Ważne
  Ekologiczna bomba w Myszkowie zostanie rozbrojona. Miasto...

  Ekologiczna bomba w Myszkowie zostanie rozbrojona. Miasto zutylizuje toksyczne odpady [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzikie wysypisko w Myszkowie zostanie posprzątane
  1/7
  przejdź do galerii

  Dzikie wysypisko w Myszkowie zostanie posprzątane

  Urząd Miasta w Myszkowie rozpoczął w poprzedni poniedziałek sprzątanie działki przy ul. Osińska Góra, na której od wielu lat zalegały toksyczne odpady. To pozostałość po głośnej kilka lat temu aferze związanej ze składowaniem chemikaliów na Jurze.
  Finałem tej sprawy był proces sądowy, który rozpoczął się w 2011 roku w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. Oskarżeni byli myszkowianin Wiesław S. oraz mieszkaniec Staszowa, Rafał S.

  Według prokuratury to oni omal nie doprowadzili do katastrofy ekologicznej na Jurze. W roku 2010 najpierw zwozili, a potem podrzucali na terenie powiatu myszkowskiego beczki i pojemniki z trującymi chemikaliami. Prokuratura oskarżyła ich o spowodowanie zagrożenia dla środowiska.
  Wiesław S. oskarżony był także o spowodowanie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Wynajął bowiem robotników do załadunku i rozładunku niebezpiecznych substancji, nie zapewniając im odpowiedniego zabezpieczenia.

  Wiesław S. nie doczekał końca procesu, bo zginął tragicznie w wypadku komunikacyjnym na DK 1. Rafał S. w lutym ubiegłego roku został nieprawomocnym wyrokiem skazany na rok więzienia.
  Zobacz galerię
  Oskarżony miał również zapłacić 80 tys. zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, obarczono go także koniecznością opłaty postępowania sądowego do 12 tys. zł. Resztę miał pokryć budżet państwa. Na poczet kary zaliczono natomiast odsiadkę oskarżonego, która miała miejsce w okresie od 23 września do 1 października 2010 roku.

  Sam wyrok nie rozwiązał jednak sprawy, bo w magazynie na posesji przy ul. Osińska Góra pozostały chemikalia. Niestety miasto nie było w stanie ich zutylizować ze względu na bardzo wysokie koszty. To stało się możliwe dopiero w tym roku dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

  – W wyniku ogłoszonego przetargu na wydobycie i wywiezienie odpadów do miejsca unieszkodliwienia, z terenu działki, 28 kwietnia br. podpisaliśmy umowę z firmą, która złożyła najkorzystniejszą ofertę – Konsorcjum Firm Hydrogeotechnika z Kielc. Cena oferty to 535.345,20zł. O taką też kwotę wnioskowaliśmy do WFOŚ w Katowicach, którą otrzymaliśmy. Prace wydobywcze rozpoczęły się 8 maja i do tej pory wywiezionych zostało 533,86 Mg odpadów (Mg inaczej tona – przyp. autora), w sumie do wywiezienia mamy 1560 ton. odpadów. Prace , zgodnie z umową mają zakończyć się do końca września br. Po zakończeniu robót gmina Myszków przeprowadzi badania gleby oraz wpływu na środowisko. Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 8 tys. zł – mówi Małgorzata Kitala-Miroszewska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Myszkowie.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama