Przyszłość papierni nieznana

  Przyszłość papierni nieznana

  Adrian Heluszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Firma Schumacher Packaging zainteresowana jest zakupem myszkowskiej Fabryki Papieru w całości. Będzie to trudne

  Firma Schumacher Packaging zainteresowana jest zakupem myszkowskiej Fabryki Papieru w całości. Będzie to trudne ©arc

  Syndyk myszkowskiej Fabryki Papieru zablokował pierwsze podejście do zlicytowania majątku zakładu. Chęć zakupu fabryki deklaruje firma Schumacher Packaging, ale stawia przy tym warunki.
  Firma Schumacher Packaging zainteresowana jest zakupem myszkowskiej Fabryki Papieru w całości. Będzie to trudne

  Firma Schumacher Packaging zainteresowana jest zakupem myszkowskiej Fabryki Papieru w całości. Będzie to trudne ©arc

  Fiaskiem zakończyło się pierwsze podejście do zlicytowania majątku Fabryki Papieru w My-szkowie. Licytacje zarówno gruntów i terenów należących do papierni, jak i ruchomości zakładu - z maszyną papierniczą na czele - storpedował syndyk masy upadłościowej zakładu, Silesian Paper Factory, który złożył wniosek o wyłączenie komornika Mateusza Czapliń-skiego. Sąd będzie musiał rozpatrzyć również skargę dłużnika na działalność komornika, co sprawia, że do kolejnej próby #licytacji może dojść dopiero za kilka miesięcy, co w sytuacji zakładu może mieć druzgocące skutki.


  Tymczasem konkretne plany związane z zakładem ma firma Schumacher Packaging Sp. z o.o. z Grudziądza, która zamierzała przystąpić do licytacji. Firma - jako jedyna spośród wszystkich licytatorów - wpłaciła wadium, niezbędne do wzięcia udziału w licytacji, na wszystkie cztery grunty. Celem firmy jest bowiem nabycie przedsiębiorstwa w całości i w perspektywie kolejnych 2-3 lat uruchomienie produkcji. Zakład miałby się przebranżowić i opierać swoją działalność na produkcji tektury.

  - Chcemy nabyć przedsiębiorstwo w całości. Takie mamy zalecenia od banków, które tylko w takim przypadku mogą nam udzielić finansowego wsparcia. Stać nas na zakup samej maszyny papierniczej, ale naszym celem jest całe przedsiębiorstwo. Około 2-3 lat zajęłoby nam uruchomienie produkcji. Ponadto, około 150 tys. zł zainwestowaliśmy już w przeprowadzenie wizji na terenie zakładu, by mieć ogląd sytuacji, jaka jest na terenie fabryki - mówi Stanisław Bohr, przedstawiciel firmy Schumacher Packaging. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele zakładowej Solidarności, którzy nie ukrywają, że pokładają ogromne nadzieje w firmie z Grudziądza i biorą pod uwagę jedynie scenariusz, zakładający sprzedaż fabryki w całości. Dlatego też do akcji wkroczył syndyk, który uniemożliwił sprzedaż zakładu w kawałkach podczas komorniczej licytacji.
  O swoje zaległe pieniądze walczą również pracownicy zakładu, z inicjatywy których majątek fabryki został poddany licytacji. Wielu z nich od listopada 2014 roku nie otrzymało żadnego wynagrodzenia, a jak najszybsza sprzedaż majątku pozwoli na odzyskanie choć części zaległych pieniędzy.

  - Nie zdołam przekonać wierzycieli do wizji, żeby sprzedać zakład w całości. Wierzyciele, wśród których jest 140 pracowników, chcą licytacji, jak najszybciej. Ze względu na swój stan zdrowia już nie wrócą do pracy, to dla nich jedyne pieniądze, które mogą otrzymać - podkreślał komornik, Mateusz Czapliński.

  Pracownicy zakładu od dłuższego czasu walczą o swoje pieniądze również w sądzie pracy. Część pracowników otrzymała dotąd po... 40 zł.

  - Duża część pracowników do dzisiaj nie ma wystawionego świadectwa pracy. Przez ponad rok pracownicy nie otrzymali żadnych pieniędzy. Dla nich każdy grosz jest na wagę złota - mówi przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, Jacek Strączyński.

  Sąd Rejonowy w Myszkowie, po rozpatrzeniu wniosków, ma wyznaczyć kolejny termin licytacji. Jak najszybsza sprzedaż myszkowskiej fabryki może być również istotna z technologicznego punktu widzenia - jeśli zakład nie zostanie sprzedany w tym roku, to piec znajdujący się w fabryce może już nie wytrzymać trudów kolejnej zimy.

  W Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach toczy się natomiast postępowanie w sprawie wyprzedaży majątku Fabryki Papieru I.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama