Historyczna łódź Corvey przeszła na własność miasta Racibórz

  Historyczna łódź Corvey przeszła na własność miasta Racibórz

  JW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Łódź powstała w 1929 roku
  1/12
  przejdź do galerii

  Łódź powstała w 1929 roku ©arc. prywatne/ Joanna Wieczorek

  Dotychczasowy właściciel nie miał już gdzie przechowywać 11-metrowej czwórki wioślarskiej ze sternikiem, dlatego zdecydował się ją przekazać gminie. Warunkiem było to, że łódź pozostanie w Raciborzu, jako symbol długich tradycji wioślarskich w tym mieście. Łódź do Raciborza kilka lat temu sprowadził Grzegorz Pionior, który wraz ze znajomymi założył klub wioślarski.
  Łódź do Raciborza kilka lat temu sprowadził Grzegorz Pionior, który wraz ze znajomymi założył klub wioślarski. – Szukałem w Internecie sprzętu. Łódka to niestety już droższa sprawa niż kajak. Wszystko w Polsce było strasznie drogie. Zacząłem przeglądać strony czeskie, niemieckie i… nagle zobaczyłem łódkę drewnianą, czwórkę ze sternikiem, Corvey z 1929 roku – opowiada Grzegorz Pinior, który przekonał dotychczasowych właścicieli do tego, by zgodzili się przekazać łódkę za darmo.
  Argumenty były takie, że miasto ma bardzo długą tradycję wioślarstwa. – Powiedziałem, że rozkręcamy ponownie wioślarstwo w Raciborzu. Przyznałem, że nie mamy pieniędzy, zaczynamy od zera, ale daje 3 skrzynki piwa raciborskiego. I oni się zgodzili. Podobno piwo bardzo im smakowało – opowiada z uśmiechem Grzegorz Pinior.

  Łódka Corvey historycznie powiązania jest z Raciborzem, bo została podarowana Klubowi Wioślarskiemu w Höxter (miasto w Niemczech) przez księcia von Ratibor. Dr Paweł Newerla w swojej opinii wskazał, że tradycje wioślarskie Raciborza sięgają roku 1888, gdy w tym mieście powstał najstarszy na Górnym Śląsku klub wioślarski. W 1925 roku ten sam klub utworzył sekcję młodzieżową. W latach 30. rozpoczęto organizację długodystansowych regat wioślarskich do Koźla, które rozgrywane były aż do 1941 roku. W latach 50. książe raciborski Franz Albrecht ufundował drugą czwórkę wioślarką. Tej jednak właściciele póki co sprzedać nie chcą, w dalszym ciągu jest w użytkowaniu.

  Wracając jednak do historii ściągnięcia Corvey do Raciborza. Były oczywiste problemy z tym, by łódkę tutaj przetransportować. Nowy właściciel postanowił gospodarską metodą zmontować przyczepę i przywieźć łódź. Corvey był w bardzo dobrym stanie technicznym, bo łódź od 20 lat wisiała tylko na regale. Po ściągnięciu jej do Raciborza mogła być swobodnie używana do spływów na rzece Odrze i na wodach w Czechach.

  Po kilku latach pojawił się problem. Właściciel musiał zrezygnować ze stodoły, w której Corvey był przechowywany. Do tego nałożyła się już konieczność przeprowadzenia remontu. – Pojawił się dylemat co zrobić, bo to nie jest sprzęt, który można trzymać na dworze, po to żeby się rozpadł – dodaje Pinior. Warunkiem przekazania łodzi było to, by została w mieście, i by samorząd ją wyremontował.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama