Język chiński? Czemu by nie? Uczą się go licealiści w I LO w...

  Język chiński? Czemu by nie? Uczą się go licealiści w I LO w Piekarach Śląskich

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  (Od lewej): Monika Lizurek i uczniowie: Dawid Śliwka, Marcel Staniczek i Weronika Nowak

  (Od lewej): Monika Lizurek i uczniowie: Dawid Śliwka, Marcel Staniczek i Weronika Nowak ©Iwona Makarska

  W I LO w Piekarach Śląskich uczniowie uczą się języka chińskiego. Poznają też kulturę i obyczaje Chin. Zapotrzebowanie na język rośnie. W Polsce brakuje nauczycieli języka chińskiego oraz tłumaczy.
  (Od lewej): Monika Lizurek i uczniowie: Dawid Śliwka, Marcel Staniczek i Weronika Nowak

  (Od lewej): Monika Lizurek i uczniowie: Dawid Śliwka, Marcel Staniczek i Weronika Nowak ©Iwona Makarska

  W każdy piątek budzą się o świcie i pędzą do szkoły, by już kilka minut po godz. 7. uczyć się języka chińskiego. Zainteresowanie uczniów I LO im Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach tym egzotycznym językiem jest duże.

  Dla Dawida Śliwki z klasy pierwszej łatwa do opanowania jest gramatyka, trudniejsze są do nauczenia chińskie znaki odpowiadające danym sylabom lub słowom. - W chińskim nie ma przypadków, tak jak w języku polskim.
  Nie ma zatem problemu z konstrukcją zdania. Gorzej ze znakami. Jest ich tysiące do zapamiętania. Trzeba też uważać na to, co symbolizują, np. czwórka jednocześnie liczbę i śmierć - wyjaśnia uczeń. Odmienne zdanie ma Weronika Nowak, uczennica klasy drugiej. - Nie znoszę uczyć się gramatyki. Sprawia mi trudność w języku polskim, a co dopiero w obcym. Poza tym choć potrzebna, to jest nieciekawa i nudna. Lubię uczyć się znaków chińskich - mówi.

  Zajęcia z języka chińskiego prowadzi dla licealistów Monika Lizurek, studentka trzeciego roku kierunku filologia angielska tłumaczeniowa z językiem chińskim na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. - Na razie przerabiamy podstawy. Staram się, by na lekcjach były prezentacje, aspekty kultury i ciekawostki - wtedy uczniowie chętniej uczą się języka. Ostatnio mówiliśmy o jedzeniu chińskim, nadawaliśmy też sobie chińskie imiona - wyjaśnia Lizurek.

  Przypomnijmy, że w lutym 2015 roku w I LO gościł Jack Kuo Chiang - Chiang, dyrektora Biura Kulturalno Gospodarczego Tajpej pełniącego funkcję ambasady Tajwanu w Polsce. To wtedy padł pomysł, by rozpocząć w liceum nauczanie języka chińskiego.

  Uczniowie na zajęciach są zaangażowani i zainteresowani Chinami. - Chciałabym zwiedzić Chiny. Podoba mi się, że jest tam tyle przesądów. Ale też to jak hucznie Chińczycy obchodzą Nowy Rok, czy co jedzą. Kuchnia chińska jest fantastyczna - zachwala Weronika.

  Jakie możliwości daje uczniom nauka chińskiego? - Chińczycy chcą nas, a my chcemy się ich języka uczyć. Ma perspektywy. Jest sporo polskich firm, które robią interesy w Chinach i potrzebują tłumaczy - mówi Lizurek. - W Polsce mamy zapotrzebowanie na nauczycieli chińskiego w szkołach językowych. Na uczelniach otwierają się kierunki związane z chińskim - dodaje.

  Studentka walczy teraz o roczne stypendium. Planuje pojechać do Chin na rok akademicki i studiować nauczanie języka chińskiego jako języka obcego.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama