Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich ma 80 lat PROGRAM...

  Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich ma 80 lat PROGRAM OBCHODÓW

  PSZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kopiec Wyzwolenia ma 80 lat

  Kopiec Wyzwolenia ma 80 lat

  Znamy program obchodów rocznicy powstania symbolu miasta i nadania praw miejskich. Odbędą się 24 czerwca. PROGRAM OBCHODÓW
  Kopiec Wyzwolenia ma 80 lat

  Kopiec Wyzwolenia ma 80 lat

  Niewiele ponad dwa miesiące pozostały do uroczystych obchodów 80.rocznicy usypania jednego z najważniejszych obiektów historycznych w naszym mieście. - Kopca Wyzwolenia.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  HISTORIA I RELAKS NA KOPCU WYZWOLENIA


  Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Z niepotwierdzonych informacji wiemy, że prawdopodobnie jednak nie będzie uczestniczył w uroczystościach, ale pojawi się za to na majowej pielgrzymce mężczyzn do Piekar.

  Rekonstrukcja historyczna

  Obchody, które odbędą się w sobotę 24 czerwca, rozpoczną się od rekonstrukcji historycznej z 1922 roku: „Powitanie przez Wawrzyńca Hajdę wraz z powstańcami śląskimi i mieszkańcami Piekar Śląskich wjeżdżającego na koniu gen. Stanisława Szeptyckiego”. Warto wspomnieć, że to właśnie Wawrzyniec Hajda był inicjatorem usypania Kopca Wyzwolenia.

  O godz. 11, odbędzie się uroczysta msza polowa, a po niej odbędą się oficjalne uroczystości, w czasie których zostaną złożone wieńce i kwiaty pod pamiątkową tablicą. Po oficjalnych uroczystościach rozpocznie się II Przegląd Orkiestr Dętych w Piekarach Śląskich. W ubiegłym roku przegląd był odrębnym wydarzeniem, w tym uzupełniono nim program uroczystości. Na przeglądzie posłuchamy gry takich orkiestr, jak: Orkiestra Wojskowa z Bytomia, Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Przelot samolotów oraz pokaz militariów

  O godz. 15 ma się rozpocząć piknik militarny. Tu zaplanowano wiele atrakcji, w tym przelot samolotów F16 nad Kopcem. Gdyby nie udało się zorganizować przelotu, to zobaczymy pokaz Zespołu Akrobacyjnego „Biało - Czerwone Iskry”. To na początek, a co dalej? Pokazy grup rekonstrukcyjnych (z użyciem sprzętu i pojazdów wojskowych oraz środków pirotechnicznych), pokaz czołgu Leopard 2 oraz czołgu PT-91 „Twardy”, siemianowickich Rosomaków oraz opancerzonego pojazdu rozpoznawczego BRDM-2. W trakcie pikniku wystawi się m.in. Muzeum Techniki Wojskowej im. Jerzego Tadeusza Widuchowskiego w Zabrzu, Stowarzyszenie Pasjonatów Wojskowości „Kompania Bytom” czy Straż Graniczna z Katowic-Pyrzowic. Obchodom będą towarzyszyć : wystawy historyczne „Kopiec Wyzwolenia” oraz 70.lecie nadania praw miejskich, wystawa Muzeum Powstań Śląskich z Świętochłowic, turniej gier planszowych, quiz o tematyce wojennej i wojskowej, kiermasz militarny oraz inne atrakcje.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama