Nowa książka o Piekarach Śląskich już do nabycia [ZDJĘCIA]

  Nowa książka o Piekarach Śląskich już do nabycia [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa książka o Piekarach Śląskich już do nabycia [ZDJĘCIA]
  1/17
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  W środę, 28 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z autorami nowej książki pt. „Piekary Śląskie i okolice. Przyroda i zabytki". Publikacja jest do nabycia bezpłatnie.
  Historia kalwarii, opis cennych gatunków zwierząt w Dolinie Brynicy, czy szlaków turystycznych w mieście, można znaleźć w nowej książce pt. „Piekary Śląskie i okolice. Przyroda i zabytki".

  Autorami publikacji są: Dariusz Gacek, prezes Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki, Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” i Adam Szczepańczyk, przyrodnik, członek Piekarskiego Stowarzyszenia Przyrodników, wicedyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich.


  Książka podzielona jest na trzy części: historyczną, przyrodniczą i opisującą trasy piesze i rowerowe po Piekarach i okolicy miasta.

  - Publikacja powstała po to, by uświadomić ludziom w jak ciekawym miejscu mieszkają. Jestem związany z „Pro Fortalicium”, więc opisałem ślady II wojny światowej, szlak fortyfikacji ciągnący się przez Piekary - wyjaśnia Dariusz Pietrucha. - Materiał był ograniczony z racji miejsca, jakie mieliśmy na tekst, ale sama historia Piekar zasługuje na szersze opracowanie. Zrobiliśmy, co mogliśmy, by książka była funkcjonalna dla czytających - dodaje.

  - W mojej części książki, czytelnicy przeczytają o fizjografii Piekar, na którą składają się rzeźba terenu, czy rodzaje gleb, będące podwalinami występowania wielu zbiorowisk roślinnych, ale również o przyrodzie ożywionej z jej największymi walorami i miejscami wartymi odwiedzenia - kontynuuje Adam Szczepańczyk. - Miasto ukazane jest w książce jako organizm, w którym przyroda współistnieje z człowiekiem, historią i poprzemysłową przeszłością. Jest to próba pokazania współczesnych Piekar jako obszaru rozwijajacego się gospodarczo i cennego przyrodniczo w skali regionu - mówi.

  Książka została wydana dzięki środkom z budżetu miasta oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Można ją nabyć w Miejskim Centrum Informacji i Turystyki przy ul. Bytomskiej 157 i w Punkcie Informowania Mieszkańców w budynku Urzędu Miasta przy ul. Bytomskiej 84.

  Przypomnijmy, że w 2007 została wydana pierwsza publikacja autorstwa Dariusza Gacka i Dariusza Pietruchy pt. „Piekary Śląskie i okolice - przewodnik historyczno-krajoznawczy". Obecna stanowi jej kontynuację

  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  * Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama