Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Piekarach: pierwsze uchwały w sprawie zmian już podjęte

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Mariusz Kapala
Reformy oświaty na ostatniej prostej. Miasto ma już plan jak ma wyglądać nowa sieć szkół oraz, co zrobić z budynkami po likwidowanych gimnazjach. Pierwsze uchwały dostosowujące sieć szkół do zmian w oświacie piekarscy radni pojęli na ostatniej sesji Rady Miasta. Cały czas pracuje nad przeniesieniem Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 do Miejskiego Gimnazjum nr 4 oraz utworzeniem podstawówki w Akademickim Zespole Szkół.

Już wiadomo, że Miejskie Gimnazjum nr 3 tworzące wraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego Akademicki Zespół Szkół, będzie stopniowo wygaszane. W jego miejsce miasto chce powołać elitarne klasy szkoły podstawowej 4-8.

[b]ZOBACZ TAKŻE:
17 uchwał oświatowych już w kuratorium

- Pierwszy nabór odbędzie się we wrześniu, a kryterium wyboru uczniów będą wyniki w nauce. To będą e-klasy wyposażone w laptopy, ale także kładące duży nacisk na zajęcia sportowe - wyjaśnia Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar.

Zaś Miejskie Gimnazjum nr 1 i 2 od września będą mieściły się w jednym budynku. - „Jedynka” zostanie przeniesiona do „dwójki”, gdzie oba gimnazja będą wygaszane bez żadnych zmian organizacyjnych. Po roku przerwy prawdopodobnie zostanie tam uruchomiona nowa szkoła podstawowa - precyzują urzędnicy. W efekcie tej decyzji w budynku „dwójki“ uczyć się będzie 18 oddziałów (klas).

- Nie ma co ukrywać, że nowa sytuacja na początku dla wszystkich będzie wyzwaniem, ale sprostamy jej. Mamy doświadczoną kadrę i wspaniałą młodzież, na których zawsze możemy liczyć. Po przeprowadzonej wstępnej analizie możemy stwierdzić, że liczba sal lekcyjnych jest wystarczająca, by uniknąć dwuzmianowości w szkole, a tego najbardziej obawiają się uczniowie i rodzice. Przewidujemy, że obowiązkowe zajęcia będą kończyły się tak jak dotychczas, czyli najpóźniej o godzinie 15.10 - mówi Stefania Musiał, dyrektor MG2.

Pani dyrektor zaprasza nauczycieli oraz młodzież z „jedynki“ do odwiedzania szkoły, w której od 1 września będą kontynuować naukę.

- Chętnie pokażemy uczniom MG1 naszą szkołę i postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące ich pytania. Z pewnością mają ich wiele, podobnie jak nasza młodzież - wyjaśnia pani dyrektor.

Co się stanie z budynkiem po MG nr 1? Od września będzie zagospodarowany przez Zespół Szkół im. Marii Grzegorzewskiej.

- Przeniesienie tej szkoły ma rozwiązać wszystkie przez lata zgłaszane problemy dotyczące warunków lokalowych. Nowy budynek nie tylko zaspokoi potrzeby szkoły, ale pozwoli także na jej rozwój. Będzie między innymi możliwość uruchomienia pracowni i zajęć dodatkowych dla uczniów klas integracyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 9 - wyjaśnia Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar.
Radni cały czas pracują nad przekształceniem Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 oraz MG nr 4.

- W tym przypadku brakuje nam jeszcze jasnych podstaw prawnych, dlatego te uchwały będą procedowane na kolejnej sesji rady miasta - wyjaśniła prezydent Umińska-Duraj.

Sesja odbędzie się 23 lutego. Wstępny plan jest taki: cała podstawówka od września miałaby funkcjonować w budynku MG nr 4. Urzędnicy uważają, że połączenie tych dwóch szkół ma być korzystne zwłaszcza dla „trzynastki”, która będzie miała do dyspozycji o wiele większy budynek, niż dotychczas, z lepszą bazą sportową. Podkreślają, że plan jest zgodny z oczekiwaniami rodziców, którzy stosowną petycję złożyli w Urzędzie Miasta. Budynek MSP nr 13 miałby być zagospodarowany przez Zespół Szkół nr 1. Ostateczna decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Jak pomysły magistratu oceniają związki zawodowe?

- To optymalne rozwiązanie - przyznaje Małgorzata Morawiak-Szysler, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Piekarach Śląskich. - Choć wiadomo, że wolelibyśmy, aby każde gimnazjum zostało przekształcone w szkołę podstawową. To najlepsze rozwiązanie dla uczniów i nauczycieli - uzupełniała. Przyznaje też, że urzędnicy do reformy podeszli bardzo odpowiedzialnie. - Już w grudniu organizowali spotkania z nauczycielami, dyrektorami szkół, rodzicami i uczniami - komentuje.

Na tym nie koniec zmian. Od września do budynku po szkole specjalnej przeniesie się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Obydwie placówki zamienią się w jedną - Centrum Kultury Młodzieżowej.

- Takie połączenie pozwoli utworzyć zupełnie nowe warunki dla piekarskiej młodzieży, a przy tym uda się swobodnie poszerzać działalność placówki o kolejne sekcje . Jednak wiemy, że trudny będzie okres przejściowy dla MDK 2, przez kilka miesięcy będzie musiał prowadzić działalność poza swoim budynkiem, zanim trafi do nowej, wyremontowanej siedziby - zaznacza Turzański.

Budynek po MDK nr 2 zostanie przekształcony w nowy żłobek, na który miasto dostało dofinansowanie w wysokości ok. 750 tys. zł. Ma działać już od września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!