Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna łódź Corvey przeszła na własność miasta Racibórz

JW
Łódź powstała w 1929 roku
Łódź powstała w 1929 roku arc. prywatne/ Joanna Wieczorek
Dotychczasowy właściciel nie miał już gdzie przechowywać 11-metrowej czwórki wioślarskiej ze sternikiem, dlatego zdecydował się ją przekazać gminie. Warunkiem było to, że łódź pozostanie w Raciborzu, jako symbol długich tradycji wioślarskich w tym mieście. Łódź do Raciborza kilka lat temu sprowadził Grzegorz Pionior, który wraz ze znajomymi założył klub wioślarski.

Łódź do Raciborza kilka lat temu sprowadził Grzegorz Pionior, który wraz ze znajomymi założył klub wioślarski. – Szukałem w Internecie sprzętu. Łódka to niestety już droższa sprawa niż kajak. Wszystko w Polsce było strasznie drogie. Zacząłem przeglądać strony czeskie, niemieckie i… nagle zobaczyłem łódkę drewnianą, czwórkę ze sternikiem, Corvey z 1929 roku – opowiada Grzegorz Pinior, który przekonał dotychczasowych właścicieli do tego, by zgodzili się przekazać łódkę za darmo. Argumenty były takie, że miasto ma bardzo długą tradycję wioślarstwa. – Powiedziałem, że rozkręcamy ponownie wioślarstwo w Raciborzu. Przyznałem, że nie mamy pieniędzy, zaczynamy od zera, ale daje 3 skrzynki piwa raciborskiego. I oni się zgodzili. Podobno piwo bardzo im smakowało – opowiada z uśmiechem Grzegorz Pinior.

Łódka Corvey historycznie powiązania jest z Raciborzem, bo została podarowana Klubowi Wioślarskiemu w Höxter (miasto w Niemczech) przez księcia von Ratibor. Dr Paweł Newerla w swojej opinii wskazał, że tradycje wioślarskie Raciborza sięgają roku 1888, gdy w tym mieście powstał najstarszy na Górnym Śląsku klub wioślarski. W 1925 roku ten sam klub utworzył sekcję młodzieżową. W latach 30. rozpoczęto organizację długodystansowych regat wioślarskich do Koźla, które rozgrywane były aż do 1941 roku. W latach 50. książe raciborski Franz Albrecht ufundował drugą czwórkę wioślarką. Tej jednak właściciele póki co sprzedać nie chcą, w dalszym ciągu jest w użytkowaniu.

Wracając jednak do historii ściągnięcia Corvey do Raciborza. Były oczywiste problemy z tym, by łódkę tutaj przetransportować. Nowy właściciel postanowił gospodarską metodą zmontować przyczepę i przywieźć łódź. Corvey był w bardzo dobrym stanie technicznym, bo łódź od 20 lat wisiała tylko na regale. Po ściągnięciu jej do Raciborza mogła być swobodnie używana do spływów na rzece Odrze i na wodach w Czechach.

Po kilku latach pojawił się problem. Właściciel musiał zrezygnować ze stodoły, w której Corvey był przechowywany. Do tego nałożyła się już konieczność przeprowadzenia remontu. – Pojawił się dylemat co zrobić, bo to nie jest sprzęt, który można trzymać na dworze, po to żeby się rozpadł – dodaje Pinior. Warunkiem przekazania łodzi było to, by została w mieście, i by samorząd ją wyremontował.
Odremontowana łódź stoi teraz jako ekspozycja. Można ją oglądać w H2Ostróg. – Jest tam nie tylko łódź. Ważna jest sceneria wokół i historia. Opis stworzył dr Paweł Newerla, honorowy obywatel miasta. Są historyczne zdjęcia, jest tam sporo pocztówek, głownie z okresu przed wojną –powiedział Robert Myśliwy, naczelnik wydziału edukacji i promocji w raciborskim ratuszu.

Na wiosnę są plany, by przenieść łódź do budynku nad Odrą, do tzw. rybaczówki, gdzie przed wojną klub wioślarski miał swoją siedzibę. – Nie wykluczamy, że łódź tam trafi. Przeniesienie będzie trudne, bo trzeba zdemontować taflę okienną w aquaparku, żeby ją stamtąd wyciągnąć. Trzeba też zamówić dźwig. Operacja skomplikowana, która wymaga zaangażowania sił i środków. Poza tym przy przenoszeniu za każdym razem istnieje ryzyko, że zostanie uszkodzona – mówi naczelnik wydziału edukacji.

W byłej rybaczówce miasto chce wynająć pomieszczenia biurowe pod siedzibę raciborskiego WOPR-u. Łódź mogłaby znaleźć miejsce w piwnicy. Naczelnik wydziału edukacji zastrzega jednak, że na razie są to plany i nic nie zostało jeszcze zatwierdzone. Corvey, którego można oglądać w H2Ostróg w Raciborzu, to prawdopodobnie najstarsza drewniana czwórka wioślarska w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!