Ważne
  Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma 70 lat PROGRAM MAJÓWKI...

  Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma 70 lat PROGRAM MAJÓWKI 14-15.05.2016 Czy w zamku straszy?

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma 70 lat
  1/23
  przejdź do galerii

  Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma 70 lat ©Jolanta Pierończyk/Dziennik Zachodni

  Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma 70 lat. Wczoraj odbyła się uroczystość wręczania odznaczeń i medali za zasługi dla ochrony dziedzictwa kulturowego. Dziś i jutro odbywa się tam majówka.
  Po wyjściu czerwonoarmistów pomysłów na zagospodarowanie pałacu było wiele, m.in. mowa była o utworzeniu Muzeum Śląskiego czy wielodziałowego muzeum regionalnego z Domem Uczonych i Artystów – wspomina Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, które świętuje 70. rocznicę istnienia jako muzeum (on sam świętuje 15-lecie na czele tego obiektu).

  Muzeum Zamkowe w Pszczynie ma 70 lat. Czy w zamku straszy?  Muzeum powstało 9 maja 1946 r., a tworzył je dr Józef Kluss, dziadek obecnego dyrektora.
  Początki były trudne. Pamiętają je m.in. 91-letnia Helena Kubis i 72-letnia Anna Wojtyła. Pierwsza zaczęła pracować w zamku w 1953 roku, druga – w 1960 (i pracuje do dziś).

  - Zimno, bez ogrzewania, praca w rękawiczkach – wspominają obie. – Praca polegała na sprzątaniu, myciu okien, luster….

  - Dach przeciekał i raz mama została wezwana do zamku, że salę lustrzaną zalewa. To mama z prywatną wanienką do zamku pobiegła – wspomina córka pani Heleny.

  - Mieszkałam w oficynie i miałam klucze do zamku. Zamykałam go i otwierałam. Idę kiedyś otworzyć pokoje na drugim piętrze, wchodzę do „szesnastki” (dziś Sala Polska), przechodzę do następnego i mam wrażenie, jakby ktoś za mną szedł. Trochę poczułam się nieswojo, ale nim wyszłam na korytarz, to uczucie zniknęło. Na dobre przestraszyłam się, kiedy weszłam do Sali zwanej wtedy muzyczną, a tam, świeczki na fortepianie się paliły. Nikt przede mną tam nie był tego ranka. A gdyby się paliły całą noc, byłyby prawie wypalone, tymczasem one stały całe, jakby ktoś dopiero co je zapalił. Nie pamiętam, czy je zgasiłam, czy od razu wybiegałam, ale uciekłam stamtąd czym prędzej – wspomina Anna Wojtyła.

  Nigdy więcej się to nie powtórzyło. Nie jest jednak jedyna, której w zamku zdarzyło się coś niezwykłego. Śp. dyrektor Ignacy Płazak (1962-78) przyznał się pracownikom, że słyszał tętent stada koni zbiegających ze strychu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie artykuł o zanieczyszczeniu w Pszczynie

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dlaczego nie ma żadnego artykułu o największej "bombie informacyjnej" ostatnich dni czyli uznaniu przez WHO Pszczyny za drugie pod względem zanieczyszczenia miasto w Europie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na Żółto i Na Niebiesko, nie brakuje tu dramatycznych i tajemniczych historii

   Zamki i ruiny w okolicach Katowic ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Śląsk nie przestaje zdumiewać i zachwycać poszukiwaczy zapomnianych skarbów. Co krok możemy się natknąć na zrujnowane zamki i pałace, które niegdyś swoją wielkością i urodą słynęły na całą Europę...rozwiń całość

   Śląsk nie przestaje zdumiewać i zachwycać poszukiwaczy zapomnianych skarbów. Co krok możemy się natknąć na zrujnowane zamki i pałace, które niegdyś swoją wielkością i urodą słynęły na całą Europę
   Jednak większość z tych miejsc skryta jest przed ludzkim wzrokiem i często pada ofiarą bezmyślnego i okrutnego wandalizmu, bo wszystko co jest tu piękne i wartościowe stworzyli Niemcy.

   Zobaczcie do jakiego stanu ludzka bezmyślność doprowadziła to przejmująco piękne i urokliwe miejsce. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama