Marta z Piekar ryby łowi mistrzowsko. Jest złotą medalistką...

Marta z Piekar ryby łowi mistrzowsko. Jest złotą medalistką [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska

1/18

©Marta Gottwald / arc.

Marta Gottwald z Piekar Śląskich razem z kadrą narodową zdobyła Mistrzostwo Świata Kobiet w wędkarstwie spławikowym. Teraz marzy o medalu w klasyfikacji indywidualnej.
    Pojechała z tatą nad zalew w Przeczycach, złapała za wędkę, złowiła pierwszą rybę i tak to się zaczęło. Miała wtedy 8 lat. Dziś 23-letnia Marta Gottwald z Piekar z kadrą narodową jest drużynową mistrzynią świata.

Mistrzostwa Świata Kobiet w wędkarstwie spławikowym, odbyły się od 27 do 28 sierpnia w hiszpańskiej Méridzie na rzece Guadiana. Polska drużyna wystąpiła w składzie: Kamila Justa Kowalska, Marta Gottwald, Bożena Larisch, Natalia Jabłońska, Patrycja Wojtas, Joanna Drgas, pod okiem trenerów Adama Niemca i Janusza Czulaka. Dziewczyny zdobyły złoto.

- Nasza taktyka łowienia małych ryb przy brzegu, karpi i karasi, gdzie sporadycznie można było trafić na większy okaz, okazała się skuteczna. Łowiłyśmy po ok. 400 ryb podczas jednej tury zawodów. Nasze wyniki wahały w granicach 14-17 kg złowionych ryb w czasie czterech godzin - mówi nam Marta. - Nie byłyśmy faworytkami, tak jak Hiszpanki czy Włoszki, ale mimo to wygrałyśmy, a one stanęły za nami na podium. Była ogromna radość, kiedy zagrał hymn Polski. Na koniec zawodów, jak mistrzowska tradycja każe, wskoczyłyśmy do wody - dodaje.

Złoty medal w Hiszpanii to największy sukces, jaki do tej pory udało się osiągnąć Marcie. Ma ich jednak na swoim koncie więcej. W zeszłym roku na Mistrzostwach Świata w Belgii zajęła z drużyną czwarte miejsce. Od siedmiu lat w cyklu Grand Prix Polski w wędkarstwie spławikowym jest w czołówce.