Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich 2016 PROGRAM...

  Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich 2016 PROGRAM PIELGRZYMKI DO PIEKAR

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pielgrzymka kobiet do Piekar
  1/26
  przejdź do galerii

  Pielgrzymka kobiet do Piekar ©arc.

  Pielgrzymka kobiet do Piekar już 21 sierpnia 2016 r. Tysiące kobiet i dziewcząt z całego regionu w najbliższą niedzielę będzie pielgrzymować do Matki Bożej Piekarskiej. Mszy św. ma przewodniczyć abp Wiktor Skworc, homilię wygłosi abp Jan Graubner z Ołomuńca.
  „Maryja Matką Miłosierdzia” - pod takim hasłem będzie odbywać się tegoroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Uroczystości już w najbliższą niedzielę 21 sierpnia.

  Krystyna Skórka z Dąbrówki Wielkiej pielgrzymować zaczęła, jak była dzieckiem. – Chodziła babcia, mama i ja z nimi. Później sama zabierałam swoją córkę. To tradycja rodzinna, którą pielęgnuję – mówi. – Co roku idę z intencją dotyczącą mojej rodziny. Modlę się za nią. Te spotkania na kalwarii są ważne dla każdej kobiety, bardzo je przeżywam i chłonę każde słowo z homilii – dodaje.

  – Uczestniczyłam w pielgrzymkach z babcią, ze starszą siostrą, chodziłam też w stroju śląskim. Warto podczas takiego wydarzenia pokazywać śląską tradycję, zwłaszcza przyjezdnym z innych regionów – mówi Danuta Szczogiel.

  Na wzgórzu kalwaryjskim od godz. 8 przewidziane są godzinki i modlitwa różańcowa. O 9.30 w bazylice zagoszczą biskupi i razem z pielgrzymami udadzą się procesją na kalwarię. Tam o godz. 10. 30 odprawiona zostanie msza św., której będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosi abp Jan Graubner z Ołomuńca. Następnie o 14 godzina młodzieżowa, a o 15 nieszpory maryjne, w czasie których wysłuchamy kazania bp Zbigniewa Kusego OFM z Republiki Środkowej Afryki. Pielgrzymka zakończy się o godz. 16 procesją z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki.

  – Tegoroczna pielgrzymka jest wyjątkowa. Dziękujemy Bogu za 1050 rocznicę chrztu Polski, ale trudno nie odnieść się też do tego co przeżywamy w Kościele Powszechnym. Nadzwyczajny jubileusz miłosierdzia jest dla nas okazją do dziękczynienia za ten wyjątkowy czas łaski. Jesteśmy tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka. To były wielkie, piękne i historyczne chwile dla nas wszystkich – mówi ks. Adam Zgodzaj, wikariusz w bazylice piekarskiej.

  Przypomnijmy, że tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych, kiedy to organizowano zjazdy w dni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po pierwszej koronacji piekarskiego obrazu w 1925 roku nastąpił ogromny wzrost popularności sanktuarium. Piekarskie wzgórze co roku gromadzi około stu tysięcy kobiet i dziewcząt, nie tylko ze Śląska, ale i z całej Polski, a także z zagranicy.
  51 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Kobiety będą modlić się o zdrowie dla siebie i rodziny

  Kobiety maszerują do Piekar Śląskich [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Kobiety będą modlić się o zdrowie dla siebie i rodziny ©Lucyna Nenow


  – Maryja jako Matka Syna Bożego jest dla kobiet wzorem, a jednocześnie drogowskazem jak podążać drogą ku świętości. Maryja czczona w Piekarach, jako Śląska Gospodyni uczy jak w zmieniającym się świecie zachować to, co najważniejsze: miłość do Boga i do drugiego człowieka – kontynuuje ks. Adam.

  W dniu pielgrzymki będzie obowiązywał zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 6.30 do 17.30. Samochody osobowe będzie można zaparkować na ul. Karola Miarki, natomiast autokary przy Marcredo Center i na ul. Chopina.

  O bezpieczeństwo pielgrzymów na kalwarii zadbają Ratownicy Maltańscy. Karetki pogotowia ratunkowego zostaną zaparkowane na ul Popiełuszki, przy „Pałacu Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie przy ul. Karola Miarki.

  *Plan transmisji z Rio 2016 TRANSMISJE + PROGRAM Z UDZIAŁEM POLAKÓW
  *Tragedia w Bytomiu: Mężczyzna zmarł na Rynku. Miał rany cięte
  *Fantastyczna zabawa na 90 Festival w Bielsku-Białej ZDJĘCIA
  *Salsa pod palmami? Tylko w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oburzona

   Ewalizarda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Chodzę do Piekar od 15 lat, ale dzisiaj przekonałam się, jak szybko można upolitycznić mszę :( Jestem zbulwersowana tym, że biskup wygłaszał peany na rzecz rządu !!!!! Co ta baba tam robiła ????...rozwiń całość

   Chodzę do Piekar od 15 lat, ale dzisiaj przekonałam się, jak szybko można upolitycznić mszę :( Jestem zbulwersowana tym, że biskup wygłaszał peany na rzecz rządu !!!!! Co ta baba tam robiła ???? My Ślązaczki chodzimy się MODLIĆ, a nie uczestniczyć w wiecu jednej partii !!!!! Już więcej nie pójdę do Piekar, póki PIS będzie u władzy !!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama