Pszczyna: Mieszkańcy organizują pikietę w sprawie szpitala

  Pszczyna: Mieszkańcy organizują pikietę w sprawie szpitala

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Granda

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pszczyna: Mieszkańcy organizują pikietę w sprawie szpitala
  Mieszkańcy będą pikietować w sprawie pszczyńskiego szpitala. Pikietę zaplanowano na środę, 20 lipca pod szpitalem, przy ul. Antesa.
  Pszczyna: Mieszkańcy organizują pikietę w sprawie szpitala
  Obrońcy szpitala, przy ul. Antesa, na wysokości budynku Palais, mają się zebrać w najbliższą środę w godzinach od 13.30 do 15.30. Organizatorką pikiety jest Marcelina Leki, radna miejska i przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych.

  Radna w sprawie "dramatycznej sytuacji, która panuje w pszczyńskim szpitalu” wystosowała też interpelacje skierowaną do burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola. Radna wnioskuje o podjęcie stosownych działań w sprawie placówki.
  Marcelina Leki w interpelacji zwraca uwagę na pogarszające się warunki socjalno-bytowe chorych. - Pszczyński szpital miał 9 pięter, teraz w użytku są tylko 4 piętra. Zostały połączone oddziały: chirurgia z ortopedią, wewnętrzny z neurologią, a także geriatria na jednym piętrze. Położnictwo zostało połączone z ginekologią oraz patologią ciąży. Można zauważyć, że oddziały czyste połączono z brudnymi. Czwarty oddział stanowi zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny, który jest częściowo odpłatny – pisze. Dalej radna opisuje, warunki w jakich zmuszeni są przebywać w szpitalu chorzy. - Zdarza się, że pacjenci leżą w przepełnionych pokojach bez żaluzji i klimatyzacji, a nawet na korytarzach bez dostępu do tlenu czy prądu w razie reanimacji. Podczas własnych obserwacji zauważyłam, że chorzy muszą dzielić się stojakiem na kroplówki oraz korzystać z toalet w nagannym stanie. Znacznie zmniejszyła się liczba pielęgniarek i lekarzy - zauważa.

  Przypominamy, sprawą szpitala, po skardze pacjentki, zainteresował się już śląski NFZ. Dyrektor śląskiego oddziału NFZ, Jerzy Szafranowicz, zdecydował o wszczęciu natychmiastowej kontroli w szpitalu Centrum Dializa w Pszczynie. Zakres kontroli NFZ obejmuje realizację umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie: choroby wewnętrzne - hospitalizacja. - Sprawdzana będzie organizacja udzielania świadczeń, warunki lokalowo-techniczne, kwalifikacje i zatrudnienie personelu udzielającego świadczeń oraz wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną w odniesieniu do warunków wymaganych od świadczeniodawców realizujących umowę w tym zakresie - wyjaśnia zakres kontroli Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego NFZ.

  Sytuację w pszczyńskim szpitalu skomentował starosta pszczyński, Paweł Sadza. W komentarzu nadesłanym do redakcji napisał.

  „25 czerwca do Starostwa wpłynęła informacja od mieszkanki Pszczyny zwracająca uwagę na warunki panujące w szpitalu. W szczególności mieszkankę zaniepokoiło umieszczenie na jednym piętrze Oddziału Neurologicznego oraz Wewnętrznego. Natychmiast zwróciliśmy się do „Centrum Dializa” o udzielenie wyjaśnień w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że obecna sytuacja wynika z działań podejmowanych w związku z pracami dostosowawczymi budynku szpitala do przepisów przeciwpożarowych i jest to sytuacja przejściowa.

  Jakkolwiek ocena warunków lokalowych, jak i jakości oraz sposobu realizowania usług medycznych przez „Centrum Dializa” w pszczyńskim szpitalu należy do Narodowego Funduszu Zdrowia, tak powiat zawsze stara się reagować na każdy niepokojący sygnał ze strony mieszkańców. Wezwaliśmy spółkę do przeniesienia Oddziału Chorób Wewnętrznych z pierwszego piętra z powrotem na trzecie piętro lub inne, wolne piętro budynku szpitala. Wezwaliśmy również do poprawienia jakości usług medycznych i dostosowania ich do obowiązujących norm. Ponadto, prowadzimy rozmowy z dyrekcją szpitala w sprawie warunków tam panujących. Nie ukrywam, że rozmowy te do najłatwiejszych nie należą. Nasze możliwości w tej kwestii są ograniczone, ponieważ powiat sprawuje kontrolę nad sposobem wykorzystania dzierżawionego przez spółkę majątku tj. budynku oraz sprzętu medycznego. Wszelki nadzór nad realizacją usług medycznych sprawuje NFZ.”
   
  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama