Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Spotkania z Psychologią” 2016 w Piekarach [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
W Piekarach Śląskich pod hasłem „Rodzina, ach rodzina” odbyła się szósta edycja „Spotkań z Psychologią”. Wśród wykładowców znaleźli się np. Jacek Masłowski i Agnieszka Stein. Warsztaty prowadziły m.in. Katarzyna Superat i Marzena Śniarowska-Tlatlik. Zobaczcie zdjęcia!

Blisko 150 osób wzięło udział w „Spotkaniach z Psychologią”, które odbyły się 20 października w Piekarach Śląskich. Wykłady i warsztaty prowadzili specjaliści psychologii, psychoterapii, medycyny, i filozofii. Tematem tegorocznego wydarzenia była rodzina.

- Bardzo podobał mi się wykład o męskości i relacjach pomiędzy ojcem, a synem. Ważne jest, żeby pozwolić mężczyźnie zrozumieć emocje i mu towarzyszyć. Powinniśmy słuchać swoich emocji, brać pod uwagę to, co myśli i czuje druga osoba - mówi Barbara Toma, która przyszła na wykład Jacka Masłowskiego z warszawskiej Fundacji Masculinum pt. „Bliskie relacje w życiu mężczyzny” razem z mężem Januszem i pięcioletnim synem Norbertem. - Każdy z nas żyje w rodzinie, mamy też swoje rodziny, więc bardzo ważne jest kształtowanie relacji, zwłaszcza ze względu na dzieci, by wyrosły na szczęśliwych, dobrych i mądrych ludzi - dodaje.

Anita Świt w wydarzeniu uczestniczy od samego początku, czyli teraz już po raz szósty. - Na wykładzie dowiedziałam się, jak mężczyźni nas postrzegają i czego od nas oczekują. Dla nas, kobiet, to praktyczne informacje - mówi. - Warto czasem zastanowić się, dokonać oceny własnego życia. Co roku na spotkaniach każdy może znaleźć coś dla siebie - dodaje.

W programie były też min. wykład pt. „Rozpieszczone i bezstresowe - czy bezpieczne i kochane?” Agnieszki Stein i warsztaty: „Niech się święci cud pamięci - o przekazach międzypokoleniowych” Katarzyny Superat, „Jak dobrze nam...joga dla relaksu i rozwoju: Barbary Plazy oraz „Świadoma rodzina (choreoterapia - relacje w rodzinie - obszary poszukiwań), prowadzone przez dr Marzenę Śniarowską-Tlatlik. Ponadto młode mamy mogły skorzystać z punktu konsultacyjnego i dowiedzieć się np. jak nosić dziecko w chuście, czy jak je pielęgnować.
- To, czego nauczyliśmy się w domu rodzinnym, wniesiemy jako bagaż doświadczeń do własnej rodziny - twierdzi Joanna Miszuda, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekarach Śląskich, placówki organizującej wydarzenie. - Dostrzegamy, że jest coraz większy kryzys, jeśli chodzi o funkcjonowanie rodziny jako systemu. Rodziny są coraz mniej trwałe, co w największym stopniu dotyczy małżeństw. Najbardziej wtedy cierpią dzieci. Problemy wynikają zazwyczaj ze zbyt dużych wymagań i z tego, że mamy coraz mniej czasu dla siebie. Należy wtedy zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, co jest najważniejsze. Czy to kolejny wyjazd i nowszy samochód nas uszczęśliwią, czy może czas spędzony z bliskimi - dodaje.

Nie zabrakło także oprawy artystycznej. Zaprezentowali się uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu i studenci interdyscyplinarnego kierunku arteterapia z Katowic, którzy przedstawili swoje prace w ramach projektu „Mapuj swój świat".

- W swojej pracy zawarłem holistyczną filozofię o współdziałaniu człowieka i środowiska - mówi Krystian Zdynowski, jeden ze studentów arteterapii. - Sztuka może przekazać wiele. Mimo, że to jest indywidualne przedstawienie rzeczywistości, każdy odnajdzie dialog z naszymi pracami, czyli czastkę tego, co sam myśli i właśnie dlatego ma to sens - dodaje.

Miejscem „Spotkań z Psychologią” tradycyjnie był Ośrodek Kultury „Andaluzja" w Piekarach Śląskich.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!