Pszczyna: Awantura o plan zagospodarowania

  Pszczyna: Awantura o plan zagospodarowania

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Granda

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pszczyna: Awantura o plan zagospodarowania

  ©Katarzyna Granda

  Czy niedługo kopalnie zaczną fedrować pod zabytkowym rynkiem i zamkiem a malownicza Pszczyna stanie się gminą górniczą? Taki scenariusz roztacza Krajowe Stowarzyszenie Poszkodowanych Działalnością Geologiczno-Górniczą, które uważa, że przyjęty ostatnio przez radę plan zagospodarowania zostawia otwarte drzwi prywatnym spółką do fedrowania także pod Starówką i Zamkiem
  Pszczyna: Awantura o plan zagospodarowania

  ©Katarzyna Granda

  Przypominamy, uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w granicach administracyjnych miasta Pszczyna - Etap II po długim procedowaniu radni przyjęli na sesji 28 stycznia. Cała procedura trwała od 2009 roku. Jednak 4 marca wojewoda unieważnił w całości przyjętą uchwałę. Powód? W planie nie ujawniono złoża węgla kamiennego Kobiór-Pszczyna, nie wskazano również kopaliny wód leczniczych Goczałkowice-Zdrój I, błędnie naniesiono granicę złoża surowca ceramicznego Stara Wieś. Poprawki szybko naniesiono i pomijając kwestię konsultacji społecznych z mieszkańcami, projekt uchwały dotyczącej planu, wprowadzono do porządku obrad kwietniowej sesji.

  Po zapoznaniu się z projektem planu, zawartego w uchwale RM, Krajowe Stowarzyszenie Poszkodowanych Działalnością Geologiczno-Górniczą wysłało radnym swoje stanowisko. Odczytano je tuż, przed głosowaniem. - "Wprzedmiotowym planie zagospodarowania niemal pod całym miastem Pszczyna zostało ujawnione złoże Kobiór-Pszczyna, a pod częścią miejscowości także złoże Goczałkowice 1. W kontekście informacji o ujawnionych złożach, brak jest zapisów wynikających i wiążących się z ujawnieniem złóż, w tym zapisów uwzględniających skutki potencjalnej eksploatacji tych złóż” - wskazywano błędy. Przedstawicie zwracali uwagę radnych na to, że do dokumentu nie wprowadzono zapisów dotyczących ochrony powierzchni, w tym zabezpieczenia infrastruktury, istotnych obiektów i własności mieszkańców. - „Szczególnej ochronie uwzględniającej potencjalną eksploatację ujawnionych złóż, powinna podlegać cała Starówka, na terenie której znajduje się wiele cennych architektonicznie obiektów, w tym zamek pszczyński” - podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia.

  Agata Tucka Marek, ze stowarzyszenia podkreśla, że plan zagospodarowania jest najważniejszym dla gminy dokumentem, na podstawie którego uzgadnia się koncesję na eksploatację złoża, dlatego nieuwzględnienie szczególnych warunków eksploatacji złoża, a przez to niezabezpieczenie na tym etapie miasta i mieszkańców może mieć daleko idące negatywne konsekwencje dla całej społeczności lokalnej. - Obowiązujący stan prawny wyklucza na późniejszym etapie wprowadzenie jakichkolwiek warunków eksploatacji na terenie gminy, jeśli nie są one zgodne z planem zagospodarowania – ostrzegało radnych Stowarzyszenie, które jednocześnie apelowało o wycofanie projekt uchwały z porządku obrad, tym bardziej, ze wojewoda nie wskazał konkretnego terminu na wprowadzenie zmian. Radni, pomimo apelu, przyjęli uchwałę. Nasuwa się pytanie, dlaczego nie wzięto pod uwagę sugestii ekspertów w tej kwestii?

  Radny Kamil Widłok wyjaśnia, że nie można było zwlekać z przyjęciem planu, bo jest gro mieszkańców, która na niego czeka już tyle lat. - Mieszkańcy chcą, budować rozbudowywać domy. Czekają na uchwalenie tego planu a z tego co przekazał nam burmistrz wynika, ze jeślibyśmy wycofali tą uchwałę to cała procedura, wydłużyłaby się o 9-10 miesięcy a to by się mieszkańcom nie spodobało – wyjaśnia Kamil Widłok i dodaje, że Dariusz Skrobol zapewnił radnych, że powoła specjalny zespół, który opracuje zabezpieczenia, które zostaną później wprowadzone do planu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama