Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczyna: Z rynku mają zniknąć całoroczne ogródki gastronomiczne

Katarzyna Granda
Katarzyna Granda
Rynek w Pszczynie
Rynek w Pszczynie Katarzyna Granda
Niebawem w Pszczynie rozpocznie się kolejny etap przebudowy rynku. Czas na chodniki. Wygląda na to, że w związku z remontem ze starówki znikną nie tylko dziury, ale też całoroczne ogródki gastronomiczne.

Takie są bowiem wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków, który postanowił zrobić porządek na pszczyńskiej starówce, której układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków. Chodzi głównie o to, aby odsłonić zabytkowe kamienice, które teraz są zakryte przez działalność gastronomiczną, a które też są atrakcją turystyczną miasta.

Z rynku mają zniknąć wiaty, markizy wsparte na słupach, różnorodne parasole i ogrodzenia.

- Ogródki mają zostać odstawione od elewacji kamienic - zapowiada Jacek Konior, szef bielskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Dlatego też już na etapie projektu budowlanego przebudowy chodników i jezdni przewidziano poszerzenie chodników . Po przebudowie ogródki mogą się pojawić, ale już w ujednoliconej formie. Mają być bez podestu, zadaszone mogą być jedynie kwadratowymi parasolami w jednakowej kolorystyce (propozycja écru). Jak zastrzega konserwator, informacja reklamowa ma się znajdować jedynie na lambrekinie parasola. Dodatkowo, na terenie ogródków nie będzie można instalować urządzeń typu szafy chłodnicze, bufety, dystrybutory z piwem czy wentylatory. Co istotne, między ogródkami a kamienicami, ma być dostępne przejście dla pieszych.

Pomysł, który konserwator przedstawił w czerwcu na spotkaniu w pszczyńskim urzędzie, nie podoba się kilku lokalnym restauratorom, zwłaszcza tym, którzy dzięki całorocznym ogródkom mają wydłużony sezon.

- Ogródki z pełnym zadaszeniem przedłużają nam sezon - mówi Jacek Szczypka, właściciel Pivnicy. - W moim ogródku ludzie siedzą wiosną i latem, ale też jesienią jak i zimą - tłumaczy. - Przychodzą tu podczas jarmarku, spędzają czas czekając na dzieci, które są na lodowisku - mówi . I podkreśla, że jego klienci zdecydowanie chętniej siadają w drewnianym ogródku ze stałym zadaszeniem niż pod parasolem. - W takim ogródku ludzie czują się bezpieczniej, mają pewność, że nic nie skapnie im na głowę - dodaje.

Podobnego zdania jest Józef Przybyła, właściciel m.in. Frykówki, która funkcjonuje w dużej mierze właśnie dzięki całorocznemu ogródkowi. Jej właściciel obawia się, że jeśli konserwator nie zmieni zdania, będzie zmuszony zamknąć lokal z 16-letnią tradycją.

- W sezonie jeszcze jakoś idzie, ale już poza to walka o przetrwanie - mówi. Zauważa, że lokale gastronomiczne to dziś ważny punkt na turystycznej mapie miasta. Podobnego zdania jest właściciel Pivnicy. - Ludzie zwiedzają park, muzeum, skansen. Na rynek przychodzą, bo są tu lokale. Owszem rynek jest zabytkowy ale on ma żyć! - mówi Jacek Szczypka.

Burmistrz Dariusz Skrobol próbuje łagodzić sytuację i uspokaja, że dzięki poszerzeniu chodnika miejsc dla mieszkańców i turystów w ogródkach będzie więcej.

- Będzie to rozwiązanie podobne jak ma Cieszyn i Bielsko. Tych miejsc dla mieszkańców i turystów, żeby usiąść i wypić kawę będzie więcej, niż teraz kiedy te ogródki są przyklejone do kamienic na samej starówce - zapewnia.

Co o koncepcji zmian myślą mieszkańcy i goście? - Zdecydowanie wolę jeść w zadaszonym ogródku , niż pod parasolem. Przecież fasadę kamienicy widać powyżej - mówi Agata z Pszczyny. Wtóruje jej pani Elżbieta: - To absurdalny pomysł. Pszczyna to nie Kraków, najpierw niech zajmą się elewacją niektórych kamienic, a dopiero potem ogródkami - ocenia. - Dla mnie nie ma znaczenia gdzie siedzę, no a kamienice są tu piękne - mówi z kolei pani Joanna z Wyr.

Przedsiębiorcy liczą, że konserwator zmieni zdanie. - Chcemy, żeby ktoś nam podpowiadał, jak mamy robić, żeby wszystko było spójne i estetyczne - mówi Jacek Szczypka. - Przygotowujemy właśnie pismo skierowane do burmistrza, starosty i Rady Miejskiej z prośbą o pisemną interwencję w naszej sprawie - dodaje.

TOP 100 najlepszych szkół podstawowych w woj. śląskim

Kim jesteś: Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy gorolem? SPRAWDŹ TUTAJ

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

"Dobry kadr" Arkadiusza Goli. W najnowszym odcinku o Andrzeju Baturo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!