Szpital w Piekarach kupił sprzęt z 1 procenta podatku...

  Szpital w Piekarach kupił sprzęt z 1 procenta podatku [ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szpital w Piekarach kupił sprzęt z 1 procenta podatku [ZDJĘCIA]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  Pięć monitorowanych rowerów do rehabilitacji kardiologicznej otrzymał piekarski szpital miejski w ramach „Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób Układu Krążenia w Piekarach Śląskich". Zakupione zostały z pieniędzy przekazanych przez mieszkańców z 1 procenta. Zobaczcie zdjęcia nowego sprzętu!
  Szpital miejski w Piekarach Śląskich otrzymał w ramach „Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób Układu Krążenia w Piekarach Śląskich" pięć monitorowanych rowerów do rehabilitacji kardiologicznej. Zakupione zostały z pieniędzy zebranych z 1 procenta. W środę, 11 stycznia, w w Przychodni Rejonowej nr 1 oficjalnie przekazano sprzęt.

  - Cieszę się, że szpital nabył nowy sprzęt. Warto to wykorzystać. Mam ukończone 60 lat i badam się regularnie, kontroluję serce. Rehabilitacja pomaga - mówi Eugeniusz Gzel, pacjent z Piekar.

  Pacjent, który zaczyna trening rowerowy podpięty jest za pomocą elektrod do systemu EKG. Można dzięki temu obserwować jak pracuje jego serce - przyspiesza, zwalnia, czy też pojawiają się jakieś skurcze, czyli czy trening jest dopasowany.

  Zobacz galerię

  - To trening interwałowy. Inaczej mówiąc - pacjenci wjeżdżają, a potem zjeżdżają z górki. Odpowiednio dobrane obciążenie w odpowiednim czasie pozwala tak trenować serce, że raz ono przyspiesza, raz zwalnia i uzyskujemy efektywność treningu, która z kolei zwiększa wydolność pacjenta - wyjaśnia Maria Biedal, kierownik Dziennego Ośrodka Rehabilitacji Piekarskiego Centrum Medycznego.

  Aby pacjent został zakwalifikowany do rehabilitacji kardiologicznej, najpierw musi zgłosić się do rejestracji Przychodni Rejonowej nr 1 i wypełnić kilka dokumentów. Następnie pielęgniarka wydaje zlecenie na badania laboratoryjne i i czynnościowe kardiologiczne typu EKG, pomiar masy ciała, wzrostu, BMI. Po uzyskaniu wyników badań, chory kierowany jest do kardiologa który decyduje o tym, czy pacjent powinien skorzystać z rehabilitacji, czy też nie.

  - Program kierowany jest do osób, którzy mają kłopot z sercem lub uważają, że mogą je mieć, bo np. występują w rodzinie. Są tacy, którzy po wstępnej diagnostyce od razu muszą być leczeni, inni, borykający się już z chorobami kardiologicznymi, mogą podjąć rehabilitację. Mają wtedy ustalony przez specjalistę zestaw ćwiczeń - tłumaczy dyrektor Piekarskiego Centrum Medycznego Jolanta Luksa-Pydych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rachunek dojarki z PGR.

   magister po WUMLu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Szpital kupił sprzet z jednego procenta, a zapłacił normalny procent podatku VAT!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem