Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjny profilaktyk z Pszczyny na wywiadówkach w szkołach. Policjant ostrzega rodziców przed zagrożeniami

Redakcja
W szkołach w powiecie pszczyńskim odbyły się wywiadówki, podczas których z rodzicami rozmawiał policjant
W szkołach w powiecie pszczyńskim odbyły się wywiadówki, podczas których z rodzicami rozmawiał policjant Śląska Policja
Już w kilkunastu szkołach w powiecie pszczyńskim odbyły się wywiadówki, podczas których z rodzicami rozmawiali nie tylko nauczyciele, ale także policjant. Funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie ostrzegał przed zagrożeniami w internecie.

Jak sprawdzić czy gra komputerowa jest odpowiednia dla naszego dziecka albo jak radzić sobie z agresją najmłodszych wywołaną nadmierną aktywnością w wirtualnym świecie - to niektóre z tematów poruszanych podczas spotkań policyjnego profilaktyka z rodzicami. W wielu grach nie brakuje bowiem przemocy, zachowań seksualnych czy też wulgaryzmów.

Jak uchronić przed tym nasze dziecko? Mundurowi wskazują, że wystarczy sprawdzić oznaczenie znajdujące się na pudełku lub na stronie internetowej pobieranej gry. - Każda ikonka razem z zamieszczonym obok znaczkiem ograniczenia wieku jest nie tylko informacją dla kupującego, ale także przestrogą przed zawartymi w grze treściami - wskazują policjanci.

Taka wiedza pozwoli rodzicom uniknąć sytuacji, w której ich dziecko ogląda na ekranie monitora przemoc, nagość czy też materiały zachęcające nastolatków do dyskryminacji innych osób, hazardu lub narkotyków.

Tego typu spotkania odbyły się już w kilkunastu szkołach na terenie powiatu pszczyńskiego, a w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie podkreślają, że takie wywiadówki mają być częstsze. Skąd taki pomysł?

Kiedy profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie pytał dzieci dlaczego mają założone konto na portalu społecznościowym w internecie, to odpowiadały, że ich mama nie potrafi obsługiwać komputera i stąd taki pomysł albo tłumaczyły, że pomagała im siostra.

Jedna z dziewczynek z IV klasy szkoły podstawowej stwierdziła natomiast, że telefon komórkowy to jej prywatna rzecz i rodzice nawet nie mogą go wziąć do ręki, nie mówiąc już o czytaniu SMS-ów. Jeśli by jednak sięgnęli po telefon, to i tak go nie odblokują, ponieważ jest zabezpieczony hasłem...

- Podczas spotkań z uczniami doszedłem do wniosku, że istnieje problem, który trzeba rozwiązać. Stąd też spotkania z nauczycielami i rodzicami. Na wywiadówkach pytałem między innymi od jakiego wieku można zakładać sobie konto na portalu społecznościowym. Rodzice odpowiadali, że od 10 lub od 18 lat, tymczasem wiadomo, że ten najpopularniejszy serwis można zakładać od 13. roku życia - podkreśla sierżant sztabowy Szymon Czysz, który w Komendzie Powiatowej Policji w Pszczynie zajmuje się m.in. profilaktyką.

Co policjant radzi rodzicom? - Trzeba rozmawiać z dzieckiem i spędzać z nim więcej czasu, najlepiej na świeżym powietrzu. Kiedy pytamy syna lub córkę o to, jak było w szkole, to dopytajmy później jak było na fizyce czy chemii. Zaproponujmy, by to dziecko wskazało ile czasu potrzebuje przy komputerze, a nie narzucajmy dziennych limitów. Kontrolujmy przy tym komputer, tablet czy telefon - zaznacza Szymon Czysz.

Funkcjonariusz pszczyńskiej policji podkreśla, że najlepiej schować tego typu sprzęty na noc w jednym miejscu, by nasza pociecha nie korzystała z nich, gdy powinna już spać.

Lepiej sprawdzać czym w wolnych chwilach zajmuje się dziecko, by nie stało się np. ofiarą pedofila, a w najlepszym razie by nie opuściło się w nauce.

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek

**

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!