Jubileusz 10-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Piekarach...

  Jubileusz 10-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jubileusz 10-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich [ZDJĘCIA]
  1/47
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  Warsztat Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich, pomagający osobom niepełnosprawnym, obchodził 10-lecie swojej działalności. Uroczystość odbyła się w piątek, 7 października, w Miejskim Domu Kultury. Na scenie wystąpiła Izabela Trojanowska.
  Mija 10 lat, odkąd w Piekarach Śląskich powstał dla niepełnosprawnych Warsztat Terapii Zajęciowej, dający możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej, a w przyszłości szansę na zdobycie przez nich pracy.

  W zajęciach bierze udział 70 uczestników w wieku od 20 do 50 lat. Odbywają się od poniedziałku do piątku po siedem godzin w kilkunastu pracowniach terapeutycznych, m.in. gospodarstwa domowego, kulinarnej, muzycznej, szkła i witrażu, majsterkowicza, plastycznej oraz mowy i ruchu.


  32-letnia Monika Bednarczyk, z zawodu technik handlowiec, zmaga się z chorobą psychiczną. Przychodzi do warsztatu od ponad dwóch lat. - Najpierw byłam w pracowni form użytkowych i wyszywałam haftem krzyżykowym. Później trafiłam do tkackiej i pracowałam na obręczy dziewiarskiej. Teraz gotuję w pracowni kulinarnej i chodzę dwa razy w tygodniu na gimnastykę - relacjonuje. Jak twierdzi - największą przyjemność sprawiają jej jednak gotowanie, a także śpiew i taniec. Pisze też wiersze. - Zajęcia przystosowują do pracy, obowiązków i uczą samodzielności. Dzięki nim znalazłam przyjaciół i jestem bardziej otwarta na kontakty z ludźmi - dodaje.

  - Maluję w pracowni plastycznej. Bardzo mi się to podoba. Jestem w warsztacie od samego początku i dużo się nauczyłam - mówi Bogusława Bartosik

  - Robię kwiatki z filcu w pracowni tkackiej. Poznałam tu wspaniałych ludzi, a przede wszystkim nie siedzę w domu, tylko coś robie. Nie mogę narzekać na nudę - dodaje Anna Sierka. - Cieszę się, że warsztat organizuje też wycieczki. Ostatnio byliśmy w Toruniu. Było super - uśmiecha się.

  Uczestnicy poza zajęciami w pracowniach, odbywają praktyki w bibliotece, drukarni, kuchni, przedszkolach czy szkołach. Sprawiają im dużo frajdy. Mogą w ten sposób przebywać ze zdrowymi ludźmi i poczuć się akceptowanymi.

  W ramach rehabilitacji społecznej niepełnosprawni chodzą do teatrów i kin. Współpracują w różnych projektach społecznych z Bytomskim Teatrem Tańca. WTZ organizuje kiermasze, najczęściej świąteczne, na których sprzedawane są wyroby, własnoręcznie wykonane przez uczestników. Co roku odbywa się festiwal integracyjny „Skrzydła” oraz wakacyjny turnus rehabilitacyjny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem