W kwietniu w Piekarach ma zostać uruchomiony System...

  W kwietniu w Piekarach ma zostać uruchomiony System Dynamicznej Informacji Parkingowej

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W kwietniu w Piekarach ma zostać uruchomiony System Dynamicznej Informacji Parkingowej
  1/5
  przejdź do galerii

  ©UM Piekary Śląskie / arc.

  Macie problem z zaparkowaniem swojego samochodu w Piekarach Śląskich? Od kwietnia w mieście ma być uruchomiony tzw. System Dynamicznej Informacji Parkingowej, informujący gdzie aktualnie znajdują się wolne miejsca parkingowe oraz ile ich w sumie jest.
  W jaki sposób System Dynamicznej Informacji Parkingowej będzie działał? Informację o wolnych miejscach wyślą specjalne czujniki magnetyczne połączone z urządzeniami przetwarzającymi i zbierającymi dane. Kierowca o liczbie wolnych miejsc parkingowych przeczyta na dwóch tablicach LED, zainstalowanych przy objętych systemem ulicach .

  - To dobry pomysł zarówno dla piekarzan, które jeżdżą na co dzień po mieście, jak i dla przyjezdnych, nie znających Piekar. Dzięki systemowy będą mieli znacznie łatwiej - twierdzi Dominika Wiercioch, kierowca z Piekar Śląskich.

  Czujniki zostały zamontowane w 137 miejscach na ul. Wyszyńskiego, Wigury oraz fragmencie ul. Bytomskiej. Ponadto system będzie też wysyłał informacje na specjalną aplikację na smartfony, która pomoże kierowcy szybko zlokalizować wolne miejsce.

  1 kwietnia system zostanie udostępniony do testów wewnętrznych dla pracowników Urzędu Miasta. - Udostępnienie aplikacji mobilnej oraz systemu dla kierowców planowane jest również w kwietniu, jednak ostateczna data zależeć będzie od wyniku przeprowadzonych testów - mówi Jarosław Pilarczyk, prezes zarządu BT Skyrise, firmy, z którą Piekary podpisały umowę, aby wdrożyć system. - Tablice zmiennej treści, które będą wyświetlać informacje o liczbie wolnych miejsc parkingowych zostaną zainstalowane później - dodaje.

  System ma zastąpić dotychczasową strefę płatnego pakowania. Przypomnijmy, że 2 marca w Piekarach strefa przestała funkcjonować. Rada Miasta podjęła uchwałę, która zniosła obowiązek płacenia za parkowanie w mieście. Strefa nie sprawdziła się zarówno pod względem finansowym, jak i w praktyce.

  - Miesięcznie musieliśmy do strefy dokładać minimum 10 tysięcy zł. - wyjaśnia Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar . - By utrzymać strefę musielibyśmy zwiększyć stawki za parkowanie, a nie chcieliśmy obciążać mieszkańców dodatkowymi kosztami - dodaje.

  Kierowcy zaczęli zapychać uliczki boczne, gdzie trzeba było zapłacić za postój stały puste. Parkomaty wkrótce trafią do Katowic. Koszty, poniesione na zakup parkomatów, czyli ponad 220 tys. zł. zostaną naszemu miastu zwrócone.

  Oprócz Systemu Dynamicznej Informacji Parkingowej, 1 kwietnia w Piekarach przed Urzędem Miasta ma zostać uruchomiony parking z systemem automatycznych szlabanów. Przez pierwszą godzinę postoju kierowcy skorzystają z niego bezpłatnie.

  - Docelowo parking przed urzędem również zostanie wpięty w miejski system monitorujący wolne miejsca parkingowe. Kierowcy już przed wjazdem na niego będą wiedzieli ile wolnych miejsc na nich czeka - wyjaśnia Katarzyna Nylec, rzecznik UM.

  Jak informuje nas Urząd Miasta w Piekarach Śląskich - wartość całego projektu to 700 tys. złotych, przy czym ok. 600 tys. zł to pieniądze z międzynarodowego mechanizmu wsparcia z funduszy Unii Europejskiej pozyskane przez katowicką firmę BT Skyrise. Miasto zdecydowało się na rozszerzenie systemu o dodatkowe miejsca parkingowe, a także o dodatkową tablicę zmiennej treści. Dopłaca zatem do systemu około 90 tys. złotych.


  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama