Jest praca w Raciborzu. Liczba bezrobotnych spadła o kolejne...

  Jest praca w Raciborzu. Liczba bezrobotnych spadła o kolejne 127 osób

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas ostatnich targów na Zamku zaprezentowano 2519 ofert pracy
  1/8
  przejdź do galerii

  Podczas ostatnich targów na Zamku zaprezentowano 2519 ofert pracy ©Grzegorz Nowak

  Racibórz: O kolejne 127 osób spadła liczba bezrobotnych w powiecie raciborskim. Sprawdzamy, jak obecnie wygląda sytuacja na raciborskim rynku pracy.
  Bezrobotni w Raciborzu mogą przebierać w ofertach. Ponad 2 tysiące propozycji pracy czekało na zainteresowanych podczas ubiegłotygodniowych targów pracy na Zamku Piastowskim. To kolejny dobry sygnał dotyczący lokalnego rynku pracy.

  Oferty prezentowane były przez 53 pracodawców, 13 agencji zatrudnienia, a także przez punkty pośrednictwa, a także Powiatowe Urzędy Pracy z regionu. Łącznie zaprezentowano 2519 ofert z lokalnego, krajowego i zagranicznego rynku pracy (1210 - oferty lokalne, 1009 - oferty zagraniczne, 150 - oferty upowszechniane w ramach Sieci EURES, 150 - oferty z innych urzędów). A pracy przybędzie, bo sezon budowlany dopiero się rozkręca.

  - Porównując do lutego w marcu spadła liczba bezrobotnych o 127. Obecnie w naszym urzędzie zarejestrowanych jest ok. 2,3 tys. osób. To oznacza, że bezrobocie w powiecie wynosi niewiele ponad 6 proc. - tłumaczy Mirosław Ruszkiewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu. Dodaje, że ta liczba i tak w pełni nie odzwierciedla sytuacji na rynku pracy.

  Zobacz galerię

  - Z 2,3 tys. bezrobotnych około 41 proc. stanowią osoby z tzw. III profilu, które nie są zainteresowane pracą. Zależy im głównie na ubezpieczeniu, jakie opłacamy - podkreśla Ruszkiewicz.

  Wciąż najłatwiej znaleźć pracę w budowlance, ale także przy produkcji. Pracę znajdują również osoby posiadające „fach w ręku” (mechanicy, stolarze itp.). Temu też samorządy podporządkowały kształcenie w lokalnych szkołach. Zaletą naszego rynku pracy jest to, że na terenie powiatu znajduje się kilka większych firm (Rameta, Rafamet, Henkel, Mieszko, czy Eko-Okna).  Do tego położenie sprawia, że mieszkańcy bez większych problemów mogą dojeżdżać do pracy w sąsiednich powiatach, czy nawet do Czech. Ale są też i minusy. W wielu zakładach stawki stoją w miejscu, co powoduje wyjazd młodych osób. Ponadto wciąż często brakuje pracy dla osób z wykształceniem.

  - Ale też jest tak, że młodzi ludzie studiujący w większych miastach, takich jak: Opole, Katowice, czy Wrocław nie wracają do Raciborza. Zostają i tam podejmują pracę - słyszymy w raciborskim PUP.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama