mieszkają rodziny, dla których ważny jest każdy grosz. To niewyobrażalne, by w XXI wieku ludzie nie mogli się doprosić chodnika - dodaje.

  Wzdłuż ulicy Katowickiej ludzie sami wydeptali ścieżkę. Codziennie przechodzą tędy pracownicy pobliskich zakładów, dzieci i całe rodziny, które idą na zakupy. Najgorzej jest wieczorem oraz jesienią i zimą. Deszcz zamienia ziemię w błoto, z kolei zimą pługi zostawiają przy krawędziach dróg pełno śliskiego śniegu. Nie da się wtedy czasem w ogóle przejść.

  - Mieszkam tu przeszło 40 lat i nic tu się nie zmienia. A tragedii było już sporo. Moja sąsiadka na tej drodze straciła ojca, wujka, brata i córkę. Przecież teraz, gdy droga jest w trakcie przebudowy i powstaje tu rondo, czy nie można także zbudować chociaż fragmentu chodnika? - zastanawia się Danuta Stryczek.

  Latem z kolei groźne są wichury. Przy Bolinie bowiem rośnie wiele drzew. Jest tu także dużo spróchniałych topoli, które przewracają się przy dużym wietrze. Nierzadko drzewa upadają na drogę i ścieżkę, którą przechodzą mieszkańcy.

  - Środki na remont chodnika planujemy zabezpieczyć w projekcie budżetu na rok przyszły. Ostateczną decyzję, co do kształtu budżetu, podejmować będzie rada miasta - informuje Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu.

  Oznacza to, że pomimo starań pani Danuty chodnik w tym roku nie powstanie. Mieszkańcy przygranicznych kamienic będą musieli jeszcze jedną jesień i zimę ryzykować swoje życie idąc do najbliższego sklepu po chleb.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zrobić chodnik

   granica rzeszy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   chocby nielegalnie miejmy w d**** prawo i ekonomie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Straszne

   I przerażające (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Ojej, biedni muszą iść poboczem 200 metrów do sklepu! TRAGEDIA! A jak nie stać na głupi autobus to do roboty i przestać narzekać.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama