Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 10-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
Warsztat Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich, pomagający osobom niepełnosprawnym, obchodził 10-lecie swojej działalności. Uroczystość odbyła się w piątek, 7 października, w Miejskim Domu Kultury. Na scenie wystąpiła Izabela Trojanowska.

Mija 10 lat, odkąd w Piekarach Śląskich powstał dla niepełnosprawnych Warsztat Terapii Zajęciowej, dający możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej, a w przyszłości szansę na zdobycie przez nich pracy.

W zajęciach bierze udział 70 uczestników w wieku od 20 do 50 lat. Odbywają się od poniedziałku do piątku po siedem godzin w kilkunastu pracowniach terapeutycznych, m.in. gospodarstwa domowego, kulinarnej, muzycznej, szkła i witrażu, majsterkowicza, plastycznej oraz mowy i ruchu.

32-letnia Monika Bednarczyk, z zawodu technik handlowiec, zmaga się z chorobą psychiczną. Przychodzi do warsztatu od ponad dwóch lat. - Najpierw byłam w pracowni form użytkowych i wyszywałam haftem krzyżykowym. Później trafiłam do tkackiej i pracowałam na obręczy dziewiarskiej. Teraz gotuję w pracowni kulinarnej i chodzę dwa razy w tygodniu na gimnastykę - relacjonuje. Jak twierdzi - największą przyjemność sprawiają jej jednak gotowanie, a także śpiew i taniec. Pisze też wiersze. - Zajęcia przystosowują do pracy, obowiązków i uczą samodzielności. Dzięki nim znalazłam przyjaciół i jestem bardziej otwarta na kontakty z ludźmi - dodaje.

- Maluję w pracowni plastycznej. Bardzo mi się to podoba. Jestem w warsztacie od samego początku i dużo się nauczyłam - mówi Bogusława Bartosik

- Robię kwiatki z filcu w pracowni tkackiej. Poznałam tu wspaniałych ludzi, a przede wszystkim nie siedzę w domu, tylko coś robie. Nie mogę narzekać na nudę - dodaje Anna Sierka. - Cieszę się, że warsztat organizuje też wycieczki. Ostatnio byliśmy w Toruniu. Było super - uśmiecha się.

Uczestnicy poza zajęciami w pracowniach, odbywają praktyki w bibliotece, drukarni, kuchni, przedszkolach czy szkołach. Sprawiają im dużo frajdy. Mogą w ten sposób przebywać ze zdrowymi ludźmi i poczuć się akceptowanymi.

W ramach rehabilitacji społecznej niepełnosprawni chodzą do teatrów i kin. Współpracują w różnych projektach społecznych z Bytomskim Teatrem Tańca. WTZ organizuje kiermasze, najczęściej świąteczne, na których sprzedawane są wyroby, własnoręcznie wykonane przez uczestników. Co roku odbywa się festiwal integracyjny „Skrzydła” oraz wakacyjny turnus rehabilitacyjny.
Z niepełnosprawnymi pracuje blisko 20 instruktorów i specjalistów, w tym psycholog i specjalista ds. rehabilitacji. Każdego dnia zarówno na uczestników, jak i na terapetów, czeka sporo wyzwań.

- Terapeuci pracują z osobami o różnych niepełnosprawnościach. Muszą tak ułożyć zajecia, żeby każda osoba chciała w nich uczestniczyć, a także by osoby w grupach, dogadywały się między sobą - wyjaśnia Anna Bednarek, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej. - Niepełnosprawni codziennie pokonuja pewne bariery, uczą się nowych rzeczy, ale nie widać po nich żadnego stresu. W nich jest tyle radości i spontaniczności. Są szczęśliwi - dodaje.

W warsztacie działa grupa Self Adwokatów, która samodzielnie walczy o swoje prawa poprzez aktywizowanie i wspieranie godności osób niepełnosprawnych intelektualnie.

- Naszym głównym celem jest integracja osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym. Udało się. Te osoby stały się już pełnoprawnymi członkami społeczności - kontynuuje kierownik. - Jednak caly czas przełamujemy bariery i pokazujemy, że są to osoby niezwykle serdeczne, sympatyczne i maja wiele talentów. Środowisko docenia to. Świadczy o tym chociażby zainteresowanie kiermaszami. Ludzie widzą efekty pracy niepełnosprawnych i opinia o nich zmienia się na lepsze - mówi.

WTZ razem z zaproszonymi gośćmi świętował 7 października w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Były wspomnienia i łzy wzruszenia. Osobom, które od lat wspierają WTZ, wręczone zostały pamiątkowe statuetki. Szczególnie podziękowano Adelajdzie Nowak, założycielce warsztatu oraz Annie Bednarek, obecnej kierownik placówki.

Uczestnicy razem ze śląskimi artystami, m.in. Janiną Liberą i Wiktorem Trojanowskim, wykonali kilka utworów. Gwiazdą wieczoru była Izabela Trojanowska.

- Trzeba pokazywać serce tym, którzy mają najgorzej na tej ziemi. Niby pomagamy, ale często tylko teoretycznie, bo nie znajdujemy na to czasu. Warto pomagać, zwłaszcza młodym ludziom na starcie, by uwierzyli w siebie. Bardzo dobrą terapią na wszystko jest muzyka - mówiła.

W planach Warsztat Terapii Zajęciowej ma Abilimpiadę. 5 listopada niepełnosprawni będą rywalizować ze sobą w kilku konkurencjach, dotyczących konkretnych umiejętności, m.in. w wykonaniu broszki czy stroika świątecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!