Hanna Dikta z Piekar Śląskich wydała powieść. Spotkała się z...

  Hanna Dikta z Piekar Śląskich wydała powieść. Spotkała się z czytelnikami [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hanna Dikta z Piekar Śląskich wydała powieść. Spotkała się z czytelnikami [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  „Piekary Śląskie - miasto, w którym wychowała się Agata, a teraz mieszkała Joasia z mężem - odróżniało się pozytywnie od otaczających je aglomeracji [...]” - to jeden z pierwszych fragmentów debiutanckiej powieści piekarzanki Hanny Dikty pt. „We troje", wydanej przez poznańskie wydawnictwo „Zysk i Spółka". Ciekawi co dalej?
  W bibliotece miejskiej w Piekarach Śląskich odbyło się spotkanie autorki z czytelnikami, zachęcające do sięgnięcia po książkę. N półkach w księgarniach pojawiła się w połowie lutego.

  – Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam swoją powieść ładnie wyeksponowaną w salonie Empik w Katowicach, było to dla mnie ogromnym przeżyciem – mówi z uśmiechem Hanna Dikta. – Bardzo głośno jest o niej w Piekarach. Jestem zaskoczona także tym, że książka jest tak dobrze przyjmowana przez wielu czytelników. Obce osoby zaczepiają mnie, mówią mi, że kończą czytać, oceniają bohaterów - a każdy inaczej – kontynuuje.

  Powieść wydało popularne poznańskie wydawnictwo „Zysk i Spółka”. Pisarka po rozesłaniu tekstu do różnych wydawnictw, na odpowiedź czekała około dwóch miesięcy. Udało się. Akcja powieści toczy się w Kozłowej Górze, rodzinnej miejscowości pisarki i w Białogórze, do której jeździ na wakacje. Bohaterkami książki są dwie siostry: Agata i Joanna. Różne, ale w każdej jest coś, co łączy je z autorką.

  – Zarówno Agata, jak i Joasia mają pewne moje cechy. Nie ma jednak dokładnego odwzorowania. Wiernie opisywałam znane mi miejsca. Można niemal trafić pod mój dom. Np. bohaterka chodzi nad zalew w Kozłowej Górze, gdzie ja także zawsze lubiłam bywać – wyjaśnia Dikta.

  Książka opowiada o relacjach rodzinnych i trudnych wyborach. Przeplatają się w niej wątki miłości i śmierci. – Nie na wszystko mamy wpływ. Trzeba konstruktywnie myśleć o życiu. Doświadczamy miłości, patrzymy na śmierć. Miłość czasem jest ucieczką od śmierci - tak jak u moich bohaterów – mówi pisarka.

  Mimo tego, że tematyka powieści do łatwej i przyjemnej nie należy, to przystępny język i styl, w jakim jest napisana, sprawiają, że książkę czyta się znakomicie.

  – Można utożsamić się z bohaterami, wzruszyć, coś przemyśleć – przekonuje Weronika Górska, również pisarka, redaktorka w katowickim wydawnictwie Stapis, prywatnie zaprzyjaźniona z panią Hanną. – Powieść jest dla mnie wyjątkowa w momentach, w których można przeczytać o nowotworowej chorobie mamy bohaterek i przeżywaniu żałoby po latach. Nastolatki tracące rodziców, w nietypowy sposób przeżywają śmierć. Wzruszyły mnie wspomnienia z dzieciństwa jednej z sióstr – dodaje.

  Przypomnijmy, że Hanna Dikta razem z mężem i trojką dzieci mieszka w Piekarach Śląskich, z których pochodzi. Z wykształcenia jest nauczycielką języka polskiego i historii. Zadebiutowała w 2012 roku tomikiem z wierszami pt. „Stop klatka”, wydanym w „Zeszytach Poetyckich” w Gnieźnie. Jest laureatką kilkudziesięciu konkursów poetyckich. Publikuje w ogólnopolskiej prasie literackiej, m.in. w „Odrze”, „Toposie”, „Migotaniach” i „Arkadii”.

  – Będzie druga część powieści? – pytają czytelnicy. Niewykluczone.

  – Zazwyczaj kolejne części książek są gorsze niż pierwsza. Może coś powstanie. Muszę tylko mieć na to dobry pomysł – zastanawia się pisarka. – Obecnie kończę kolejną powieść - tym razem o przyjaźni pomiędzy kobietami. Być może wydane będą też opowiadania, do których wróciłam. Bohaterkami są kobiety z różnymi dylematami. Będą w nich m.in. wątki macierzyństwa, aborcji czy romansu nauczycielki z licealistą – zdradza.

  Hanna Dikta wcześniej książkę promowała już m.in. w Bytomiu, Jastrzębiu-Zdroju i w Bydgoszczy.

  Z twórczością Dikty, a także z aktualnościami dotyczącymi promocji książki „We troje” można zapoznać się na jej blogu literackim pod adresem: www.hannadikta.pl.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?