Ważne
  Pszczyński Budżet Obywatelski 2016: Złożono 89 projektów....

  Pszczyński Budżet Obywatelski 2016: Złożono 89 projektów. Teraz konsultacje

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Granda

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pszczyński Budżet Obywatelski 2016: Złożono 89 projektów. Teraz konsultacje

  ©UM Pszczyna

  Mieszkań zakończyli już składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego. Wpłynęło ich 89 w tym 16 ogólnogminnych i 73 lokalne. Rozpoczyna się dwumiesięczny okres konsultacyjny. Komisja sprawdzi czy wnioski są realizowalne.
  Pszczyński Budżet Obywatelski 2016: Złożono 89 projektów. Teraz konsultacje

  ©UM Pszczyna

  W porównaniu do ubiegłego roku, w tym, złozono więcej projektów. W zeszłorocznej edycji projektodawców było 51, a osób popierających projekty, co najmniej 1185. Tym razem jak podkreślają twórcy budżetu "zakładając, że pod każdym z wniosków podpisało się tylko 15 osób, zakładając również, że każdy z podpisów jest jeden i unikalny, pomysłom 169 projektodawców przyklasnęło 1320 osób. Już te liczby wskazują na wzrost zainteresowania Pszczyńskim Budżetem Obywatelskim."

  Od 30 maja do 17 czerwca zarejestrowano 89 projektów, w tym 16 ogólnogminnych. Propozycje o tym charakterze stanowią 17,9% wszystkich zarejestrowanych projektów. Stosunek ilości projektów ogólnogminnych do lokalnych pozostał niemal niezmieniony.- Nadal myślimy przede wszystkim o swojej społeczności, potem dopiero o dobru wspólnym- zauważa koordynator BO.

  Ciekawa natomiast jest statystyka wynikająca z wartości projektów ogólnogminnych. Wartość wszystkich projektów ogólnogminnych to 848 948,48 zł, co stanowi 25,17% wartości wszystkich propozycji. Średnia wartość projektu wynosi 56 596,56 zł, a więc ponad połowę więcej niż w edycji 2016.

  Najtańszy ze złożonych projektów ogólnogminnych opiewa na kwotę 8 000,00 zł, a dwa zawierają kosztorys na pełną pulę, czyli na 100 000,00 zł.

  Wśród projektów ogólnogminnych jest 11 o charakterze inwestycyjnym i 5 charakterze kulturalnym . Projektodawcy to 29 mieszkańców Gminy Pszczyna, a osoby popierające ich inicjatywy to, co najmniej 225 osób (średnio 0,44% wszystkich mieszkańców Gminy Pszczyna).

  W tym samym czasie zarejestrowano 73 projekty lokalne. A zatem o 8 więcej niż w poprzedniej edycji. Propozycje o tym charakterze stanowią 82% wszystkich zarejestrowanych projektów. Wartość projektów lokalnych to 2 524 013,44 zł , co stanowi 74,8% wartości wszystkich propozycji. Średnia wartość projektu wynosi 34 575,53 zł.

  Projekty lokalne w tegorocznej edycji Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego to także 49 projektów umownie nazywanych inwestycyjnymi, w tym 4 siłownie lub place zabaw oraz 8 bezpośrednich inwestycji w infrastrukturę drogową. Pozostałe 24 projekty, to te tak zwane miękkie - 1 projekt dotyczący bezpośrednio ochrony zdrowia, 9 dotyczących zakupu sprzętu do ćwiczeń dla OSP, mobilne boisko do gry w piłkę nożną czy miasteczku ruchu drogowego. Projektodawcy to 140 mieszkańców Gminy Pszczyna, a osoby popierające ich inicjatywy to, co najmniej 1095 osób (średnio 2,2% wszystkich mieszkańców Gminy Pszczyna).

  Teraz czas na weryfikację złożonych wniosków. W tym roku, został on wydłużony aż do dwóch miesięcy. W tym czasie pracownicy Urzędu Miejskiego, członkowie Komisji do spraw weryfikacji Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2016, przyjrzą się wszystkim pomysłom i sprawdzą ich realność realizacji tak pod względem merytorycznym jak i finansowym.

  Ostateczną listę projektów, które poddamy pod głosowanie wszystkich mieszkańców Gminy Pszczyna poznamy po 22 sierpnia.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
  *Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama