Ministerstwo Sprawiedliwości zajęło się sprawą 16-latki z...

  Ministerstwo Sprawiedliwości zajęło się sprawą 16-latki z Tarnowskich Gór

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ministerstwo Sprawiedliwości zajęło się sprawą 16-latki z Tarnowskich Gór
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  Po naszej poniedziałkowej publikacji, sprawą 16-letniej Weroniki G. zajęło się Ministerstwo Sprawiedliwości. Nieletnia, podejrzana o brutalne zabójstwo, do którego doszło w ubiegłym roku w Piekarach Śląskich, wyszła na wolność. Sąd zdecydował bowiem, że 16-latka musi opuścić schronisko dla nieletnich, do którego trafiła po tym, jak doszło do zbrodni.
  Ministerstwo Sprawiedliwości, po powzięciu informacji o tej sprawie, podjęło niezwłoczne działania. Już 10 kwietnia zwróciliśmy się do prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach o zbadanie sprawności i prawidłowości tego postępowania - przekazała Wioletta Olszewska, naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

  W piśmie zwrócono uwagę na brak wniosku do sądu okręgowego o przedłużenie pobytu Weroniki G.
  w schronisku. Taki wniosek jest możliwy w trybie art. 27 par. 7 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Na wniosek sądu prowadzącego sprawę, sąd okręgowy, w którego okręgu toczy się postępowanie, może przedłużyć okres pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich na czas oznaczony.

  Do takiego rozwiązania dochodzi w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Wydaje się, że bulwersująca sprawa, o której pisaliśmy w poniedziałek, jest takim przypadkiem.

  Przypomnijmy, że 16-letnia Weronika G. z Tarnowskich Gór jest podejrzana o zabójstwo, do którego doszło w nocy z 13 na 14 kwietnia ubiegłego roku w Piekarach Śląskich. 68-letnia Róża K. nie miała żadnych szans, gdy Weronika G. i jej kolega, 25-letni Paweł D., włamali się do domu w dzielnicy Kozłowa Góra. Chcieli ukraść pieniądze. Starsza kobieta została kilka razy uderzona w głowę obuchem siekiery, a sprawcy skrępowali jej jeszcze ręce i nogi.

  Morderstwo w Piekarach Śląskich: 16-latka podejrzana o zabójstwo jest znowu na wolności CZYTAJ WIĘCEJ

  Teraz, prawie rok od tej zbrodni, 16-letnia Weronika G. wyszła na wolność. Jak się okazało, Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach (konkretnie: Wydział III Rodzinny i Nieletnich) postanowił zwolnić ją ze schroniska dla nieletnich, będącego formą tymczasowego aresztu dla osób, które nie ukończyły 17. roku życia. Jeszcze 30 września ub.r. sąd przekazał sprawę prokuratorowi rejonowemu w Tarnowskich Górach, ale po zażaleniu obrońcy Weroniki G. Sąd Okręgowy w Gliwicach uchylił to postanowienie (10 stycznia). Sąd stwierdził, że nie ma podstaw do tego, by sprawa została przekazana prokuratorowi, ponieważ „właściwości i warunki osobiste nieletniej nie przemawiają za pociągnięciem jej do odpowiedzialności karnej”.

  Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zbrodnia!

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Wyszukaj w sieci:

   "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama