Dziecko sposobem na dłużnika?

  Dziecko sposobem na dłużnika?

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie
  1/5
  przejdź do galerii

  Piekary Śląskie

  Czy dziecko powinno wiedzieć o mieszkaniowych zaległościach swoich rodziców? Tak uważają urzędnicy ZGM w Piekarach Śląskich.
  Dzieckiem w dłużnika? Na taki pomysł wpadł piekarski Zakład Gospodarki Komunalnej. Dzieci, które osiągną pełnoletność, będą zachęcane do sprawdzania, jak mocno zadłużeni są wobec ZGM ich rodzice.

  Powodem takiej akcji, roboczo nazywanej „Sprawdź długi swoich rodziców”, są oczywiście pieniądze. Obecnie wobec ZGM, a tym samym wobec miasta, dłużnicy zalegają łącznie 18 mln zł. Piekarski zarządca, chcąc uniknąć powiększania się długu i zapewne licząc na to, że zacznie on być spłacany, wkrótce ruszy z tą akcją w piekarskich szkołach.

  - Istotą przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy, dotyczącej odpowiedzialności dzieci oraz rodziców wspólnie zamieszkujących lokal, wchodzący w zasób mieszkaniowy gminy, w której odpowiedzialność za zadłużenie ponosi się solidarnie - wyjaśnia Martyna Kapkowska z ZGM.

  Co o odpowiedzialności dzieci za czynszowe zaległości rodziców mówi prawo? Zgodnie z art. 6881 Kodeksu cywilnego za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Dług można więc egzekwować również od dziecka najemcy, jeżeli jest ono pełnoletnie. Władzom Piekar pomysł się podoba.

  Zobacz galerię

  - Ta akcja może być czymś pozytywnym dla tych dzieci, które mieszkają w zadłużonym domu. Nie wiedząc o tym, młody człowiek podejmuje pracę i... od razu spotyka się z komornikiem - przekonuje Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich.
  Pomysł budzi jednak kontrowersje. - Jeżeli polegałoby to tylko na uświadamianiu młodych ludzi z czym wiąże się wejście w dorosłość, to jest to ważne, ale na pewno nie jako narzędzie zastraszania i wprowadzania niepokoju w relacje rodzinne - twierdzi Aleksandra Prais, społecznik z Bytomia.

  W podobnym tonie wypowiada się Izabela Miracka, psychotraumatolog.

  - Behawioralny system przywiązania jest jednym z systemów, które umożliwia dziecku elementarne uczenie się świata i innych, uczenie się zaufania do drugiego człowieka. Naruszenie tego systemu poprzez wprowadzenie elementu konfliktowego, zamiany ról (dziecko staje się „pilnowaczem” dorosłego) prowadzi do destabilizacji nie tylko systemu rodzinnego, ale może wpłynąć na kształtowanie się osobowości młodego człowieka w kierunku zaburzeń i patologii - podkreśla. Dodaje też na koniec, że taka akcja jest uzasadniona tylko w przypadku, jeśli będzie miała walor edukacyjny, a nie będący batem na dłużników.  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozew o zapłatę

   adwokat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Akcja jest słuszna. Zobowiązanie do zapłaty dotyczy również domowników wynajmujących prywatnie mieszkania. Właściciel wrzuca roszczenie przez sadinternetowy.pl i później okazuje się, że mimo, iż...rozwiń całość

   Akcja jest słuszna. Zobowiązanie do zapłaty dotyczy również domowników wynajmujących prywatnie mieszkania. Właściciel wrzuca roszczenie przez sadinternetowy.pl i później okazuje się, że mimo, iż najemca jest osoba niewypłacalna inni domownicy muszą płacić zaległy czynsz z odsetkami i kosztami sądowymi.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama