Pszczyna pamięta o Katyniu: Oddano Hołd pamięć Ofiar Zbrodni...

  Pszczyna pamięta o Katyniu: Oddano Hołd pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Granda

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uroczystości katyńskie w Pszczynie
  1/14
  przejdź do galerii

  Uroczystości katyńskie w Pszczynie ©Katarzyna Granda/Dziennik Zachodni

  Dziś na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami” odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 76. rocznicy masowej zsyłki Polaków na Sybir.
  Na cmentarzu, gdzie znajduje się również „Dąb Katyński”, który upamiętnia pochodzących z ziem pszczyńskiej żołnierzy, pomordowanych na wschodzie przez NKWD w 1940 roku, zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta i powiatu, samorządowcy, reprezentanci pszczyńskich instytucji oraz młodzież szkolna. Obecni był także Jan Chroszcz, pierwszy wicewojewoda śląski, Zbigniew Piątek doradca marszałka województwa śląskiego, oraz żołnierze Wojska Polskiego, kombatanci ziemi pszczyńskiej a także przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

  Szczególnie ciepło witano, członków rodzin zesłanych – Jana Lubeckiego, Annę Trębicką, Stanisława Dragona, Annę Książek, Stefanię Taskę, oraz Zdzisława Grygiera.

  - Jesteśmy tu bo pamiętamy. Pamiętamy o tych wszystkich ofiarach bestialskiego mordu, którego NKWD dokonało 76 lat temu - mówił Paweł Sadza, starosta pszczyński i przywoływał tamte dramatyczne momenty polskiej historii. Przypomniał, jak w bestialski sposób zamordowano 20 tyś Polaków. Jak podkreślał, elitę tego kraju, osoby dla których największą wartością była wolność.

  ZOBACZ TAKŻE:
  76. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ W CZĘSTOCHOWIE

  75 zdjęć
  Przejdź do galerii
  76. rocznica zbrodni katyńskiej w Częstochowie

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Rocznica zbrodni katyńskiej

  76. rocznica zbrodni katyńskiej w Częstochowie ZDJĘCIA

  Link do głównego zdjęcia

  ©Janusz Strzelczyk/Dziennik Zachodni  - My spadkobiercy tej historii nie możemy dopuścić aby te wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej, kiedykolwiek zostały zapomniane. I to jest przesłanie do was, droga młodzieży. To do nas należy obowiązek pamiętania i kultywowania tej pamięci – podkreślał Paweł Sadza.

  Starosta zwrócił się także do Sybiraków, członków rodzin, które 1940 roku zostały wywiezione na Sybir. - Państwo przeżyliście, głód, zimno, strach, którego my młodsi od was nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić. Chcielibyśmy o tych trudnych dla was przeżyciach pamiętać i aby pamiętała o tym młodzież – mówił i dziękował im, za to że dzielą się swoją historią a swoją postawą pokazują, że ducha narodu i wolności nie da się łatwo złamać.

  Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, zauważał, że obchody rocznicowe mają jeszcze jeden poważny wydźwięk, który niesie ze sobą smutek, łzy i wspomnienie.

  - To dokładnie sześć lat temu delegacja polska zmierzająca na obchody 70. rocznicy tych dramatycznych wydarzeń rozbiła się pod Smoleńskiem. Ta tragedia jeszcze bardziej zaakcentowała dramatyzm tego miejsca i dramatyzm tych wydarzeń sprzed tylu lat – mówił burmistrz. - Dzisiejsze nasze spotkanie na Cmentarzu Wojennym i pod Dębem Katyńskim pozwala nie zapomnieć i upamiętnić te wszystkie wydarzenia – mówił burmistrz i podkreślał, że wierzy w to, że walka i poświęcenie i miliony ofiar miały znaczeni. - Miały znaczenie w tym ujęciu, że stoimy tu dziś. Jesteśmy dumni że jesteśmy Polakami i wspominamy, te osoby, które o tą wolność dla nas walczyły - zakończył Dariusz Skrobol.

  Jan Chrząszcz pierwszy wicewojewoda Śląski apelował - Niech pamięć o tych tragicznych wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń.

  Po przemówieniach, zgromadzeni osoby zgromadzone na uroczystości miały okazję wysłuchać montażu słowno - muzycznego w wykonaniu uczniów III-go Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

  Kwiaty oraz znicze w hołdzie pamięci ofiar złożyli przedstawiciele władzy i licznie przybyłych delegacji.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama