Mysłowice: Trójkąt zmieni się niebawem na lepsze

  Mysłowice: Trójkąt zmieni się niebawem na lepsze

  Mat. UM Mysłowice/opr. ZIELA, Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mysłowice: Trójkąt zmieni się niebawem na lepsze
  1/28
  przejdź do galerii

  ©UM Mysłowice

  Park rekreacyjno-sportowy Promenada i Trójkąt Trzech Cesarzy w nowej odsłonie coraz bliżej. Gmina przygotowuje się do realizacji projektu, który zwyciężył w ubiegłorocznym głosowaniu mieszkańców na pomysły zgłoszone w ramach Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dobiegło końca uzgadnianie finalnej koncepcji. Trwa faza projektowa.
  - Zadanie, które zwyciężyło w I edycji Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego, uzyskało 2457 głosów mieszkańców - to aż o ponad 1300 głosów więcej niż zadanie z pozycji numer dwa. Wynik MBO jest zobowiązujący i wprost przełożył na władze miasta obowiązek jego realizacji -informuje Kamila Szal, rzeczniczka prasowa mysłowickiego magistratu. -W pierwszej kolejności biuro projektowe wraz z pracownikami Urzędu Miasta Mysłowice wspólnie z wnioskodawcami zwycięskiego zadania stworzyli koncepcję zagospodarowania Promenady i Trójkąta Trzech Cesarzy - wyjaśnia. Jak dodaje, na Promenadzie powstaną dwa równoległe deptaki. Będą oddzielone od siebie pasem zieleni.

  - Na nim znajdzie się napis „Promenada” - podkreśla. - W koncepcji znalazły się także place zabaw dla dzieci starszych i młodszych, kręgi do grillowania i miejsce na gry plenerowe. Zagospodarowany zostanie również teren Trójkąta Trzech Cesarzy, na którym planuje się utworzyć nowe alejki spacerowe, wyznaczyć strefy rekreacji z miejscami do grillowania i altanami, a także w jego pobliżu wybudować drewnianą wieżę widokową - wymienia rzeczniczka.

  W ramach projektu powstaną takie atrakcje, jak między innymi duży plac zabaw, strefa piknikowa, strefa gier, nowe, oświetlone alejki.

  - Drugim etapem jest opracowanie przez biuro projektowe szczegółowego projektu zagospodarowania Promenady i Trójkąta Trzech Cesarzy, a także uzyskanie zgody na niezbędną wycinkę drzew, wszelkich pozwoleń oraz wyliczenie kosztów tego zadania -podkreśla dalej Kamila Szal.

  Warto przypomnieć o tym, że na swoim brzegu Trójkąta pewne inwestycje przeprowadził też Sosnowiec. Znalazły się tam zadaszona wiata ze stołem, ławki, stojaki dla rowerów i ławki wzdłuż Czarnej Przemszy. Wzdłuż Białej Przemszy wyznaczono kamienny krąg, czyli miejsce na ognisko. Koszt wszystkich prac to 60 tys. zł.
  Zobacz galerię
  Trójkąt Trzech Cesarzy to jedno z najciekawszych, a zarazem przez lata najbardziej niewykorzystanych miejsc na granicy Sosnowca i Mysłowic. Inaczej było w tym miejscu przed I wojną światową, gdy stykały się tutaj granice trzech mocarstw zaborczych: Rosji, Prus i Austro-Węgier (wtedy i jeszcze kilkanaście lat po II wojnie światowej granice Jaworzna sięgały właśnie do tego miejsca, do czasu gdy jaworznianie stracili Jęzor na rzecz Sosnowca). Podczas zaborów miejsce to było odwiedzane przez liczne wycieczki. Było też popularnym motywem przedstawianym na wydawanych ówcześnie pocztówkach. Przez lata na Trójkącie nic się nie działo. Dopiero na początku XXI wieku pojawił się obelisk przypominający o dawnych granicach i współczesnym ich braku.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....Austro -Węgry, nie były państwem.....

   gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   .....zaborczym, bo powstały po roku 1848, w wyniku m. in. tzw. "Wiosny Ludów", w latach 1848-49 i tzw. "układu kompromisu", obejmujący , m. in. Czechów, Słowaków, Węgrów, Bośniaków, a w związku z...rozwiń całość

   .....zaborczym, bo powstały po roku 1848, w wyniku m. in. tzw. "Wiosny Ludów", w latach 1848-49 i tzw. "układu kompromisu", obejmujący , m. in. Czechów, Słowaków, Węgrów, Bośniaków, a w związku z czym, zaborczym państwem była Austria. która "współrozebrała" Polskę w latach 70. XVIII w. i po kongresie wiedeńskim. ( w 1815 roku ) Niestety, po nieudanym Powstaniu Krakowskim, z 1846 roku, nie udało się to Polakom zamieszkującym historyczną Małopolskę ( chociaż nie do końca ) i wschodnią Galicję.....Nie pamiętam, ale Kraków i okolice miały potem, trochę więcej swobody.....zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama