Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Odkopany schron przeciwlotniczy [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
Odkopany schron przeciwlotniczy w Piekarach ma 70 m długości
Odkopany schron przeciwlotniczy w Piekarach ma 70 m długości Iwona Makarska
Schron przeciwlotniczy przy ul. Przyjaźni w Dąbrówce Wielkiej został przedstawiony przez Marcina Strzeleckiego w jego filmie „Piekarskie fortyfikacje”, wyświetlonym w kinie „Zacisze". Opowiadali mu o nim najstarsi mieszkańcy. Odkopali go Roman Kiera oraz Jan Franki, członkowie stowarzyszenia Pro Fortalicium. Postanowiliśmy go sami zobaczyć.

O istnieniu schronu przeciwlotniczego znajdującego się przy ul. Przyjaźni w Dąbrówce Wielkiej, niedaleko miejsca, gdzie przed laty był urząd gminy, wiedzieli już najstarsi mieszkańcy miejscowości. Wokół niego zrobiło się głośno za sprawą filmu Marcina Strzeleckiego „Piekarskie fortyfikacje”, w którym został pokazany. Schron był przykryty ziemią. Odkopało go dwóch członków stowarzyszenia Pro Fortalicium - Roman Kiera oraz Jan Franki. Kto zbudował schron i kiedy? Tego nie wiadomo.

- Według planu schronu, można przypuszczać, że Niemcy w latach 1943-1944. A jeśli będziemy sugerować się tym, co ludzie mówią, to być może Polacy w latach 30 - mówi Kiera. - Próbowaliśmy dojść do tego po cegle. Ale pomyśleliśmy - to że to cegła niemiecka jeszcze nic nie znaczy, skoro Polacy mogli też wykorzystać taką cegłę na schron z rozbiórki budynku niemieckiego. Jeżeli nie będzie wiarygodnego dokumentu, to nie stwierdzimy na sto procent jaka jest historia tego schronu - dodaje.

Schron ma cztery korytarze o prostokątnym przekroju, mierzy 70 metrów, pomieści około 250 osób. Jego ściany są ceglane, a strop betonowy. Nie posiada żadnych pomieszczeń. Służył dawniej jako kryjówka przed nalotami.

Dziś nie wiadomo co się z nim stanie. Możliwe, że będzie miejscem przeznaczonym do zwiedzania dla mieszkańców i nie tylko albo zostanie zakopany z powrotem. Stoi na terenie prywatnego właściciela i to on zdecyduje czy schron czemuś posłuży.

Przypomnijmy, że przy ul. Przyjaźni w Dąbrówce stoi jeszcze jeden schron - bojowy, wybudowany w 1936 roku. To dwupiętrowa budowla o wysokości siedmiu metrów, częściowo umieszczona w ziemi. Wyremontowany przez członków stowarzyszenia Pro Fortalicium dostępny jest dla zwiedzających od niecałych dwóch lat. W tym roku będzie można do niego wejść od początku kwietnia do końca października w każdą sobotę w godzinach od 16. do 18.

Jak twierdzi Roman Kiera - na terenie Piekar Śląskich jest w sumie 25 schronów Obszaru Warownego „Śląsk” i kilka schronów przeciwlotniczych. W tym w samej Dąbrówce schronów O.W. „Śląsk”jest 17, schronów przeciwlotniczych dwa. - W bardzo podobny sposób wybudowane są trzy schrony. Ten przy którym jesteśmy w Dąbrówce Wielkiej, koło bazylice piekarskiej przy ul. Popiełuszki oraz nieopodal skrzyżowania w Brzezinach Śląskich - opowiada nam nasz przewodnik.


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

ZOBACZ TAKŻE

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!